Wrocław - imprezy, koncerty, informacje

kategoria
Przejdź do: newsy Wrocław
2018-05-19

Noc Muzeów w UWr

Uniwersytet Wrocławski zaprasza 19 maja na Noc Muzeów. W ramach wydarzenia uczelnia umożliwi wstęp do gabinetu rektora, sali obrad Senatu, Muzeum Geologicznego im. Henryka Teisseyre, Muzeum Mineralogicznego im. Kazimierza Maślankiewicza, Muzeum Przyrodniczego im. Władysława Rydzewskiego oraz do Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego.

Muzeum Geologiczne im. Henryka Teisseyre

Jak wygląda najlepsza ruda żelaza? Czemu krzemień był cennym materiałem do wyrobu narzędzi, a teraz robi się z niego biżuterię? Czy trylobity i amonity mogły się spotkać? Odpowiedzi na te i inne pytania z zakresu nauk o Ziemi można uzyskać w Muzeum Geologicznym UWr, które od czasu swojego powstania gromadzi bogate zbiory skał oraz skamieniałych szczątków roślinnych i zwierzęcych. Kolekcja eksponatów pochodzących z całego świata liczy przeszło 20 000 okazów o znacznej wartości naukowej i dydaktycznej. W Noc Muzeów zapraszamy do zwiedzania pod opieką wykwalifikowanych przewodników. Dla najmłodszych specjalny program - dzieci będą miały możliwość samodzielnego wykonania kopii skamieniałości niezwykłych zwierząt, jakie żyły na Ziemi miliony lat temu.

  • 13.00-23.00 - zwiedzanie muzeum (bez zapisów)
  • 13.00-18.00 program dla dzieci - wykonywanie odlewów skamieniałości. Zajęcia dla dzieci od 4 lat rozpoczynają się o każdej pełnej godzinie, w grupach ośmioosobowych (obowiązują zapisy w dniach 14-17 maja, tel. 71 375 93 27).

www.mgeol.ing.uni.wroc.pl

Muzeum Mineralogiczne im. Kazimierza Maślankiewicza

Jest to największe i najstarsze tego typu muzeum w Polsce. Powstało w 1812 r. jako Gabinet Mineralogiczny. Ma jedną z największych w kraju kolekcję - liczącą ok. 30 000 okazów. Głównym kierunkiem specjalizacji jest gromadzenie minerałów z Polski, a szczególnie z obszaru Dolnego Śląska.

W Noc Muzeów oddział przy ul. Wojciecha Cybulskiego 32-34 zaprasza na warsztaty mineralogiczne dla dzieci pt. "Własności minerałów - kluczem do ich oznaczania" (dla uczniów z klas IV-VI szkoły podstawowej), wystawy: "Minerały Świata", "Minerały Polski", pokaz filmu: "Lwóweckie Lato Agatowe - piękno kamieni, piękno kamiennych pasji", a także mini-giełdę minerałów, skał, skamieniałości i meteorytów oraz pokazy cięcia agatów i innych kamieni ozdobnych, zorganizowane we współpracy z Polskim Towarzystwem Przyjaciół Nauk o Ziemi.

  • 10.00-13.00 - warsztaty mineralogiczne dla dzieci pt. "Własności minerałów - kluczem do ich oznaczania", w grupach liczących do 15 osób, zgodnie z następującym harmonogramem:
  • I grupa: klasy IV-V - w godz. 10.00-11.00*
  • II grupa: klasy VI-VII - w godz. 12.00 - 13.00*
  • 10.00-20.00 - mini-giełda oraz pokazy cięcia agatów i innych kamieni ozdobnych na dziedzińcu kampusu i w rotundzie w pobliżu wejścia do muzeum
  • 14.00-23.00 - udostępnienie wystaw do zwiedzania

* Uczestników warsztatów obowiązuje rezerwacja pod nr tel. 71 375 92 06, w dniach 14-18 maja, w godz. 10.00-15.00.

Oddział przy ul. Kuźniczej 22 udostępnia kilka wystaw m.in. Minerały Polski, Kamienie szlachetne i ozdobne, Meteoryty, Agaty Gór Kaczawskich, Minerały pegmatytów strzegomskich, Minerały pegmatytów z Piławy Górnej, Minerały Wschodniej Bawarii, Od kamienia do obrazu, czyli rzecz o pigmentach mineralnych. Wszystkie te wystawy będą dostępne podczas Nocy Muzeów.

10.00-23.00 - udostępnienie zbiorów do zwiedzania

www.muzmin.ing.uni.wroc.pl

Muzeum Przyrodnicze im. Władysława Rydzewskiego

Pod obecną nazwą istnieje od 1972 r., kiedy to Muzeum Zoologiczne założone w 1814 r. połączyło się z założonym w 1821 r. Herbarium. Jego kolekcja zielnikowa należy do największych w Europie, a zbiory botaniczne i zoologiczne zajmują II miejsce w Polsce pod względem liczebności i wartości naukowej. Muzeum Przyrodnicze UWr posiada m.in. jedne z największych światowych zbiorów gąsieniczników, koralowców i wieloszczetów, największy na świecie zbiór ślimaków nagich i największy w Polsce zbiór szkieletów kręgowców. W ramach Nocy Muzeów będzie możliwość zwiedzania 3 wystaw: "Świat zwierząt", "Owady i człowiek" oraz "Świat roślin". Uwaga: wystawa "Układ kostny kręgowców" nie będzie udostępniona ze względów bezpieczeństwa.

  • 17.00-21.30 - zwiedzanie muzeum (zwiedzanie maksymalnie do 22.00)

www.muzeum-przyrodnicze.uni.wroc.pl

Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego

W ramach Nocy Muzeów Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego umożliwi wstęp do niedostępnych na co dzień dla zwiedzających uniwersyteckich sal: gabinetu rektora i sali obrad Senatu. W tych pięknych, znajdujących się na końcu wschodniego skrzydła gmachu głównego, pomieszczeniach zapadają najważniejsze dla Uniwersytetu decyzje!

  • 18.00-24.00 - wejście w grupach 30-osobowych co 30 min. (pierwsze wejście o godz. 18.00, ostatnie o godz. 23.30.)

www.muzeum.uni.wroc.pl


data ostatniej modyfikacji: 2018-05-15 10:40:06
Komentarze

Nauka języków we Wrocławiu
BezplatnyTest_220.gif
IH_Wroclaw_220.gif

Nauka języka za granicą
JPEdukacja_220_pytania.gif

Przegląd uczelni w Polsce
wsf_220.gif
SWPS_220_uni.jpg
Dolno__l__ska_Szko__a_Wy__sza_boks_220.jpg
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie 04
miniatura
miniatura studenci UMK
 
Polityka Prywatności