Powstało pierwsze na Dolnym Śląsku akademickie laboratorium technologii LTE, które przygotuje studentów do pracy w środowisku superszybkiego Internetu przyszłości, czyli 5G. Dzięki współpracy Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu z Nokią, studenci będą mogli uczyć się w laboratorium już do stycznia.
Otwarcie laboratorium – Lab powered by Nokia – odbyło się 22 stycznia br. w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu. Wydarzeniu towarzyszyła dwugodzinna konferencja poświęcona nowym technologiom teleinformatycznym, ich zastosowaniu i perspektywom, jakie stworzą w niedalekiej przyszłości.
Konferencję otworzyli przedstawiciele WSB we Wrocławiu - prof. dr hab. inż. Jacek Mercik Prorektor ds. Nauki i Rozwoju oraz dr Radosław Kamiński Dziekan Wydziału Finansów i Zarządzania. O technologii LTE i 5G oraz o działalności Nokii w obszarze ich rozwoju i wdrażania opowiedzieli m.in. Bartosz Ciepluch Dyrektor Centrum Technologicznego we Wrocławiu oraz Konrad Fuławka Innovation Officer i Anna Gawlak-Skomra EdTech Manager at Nokia Garage.
Wszyscy zainteresowani mogli też na własne oczy zobaczyć nowo powstałe Laboratorium technologii telekomunikacyjnych i zwiedzić je pod okiem przedstawicieli Nokii.
Jak działa laboratorium
W laboratorium tworzone i testowane będą rozwiązania z obszaru teleinformatyki oparte na technologii LTE, a wkrótce też 5G. Laboratorium wyposażone zostało przez Nokię w profesjonalny sprzęt do obsługi bezprzewodowego przesyłu danych w standardzie LTE i będzie rozbudowywane pod kątem wdrażanego w Polsce i na całym świecie nowego standardu przesyłu danych, jakim jest 5G.
Studenci uczący się w Lab powered by Nokia w WSB we Wrocławiu będą poznawać technologie, które w najbliższych latach zrewolucjonizują usługi internetowe i telekomunikacyjne. Pozwolą one na rozwój Internetu rzeczy i wirtualnej rzeczywistości, co znajdzie zastosowanie zarówno w przemyśle, jak i w usługach dostępnych dla każdego użytkownika np. w autonomicznych samochodach poruszających się bez kierowcy czy w telemedycynie, czyli usługach medycznych wykonywanych na odległość.
- Nokia od lat stawia mocny nacisk na dzielenie się wiedzą, dlatego naturalnym dla nas elementem jest współpraca z lokalnymi uczelniami. Głęboko wierzę, że dzięki takim inicjatywom, możemy nie tylko realizować naszą misję, ale także znacząco przyczynić się do podniesienia jakości edukacji. Z praktyki wiemy, że najlepiej jest połączyć teorię z praktyką, dlatego gdy tylko pojawił się pomysł budowy akademickiego laboratorium od razu do niego przystąpiliśmy. Wszystko dla dobra studentów, którzy przecież w przyszłości zdobytą wiedzę będą chcieli wykorzystać w pracy – tłumaczy Bartosz Ciepluch, Dyrektor wrocławskiego oddziału Nokii.
Powołane zostało również Koło Naukowe Sieci LTE i 5G, do którego mogą dołączyć wszyscy studenci zainteresowani poznawaniem i rozwijaniem usług opartych na superszybkim Internecie.
- Otwarcie Lab powered by Nokia w WSB we Wrocławiu to szansa dla naszych studentów na przygotowanie się do pracy z technologiami przyszłości a także na poznanie firmy Nokia i obszaru jej działalności. Jesteśmy przekonani, że dzięki tej współpracy nasi studenci zdobędą pożądane na rynku pracy doświadczenie i kompetencje, które ułatwią im zawodowy start i dalszą karierę – mówi Sebastian Sobczyk, menedżer kierunku Informatyka w WSB we Wrocławiu.