Już po raz 18. odbędzie się największy i najważniejszy festiwal popularnonaukowy na Dolnym Śląsku. Z okazji trwającego obecnie Międzynarodowego Roku Światła i Technologii Wykorzystujących Światło wydarzeniom odbywającym się w ramach DFN towarzyszyć będzie hasło „Światło nauki”.
Festiwal złożony będzie z dwóch części - "stacjonarnej", odbywającej się w dniach 17-23 września tylko we Wrocławiu, a także z następującej po niej "edycji regionalnej", która potrwa do 23 października i obejmie dziewięć miast: Bystrzycę Kłodzką, Dzierżoniów, Głogów, Jelenią Górę, Legnicę, Lubin, Wałbrzych, Ząbkowice Śląskie i Zgorzelec. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny, jednak na większość z nich obowiązują zapisy.
Imprezy wiodące
Inauguracja DFN nastąpi w czwartek 17 września o godz. 12.00 w Auli Leopoldyńskiej UWr (pl. Uniwersytecki 1). Podczas niej zostanie wręczony tytuł doktora honoris causa UWr prof. Shūji Nakamurze - amerykańskiemu fizykowi japońskiego pochodzenia, który za wynalezienie diody LED emitującej niebieskie światło otrzymał w 2014 r. Nagrodę Nobla.
Pierwszy wykład tegorocznego DFN pt. "Światło - ciemność w kulturze i literaturze" odbędzie się w piątek 18 września na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii UWr o godz. 10.00. Wygłosi go dr hab. Bogusław Bednarek z Wydziału Filologicznego UWr.
Wśród pozostałych imprez wiodących znalazły się: Kawiarenka naukowa dla najmłodszych "Kawiarenka Młodego Odkrywcy", Park Wiedzy, Debata Oksfordzka "Nauka w nowym świetle - jak osiągnięcia nauki wpływają na codzienne życie", "Na szlaku tolerancji religijnej. Pielgrzymka po Dzielnicy Czterech Wyznań", Wrocławskie teatry na DFN, Studium Generale na DFN "Cząsteczki w rondlu chemika-kucharza. O gastronomii molekularnej", Światło dla seniora, Koncert Finałowy "Beethoven/245.com - czyli śladami geniusza niepokornego" oraz "CSI: Kryminalne zagadki Wrocławia" - różnorodne pokazy, wykłady i warsztaty odbywające się m.in. na Uniwersytecie Wrocławskim (Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii, Wydział Fizyki i Astronomii). Uroczyste zakończenie edycji stacjonarnej XVIII Dolnośląskiego Festiwalu Nauki zaplanowano na środę 23 września. Po tym terminie rozpocznie się edycja regionalna DFN.
Pasaże
Tradycyjnie program podzielony został na różne obszary wiedzy. Obejmą one aż 10 "pasaży": nauki humanistyczne; obszary sztuki; człowiek i społeczeństwo; medycyna i zdrowie; ścieżkami biologii; niezwykły świat chemii; nauki o ziemi; matematyka, fizyka, astronomia - trzy siostry; technika i technologia oraz interaktywne pokazy w szkołach.
Zajęcia na Uniwersytecie Wrocławskim w ramach DFN przygotowały wszystkie wydziały UWr, a także pozostałe jednostki UWr: Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych, Biblioteka Uniwersytecka, Biblioteka Uniwersytecka "Na Piasku", Instytut Konfucjusza.
To jedynie zarys obszernego programu DFN. Przypominany także, że na większość zajęć obowiązują zapisy.
PUNKTY, W KTÓRYCH DOSTĘPNY JEST PROGRAM: