Jak działa umysł mordercy? Czy zawsze warto polegać na zeznaniach świadków? W jaki sposób rozpętać ludobójstwo? To tylko kilka z tematów, które zostaną poruszone przez uczestników II Ogólnopolskiej Studenckiej Konferencji Kryminalistycznej „50 twarzy zbrodni”, która odbędzie się w dniach 11-13 grudnia na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego.
Organizatorami spotkania są Studenckie Koło Naukowe Antropologów "Kostka", działające przy Katedrze Biologii Człowieka Uniwersytetu Wrocławskiego, oraz Studenckie Koło Naukowe Kryminalistyki.
Konferencja ma charakter interdyscyplinarny. Referaty zostały podzielone na siedem bloków tematycznych: chemiczny, psychologiczny, prawny, antropologiczny, medyczny, informatyczny i archeologiczno-historyczny. Zaplanowaliśmy też sesję posterową - mówi Joanna Wysocka z SKN "Kostka", jedna z organizatorek.
Wszystko po to, by pokazać, jak bardzo złożone bywa rozwiązanie kryminalnej zagadki. Każda zbrodnia wymaga odpowiedniego podejścia, zmieniają się również narzędzia wykorzystywane przez śledczych. We Wrocławiu opowiedzą o tym m.in. zaproszeni eksperci: doktor n. med. Jakub Trnka, dr Paweł Konczewski oraz nadkomisarz Edward Polakiewicz.
Poznamy metody pracy wykorzystywane w kryminalistyce i kryminologii, przyjrzymy się mikrobom określającym czas śmierci, zobaczymy jak można identyfikować przepalone ludzkie szczątki lub określać płeć na podstawie kości udowej, przekonamy się, w czym może pomóc analiza ugryzienia - wymienia Joanna Wysocka.
A to dopiero początek listy. W programie przewidziano też takie zagadnienia jak: "Naturalni zabójcy. Trujące związki chemiczne stworzone przez naturę", "Zabijanie w perspektywie psychologii ewolucyjnej", "Błędy pamięci. Czy warto pokładać bezwzględną ufność w zeznaniach", "Czy mężczyzna może być zgwałcony przez kobietę", "Jak rozpętać ludobójstwo? Czynniki sprzyjające społecznej mobilizacji" czy "Moda na zbrodnię. Kulturowa etiologia przestępczości".
Konferencja "50 twarzy zbrodni" rozpocznie się 11 grudnia i potrwa trzy dni. Wszystkie spotkania będą odbywać się na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego (ul. Uniwersytecka 22/26). Wstęp na prelekcje jest wolny. Szczegółowy program można znaleźć tutaj.