2020-06-21

Ogród Botaniczny UWr zaprasza na Kiermasz Świętojański

Kiermasz Świętojański

Kiermasz Świętojański odbędzie się 21 czerwca w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego.

Noc Świętojańska zwana Nocą Kupały to słowiańskie święto związane z letnim przesileniem, czyli momentem maksymalnego wychylenia osi obrotu Ziemi w kierunku Słońca. Tradycyjne obrzędy świętojańskie obchodzone są w czasie najkrótszej nocy w roku, która przypada około 21–22 czerwca. Noc kupalna to święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości. Zwyczaje i obrzędy tej nocy mają zapewnić świętującym zdrowie i urodzaj. Jedną z tradycji jest wyplatanie przez dziewczęta wianków i puszczanie ich na wodę. Jeśli wianek zostanie wyłowiony przez kawalera, oznacza to szybkie zamążpójście właścicielki wianka. Jeśli płynie, dziewczyna nieprędko wyjdzie za mąż. Jeśli zaś utonie lub zaplącze się w sitowiu, wróży to staropanieństwo.

21 czerwca w Ogrodzie Botanicznym UWr będzie można nabyć wianek i puścić go na wodę ogrodowego stawu. Oprócz tego zapraszamy na kiermasz świętojański, na którym będzie można kupić rośliny, herbaty konopne, ręcznie robioną ceramikę i pejzaże malowane na liściach.

KIERMASZ ŚWIĘTOJAŃSKI
21 czerwca 2020 r. (niedziela)

Kiermasz godz. 10.00–16.00

  • rośliny
  • herbaty konopne
  • ceramika
  • pejzaże malowane na liściach

Sprzedaż wianków 11.00–16.00

Organizator prosi Gości o stosowanie zasad bezpieczeństwa – zachowanie dystansu min. 1,5 metra i noszenie maseczek zasłaniających usta i nos.


data ostatniej modyfikacji: 2020-06-15 13:55:14
Komentarze
 
Polityka Prywatności