27.03.-1.04.2023

WSB zaprasza na Tydzień Odpowiedzialności Środowiskowej

Otwarte wykłady na temat obecności pszczół w mieście, prawidłowej segregacji śmieci, oszczędzania wody i inicjatyw aktywistów organizuje wrocławska Wyższa Szkoła Bankowa w ramach akcji popularyzującej wiedzę o ochronie środowiska. Wydarzenie odbędzie się w ostatnim tygodniu marca, a w sobotę 1 kwietnia uczelnia zaprasza na jego wielki finał na kampus. Czekać tam będą stoiska wiedzy o wodzie i recyklingu oraz niespodzianka - śmieciarka edukacyjna Miecia!

Podczas Tygodnia Odpowiedzialności Środowiskowej, który rozpocznie się w poniedziałek 27 marca i zakończy w sobotę 1 kwietnia br., odbędą się wykłady online i wydarzenie z atrakcjami na uczelni.

- Zmiany klimatyczne są faktem, dlatego bardzo ważna jest nasza odpowiedzialność za środowisko i cele zrównoważonego rozwoju. Uczelnia to "kuźnia" kompetencji a te dotyczące ochrony środowiska w obecnym kryzysie klimatycznym są kluczowe, niezależnie od kierunku i zawodu, bo dotyczą nas wszystkich żyjących na planecie. Edukacja to podstawa, dlatego w Wyższej Szkole Bankowej chcemy w sposób przyjazny i praktyczny mówić o najważniejszych aspektach w tym temacie. Zapraszamy do udziału w popołudniowych wykładach online oraz w finale akcji 1 kwietnia - mówi inicjatorka akcji dr Katarzyna Kulig-Moskwa, pełnomocnik rektora ds. zrównoważonego rozwoju.

Popularnonaukowe wydarzenie adresowane jest do wszystkich osób chcących poszerzyć wiedzę na temat ochrony środowiska, niezależnie od wieku. Skorzystać z niego będą mogli już najmłodsi, gdyż do Wrocławia specjalnie przyjedzie żółta śmieciarka Miecia – mobilna strefa edukacji o procesie recyklingu. Na spotkanie z Miecią uczelnia zaprasza na kampus przy ul. Fabrycznej 14G już w sobotę 1 kwietnia w godz. 10:00-16:00.

Tego dnia na uczelni staną też strefy informacyjne ze stoiskami promującymi postawy proekologiczne. Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis wystawi waterbar, gdzie będzie serwowana wrocławska kranówka w przepysznych smakach, a specjaliści z Organizacji Odzysku Opakowań Rekopol będą odpowiadać na pytania o recykling i uczyć, jak prawidłowo segregować odpady.

Woda, opakowania, dzikie pszczoły i głos młodych aktywistów

Wykłady są otwarte, przygotowane z myślą o młodzieży i dorosłych, obywać się będą online w dniach 28-31 marca o godz. 18:00. Spotkania poprowadzą eksperci popularyzujący wiedzę o zrównoważonym rozwoju oraz ochronie środowiska. Linki do spotkań dostępne są na stronie www uczelni:

https://www.wsb.pl/wroclaw/aktualnosci/tydzien-odpowiedzialnosci-srodowiskowej-2703-104​.

Udział w Tygodniu Odpowiedzialności Środowiskowej jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji w celu uczestnictwa. Więcej informacji o wydarzeniu organizowanym w partnerstwie z Organizacją Odzysku Opakowań Rekopol oraz Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji S.A. we Wrocławiu, Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu udostępnia na swojej stronie www.


Harmonogram wykładów online – uczelnia zaprasza wszystkich zainteresowanych

Wykład pt. „#PijKranówkę – It's Not Easy Being Green”, 28.03 (wtorek), godz. 18:00

Zmiany klimatyczne i zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi to fakty, które znalazły się w świadomości nawet największych ignorantów. Okazuje się, że działania, które podejmujemy dla dobra planety, przynoszą odwrotny skutek. Jak ograniczyć zużycie plastiku? Jak najskuteczniej oszczędzać wodę? Jak mawia najsłynniejsza żaba na świecie – nie łatwo być „zielonym".

