Dzień Mózgu odbędzie się 15 marca 2016 roku w siedzibie Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu przy ul. Ostrowskiego 30b.
Nie bez powodu współczesny człowiek określany jest mianem homo sapiens sapiens. Rozumna istota ludzka osiągnęła już tak wysoki stopień samowiedzy, że wielu hiperrozumnych przedstawicieli nauki może całkowicie i bez reszty poświęcić się eksploracji umysłu człowieka. To z powodu posiadania tak niezwykłego narzędzia, jakim jest mózg, zadajemy sobie pytania: "jak to się dzieje, że w ogóle myślę?", "skąd się biorą emocje?", "dlaczego kłamiemy?", "czy można czytać cudze myśli?". Wrocławski wydział Uniwersytetu SWPS włącza się 15 marca w obchody Światowego Tygodnia Mózgu.
Nueronauka... nauka przyszłości
Głównym celem wydarzenia jest promocja neuronauki jako atrakcyjnej i pasjonującej dziedziny współczesnej nauki, o ogromnym potencjale rozwojowym. Uczestnicy będą mieli możliwość posłuchać wykładu prof. Piotra Francuza, jednego z najwybitniejszych polskich badaczy, na temat procesów percepcji sztuki wizualnej z perspektywy neuropoznawczej.
Następnie uczelnia zaprasza do udziału w warsztatach studenckich dotyczących podstawowych metod psychofizjologicznych wykorzystywanych w badaniach eksperymentalnych (m.in. z wykorzystaniem eye-trackera). Głównym celem tych zajęć jest przede wszystkim dydaktyka, nakreślenie omawianych tematów, nakierowanie na odpowiednią literaturę i zachęcenie studentów do dalszego kształcenia się z zaprezentowanych metod badawczych we własnym zakresie. Uczestnicy nauczą się również podstawowych metod wywoływania iluzji cielesnych, takich jak: złudzenia ruchu pozornego, klasycznej gumowej ręki czy iluzji Arystotelesa.
Organizatorem wydarzenia jest Koła Naukowe Neuropsychologii Uniwersytetu SWPS.
Harmonogram - 15 marca 2016 r.
11.00-12.00 - wykład otwarty
13.00-14.30 - warsztaty równoległe
14.45-16.15 - warsztaty równoległe
16.30-18.00 - warsztaty równoległe
prof. dr hab. Piotr Francuz - członek Komitetu Psychologii Polskiej Akademii Nauk (od 2015), dyrektor Instytutu Psychologii KUL (od 2012), kierownik Laboratorium Psychoneurofizjologicznego i Studia HD przy Katedrze Psychologii Eksperymentalnej KUL (od 2008).
Laureat Nagrody Polskiego Towarzystwa Neuropsychologicznego "Copernicus Prize 2012", przyznanej za wyróżniające osiągnięcia w rozwoju neuronauki w Polsce (2012). "Wykładowca Roku 2011", tytuł przyznany przez Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej. Laureat nagrody Teofrasta za najlepszą naukową książkę psychologiczną w roku 2013 ("Imagia. W kierunku neurokognitywnej teorii obrazu").
Autor unikatowych w kraju psychologicznych badań eksperymentalnych nad wpływem struktury mediów audiowizualnych na umysł odbiorcy prowadzonych we współpracy z TVP. Autor, redaktor i współredaktor 20 książek z zakresu psychologii poznawczej i neuronauki, metodologii psychologii i komunikowania za pośrednictwem mediów audiowizualnych oraz licznych artykułów opublikowanych w czasopismach naukowych polsko- i angielskojęzycznych, w tym indeksowanych na listach JCR i ERIH.
prowadzący: Paweł Tomczak
W ramach warsztatu przedstawione zostaną teoretyczne podstawy wykorzystania eye trackingu w badaniach uwagowych oraz ich neuronalne korelaty. Uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w badaniu pokazowym oraz zapoznać się z podstawowymi metodami analizy pomiarów, takimi jak analiza sakkad oraz mapy cieplne.
Limit miejsc: 10 osób
prowadzący: Kamil Fuławka
Warsztat zapewni podstawową wiedzę z zakresu biologicznych podstaw aktywności elektrodermalnej. Uczestnicy dowiedzą się również, w jaki sposób projektować eksperymenty, aby trafnie analizować zebrane dane. W ostatniej części przeprowadzone zostanie badanie dotyczące decyzji ryzykownych z wykorzystaniem podstawowych wskaźników EDA.
Limit miejsc: 15 osób
prowadzący: Michał Wójcik
Uczestnicy warsztatów nauczą się podstawowych metod wywoływania iluzji cielesnych - będą mogli na własnej skórze doświadczyć złudzenia ruchu pozornego, klasycznej gumowej ręki czy iluzji Arystotelesa. Zostaną przedstawione także współczesne teorie z zakresu neurobiologii poznawczej, które mają na celu wyjaśnienie mechanizmów powstawania tych fenomenów.
Limit miejsc: 15 osób
Zgłoszenia
Obowiązuje rejestracja za pomocą formularza zgłoszeniowego. O zakwalifikowaniu decyduje kolejność zgłoszeń.