Wrocław - imprezy, koncerty, informacje

kategoria
Przejdź do: newsy Wrocław
2018-03-17

Noc Humanistów w UWr

Noc Humanistów

V Noc Humanistów odbędzie się 17 marca na Wydziale Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego przy ul. Szewskiej 49.

W Nocy Humanistów, cyklicznym wydarzeniu organizowanym przez Wydział Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego, wezmą udział przedstawiciele różnych dyscyplin akademickich. Tematem ich spotkania staną się wolność wspólnotowa i wolność osobista, ich ograniczenia oraz zależności - rozmaite uwikłania, związane nie tylko z uwarunkowaniami społeczno-dziejowymi, ale też z kulturowymi normami, wzorcami, symbolami.

Humaniści postarają się zaprezentować między innymi dawne i współczesne relacje wspólnotowe w Polsce: zróżnicowanie etniczne, religijne, stanowe/klasowe oraz łączące się z nim mity, wierzenia, przekonania. Ukażą przy tym, w jaki sposób konstruowany jest naród i jak pisana jest jego historia.

Eksperci zajmujący się muzyką odkryją jej znaczenie dla procesów kulturotwórczych i tożsamościowych (nie tylko na przykładzie Mazurka Dąbrowskiego, ale też jazzu lat 50.). Znawcy sztuki zastanowią się, czy znakomity warsztat artystyczny czasami nie bywa przeszkodą w poszerzaniu obszaru wolności. Badacze dawnych dziejów opowiedzą natomiast o znaczeniu Śląska w polityce państw środkowoeuropejskich w IX i X wieku oraz o tym, jak "Czyste Słowo Boże" stanowiło ostoję śląskich praw i wolności pod panowaniem Habsburgów. Uwagę prelegentów przyciągną problemy z polską demokracją w latach 1918-1939, a także kwestia tego, komu zawdzięczamy przemiany roku 1989.

Równocześnie pojawią się zagadnienia uchodzące dziś za najbardziej aktualne. Analizując przypadki rozmaitych fenomenów kulturowych - jak chociażby coaching - akademicy zastanowią się, czy wolność nie jest współcześnie także źródłem cierpień i zapytają o to, "jak żyć?" w zglobalizowanym świecie. Istotna stanie się w tym aspekcie tematyka rozmaitych wykluczeń i nierówności. Mowa będzie o znaczeniu tradycji buddyjskiej dla zachowania tożsamości i poczucia przynależności wśród tybetańskich uchodźców oraz o tym, "dlaczego niefajnie jest być Aborygenem". Postawione zostanie również pytanie o to, "czy Polska jest kobietą?". Stulecie uzyskania przez obywatelki RP praw wyborczych będzie z kolei okazją do przyjrzenia się współczesnym bataliom o równouprawnienie i możliwość decydowania przez kobiety o własnym losie.

Program


data ostatniej modyfikacji: 2018-03-02 14:28:35
Komentarze

Nauka języków w twoim mieście
BezplatnyTest_220.gif
IH_Wroclaw_220.gif

Nauka języka za granicą
boks_2015_uniwersalny.jpg

Przegląd uczelni w Polsce
wsf_220.gif
Dolno__l__ska_Szko__a_Wy__sza_boks_220.jpg
SWPS_220_uni.jpg
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura studenci UMK
miniatura Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku - 8
miniatura WSPiA
 
Polityka Prywatności