Temat przybliży Kamil Chmiel - pasjonat Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis, edukator, organizator eventów oraz specjalista ds. kontaktu z klientem biznesowym i budowania marki jedynego centrum wiedzy o wodzie w Polsce w mediach społecznościowych. Jako członek zespołu marketingu wrocławskich wodociągów, można powiedzieć, że człowiek od „lania wody".

Wykład pt. „Jak wygląda ekologiczna świadomość społeczeństwa? Czy naprawdę wiemy, jak segregować odpady? I jak rzeczywiście robić to poprawnie?”, 29.03 (środa), godz. 18:00 

O tym jak kupować świadomie, aby produkować mniej odpadów a następnie jak poprawnie je segregować, jak wygląda proces ich przetwarzania i co może powstać w efekcie recyklingu opowie Maria Jędrzejewska z Organizacji Odzysku Opakowań Rekopol, gdzie odpowiada za prowadzenie kampanii edukacyjnych oraz działania marketingowe firmy. Z wykształcenia filolożka, ekonomistka, a jej zainteresowania naukowe to przede wszystkim marketing zrównoważony. Od 7 lat koordynatorka ogólnopolskich programów edukacyjnych dla marek z branży farmaceutycznej i ekologicznej. Obecnie koordynatorka autorskiej kampanii Rekopolu Dzień Bez Śmiecenia oraz Mistrzowie Wymówek.

Wykład pt. „Dzikie pszczoły na kampusie”, 30.03 (czwartek), godz. 18:00 

Pszczoły pełnią w przyrodzie kluczową rolę jako zapylacze. Jednocześnie naukowcy notują spadki ich liczebności i różnorodności. Czy miasto może być dobrym miejscem do życia dla pszczół? Co każdy z nas może robić, żeby je chronić? I przede wszystkim, czy na pewno wiemy, co kryje się pod pojęciem „dzikie pszczoły”? Na te pytania poszukamy odpowiedzi w czasie wykładu, który poprowadzi dwoje pasjonatów.

Justyna Kierat jest doktorem biologii, absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pracę doktorską poświęciła samotnym pszczołom, głównie murarce ogrodowej. Obecnie bada różnorodność gatunkową dzikich pszczół, interesuje ją między innymi bioróżnorodność obszarów miejskich. Zajmuje się również popularyzacją nauki oraz ilustracją przyrodniczą. Informacje o jej działalności znajdziecie na: facebook.com/podkresska oraz justynakierat.wordpress.com.

Daniel Górski to projektant społecznie użyteczny, coach i trener odnajdywania ludzkiego potencjału. Wykłada w WSB we Wrocławiu, a z pasji wytrwale rozwija we własnej fundacji projekt Miododajni.pl. Konfekcjonuje tzw. miód społecznie odpowiedzialny, który zasila domy pieczy zastępczej oraz buduje domy dla dzikich zapylaczy. Wspiera firmy w realizacjach CSR'owych związanych ze zrównoważoną pszczelą gospodarką.

Wykład pt. „Młodzi mogą! Wpływ młodzieży na życie publiczne oraz ochronę środowiska”, 31.03 (piątek), godz. 18:00

Młodzież ma coraz większy wpływ na swoje otoczenie i to nie tylko lokalnie, ale w kontekście ogólnokrajowym. O możliwości angażowania się w życie publiczne, rosnącym znaczeniu głosu młodzieży w Polsce oraz możliwości wpływu przez młodzież na działania służące ochronie środowiska i przeciwdziałaniu zmianom klimatu opowie Sebastian Warowy, wieloletni działacz polskiej polityki młodzieżowej, przewodniczący Młodzieżowej Rady Klimatycznej, student III roku zarządzania w WSB we Wrocławiu.


opublikowano: 2023-03-24
Komentarze
Polityka Prywatności