Dolnośląska Szkoła Wyższa zaprasza na wykład End of Life as the Care for the Self (Kres życia jako troska o siebie), który odbędzie się 6 października o godzinie 10:30 w siedzibie uczelni przy ul. Strzegomskiej 55 we Wrocławiu.
Życie i śmierć to dwie strony tej samej monety. Fakt, że się rodzimy, jest w pewnej mierze przypadkowy, pewne jest natomiast, że umrzemy. Są to dwa kamienie milowe, które określają początek i koniec naszej egzystencji. Śmierć i umieranie mają znaczenie tylko w odniesieniu do życia. Dlatego też ich badanie w ramach filozofii i etyki może odbywać się jedynie w relacji do życia. To znaczy, jako wyzwanie wobec życia, dzięki któremu możemy sformułować właściwą konkluzję z faktu istnienia śmierci i świadomości umierania. Oznacza to wysiłek, aby żyć dobrym życiem, być zdolnym do spełniania się w sztuce życia, polegającej na udanym i wypełnionym sensem życiu w stosunku do nas samych, ale także do innych ludzi w pobliskiej lub dalszej wspólnocie, do której należymy, albo w stosunku do ludzkości jako takiej.
Vasil Gluchman – profesor filozofii i etyki w Instytucie Etyki i Bioetyki, Katedra UNESCO Bioetyki, Uniwersytetu w Prešovie (Słowacja), oraz były dziekan Wydziału Nauk Humanistycznych tego uniwersytetu. Autor i redaktor wielu publikacji, min.: Ethics of Social Consequences: Philosophical, Applied and Professional Challenges (Newcastle: Cambridge Scholars Publishing, 2018); Morality: Reasoning on Different Approaches (Amsterdam & New York: Rodopi, 2013); Bioethics in Central Europe (Prešov: FF PU, 2009). Redaktor naczelny czasopisma Ethics & Bioethics (in Central Europe) oraz redaktor serii wydawniczej Central European Value Studies w wydawnictwie Brill. Jego zaintersowania badawcze to: wartości humanistyczne, godność ludzka, moralne wartości człowieka, oraz wartości związane z odpowiedzialnością, sprawiedliwością, tolerancją i obowiązkiem we współczesnych europejskich politycznych, prawnych i społecznych kontekstach.