Uniwersytet Wrocławski uruchamia rekrutację na nowy kierunek studiów stacjonarnych I stopnia - TURYSTYKĘ - na Wydziale Nauk o Ziemi i Kształtowania Środowiska. Drodzy kandydaci, uczelnia zaprasza!
TURYSTYKA, I stopnia stacjonarne
Studia na tym kierunku pozwolą Ci zdobyć wiedzę i umiejętności nie tylko z zakresu turystyki, ale także interdyscyplinarnej wiedzy przyrodniczej, ekonomicznej i społecznej związanej z planowaniem rozwoju i zarządzaniem rozwojem turystyki w regionie oraz przedsiębiorstwie. Nauczysz się, jak planować rozwój turystyki i jak nim zarządzać w jednostkach samorządu terytorialnego (w gminie, powiecie, województwie). Dowiesz się, jak zgodnie z zasadami rozwoju zrównoważonego i systemowym podejściem zarządzać turystyką w odniesieniu do obszarów chronionych i atrakcji turystycznych. Zobaczysz, jak konstruowane są lokalne i regionalne strategie rozwoju turystyki i jak opracowuje się programy rozwoju turystyki na poziomie regionalnym czy lokalnym. Będziesz uczestniczył w działaniach z zakresu ochrony środowiska przyrodniczego i kulturowego (w tym przy sporządzaniu opracowań z zakresu ochrony środowiska i planowania na obszarach objętych różnymi formami ochrony przyrody). Ponadto nauczysz się planowania i zarządzania działalnością podmiotów komercyjnych z zakresu organizacji i pośrednictwa w turystyce, gastronomii i hotelarstwa.
Program kształcenia obejmuje podstawowe przedmioty z zakresu turystyki i podstaw polityki regionalnej w turystyce, kartografii turystycznej, prawa, infrastruktury turystycznej, geografii turystyki, geografii turystycznej świata, regionów turystycznych Polski, geografii turystycznej Śląska, hotelarstwa i gastronomii, obsługi ruchu turystycznego, środowiskowych uwarunkowań rozwoju turystyki, finansów i rachunkowości, krajoznawstwa). Znacząca grupę stanowią przedmioty pokrewne (podstawy geografii ekonomicznej, geografii fizycznej, regionalnej Europy, formy ochrony przyrody, geografia religii, historia urbanistyki) oraz uzupełniające (technologie informacyjne, systemy informacji geograficznej, ekonomia, podstawy psychologii, geografia kultur, historia architektury, ekologia krajobrazu itd.).
Oprócz wykładów, ćwiczeń i seminariów, specyficzną formą kształcenia na tym kierunku są przedmiotowe ćwiczenia terenowe i praktyki zawodowe pozwalające na poszerzenie wiedzy oraz zdobycie pierwszych doświadczeń zawodowych z zakresu turystyki.
Po ukończeniu tych studiów będziesz mógł pracować np. w instytucjach administracji rządowej i samorządowej prowadzących działalność w zakresie turystyki, planowania przestrzennego, rozwoju regionalnego i lokalnego czy ochrony środowiska. Będziesz ponadto przygotowany do pracy służbach i instytucjach związanych z ochroną i kształtowaniem środowiska przyrodniczego i kulturowego, w firmach konsultingowych i doradczych z zakresu turystyki, w międzynarodowych instytucjach konsultingowych pracujących na rzecz ochrony środowiska przyrodniczego i kulturowego, a także w organizacjach pozarządowych zajmujących się m.in. turystyką, ochroną środowiska, rozwojem lokalnym czy wspieraniem wspólnot lokalnych.
NOWA MATURA
Przedmiot |
Współczynnik dla poziomu podstawowego |
Współczynnik
|
|
przedmiot
|
geografia, biologia, fizyka i astronomia, chemia, historia, język polski, matematyka, WOS |
0,5 |
1 |
język obcy nowożytny
|
dowolny |
0,2 |
0,4 |
STARA MATURA
Kandydaci ze ,,starą maturą" przystępują do egzaminu. Szczegółowa forma egzaminu (egzamin ustny lub pisemny, rozmowa kwalifikacyjna, test) oraz zakres egzaminu zostanie podany kandydatom do wiadomości do dnia 1.03.2016 r. na stronie internetowej Wydziału.
Laureaci i finaliści olimpiad przedmiotowych: geograficzna, biologiczna, chemiczna, fizyczna, matematyczna, wiedzy ekologicznej, wiedzy ekonomicznej, wiedzy o Polsce i świecie współczesnym, wiedzy o regionie i przedsiębiorczości będą przyjmowani na studia bez postępowania rekrutacyjnego.