Wystawa będzie czynna w dniach 9-10 czerwca 2015 roku w patio budynku Archiwum Uniwersytetu Wrocławskiego przy ul. Szewskiej 50-51. Wstęp wolny.
W początkach maja 1945 r. w ruinach Wrocławia zjawiła się czołówka kierowanej przez prof. Stanisława Kulczyńskiego Grupy Naukowo-Kulturalnej. Jej głównym celem było zabezpieczenie tego, co z substancji uczelni ocalało, a tym samym stworzenie bazy dla uruchomienia polskiego ośrodka naukowego w stolicy Dolnego Śląska. Wystawa, którą przygotował zespół Archiwum Uniwersytetu Wrocławskiego, pracujący według pomysłu i pod kierunkiem mgr Mirosławy Sztark, ma przybliżyć czas obejmowania dla polskiej nauki Wrocławia.
Dokumenty i fotografie, zgromadzone na wystawie, koncentrują się na okresie pionierskim, czyli przede wszystkim pierwszych dwóch latach polskiego pobytu w zniszczonym mieście. Punktem wyjścia są dwa zasadnicze dokumenty - zarządzenie ze stycznia 1945 r. niemieckiego kuratora Uniwersytetu i Wyższej Szkoły Technicznej na wypadek zamknięcia i ewakuacji szkół wyższych z powodu konieczności wojennych i dekret Krajowej Rady Narodowej z 24 sierpnia tegoż roku o przekształceniu Uniwersytetu Wrocławskiego i Politechniki Wrocławskiej w polskie państwowe szkoły akademickie. Na tej kanwie opiera się wystawowa narracja. Zdjęcia mają ukazać skalę zniszczeń, dokumenty zaś, wydobyte z uniwersyteckiego archiwalnego zasobu, mozolne zabiegi związane z uruchamianiem uczelni - od pozyskiwania naukowej kadry, poprzez kulisy poczynań o charakterze rewindykacyjnym, po przeciwstawianie się najrozmaitszym zakusom, takim jak ze strony Politechniki Gliwickiej, by to, co we Wrocławiu ocalało, przejąć.
Oddzielne miejsce zajmują studenci. To, skąd przybywali, jak uzupełniali swą niepełną przecież z powodu wojennego czasu wiedzę, to ilustrują zarówno dokumenty, jak i ówczesne materiały prasowe. Swoistym smaczkiem są reprodukcje pierwszych dyplomów z poszczególnych uniwersyteckich wydziałów, a także ilustracja poczynań najrozmaitszych studenckich organizacji samopomocowych, na czele z "Bratniakiem".
Wystawa jest próbą przypomnienia coraz już odleglejszej historii początków polskiego ośrodka akademickiego we Wrocławiu, jak i przybliżenia klimatu tamtych dni. Termin otwarcia wystawy, tj. dzień 9. czerwca jest nieprzypadkowy. W tym dniu w 1946 r., czyli prawie 70 lat wcześniej, odbyła się pierwsza uroczysta inauguracja roku akademickiego Uniwersytetu i Politechniki we Wrocławiu. Ten dzień - 9 czerwca - jest również ważny dla archiwistów, obchodzony jest bowiem wtedy Międzynarodowy Dzień Archiwów.
Wystawa prezentowana będzie w patio budynku Archiwum UWr przy ul. Szewskiej 50-51 (na wysokości ostatniego przystanku tramwajowego linii 6 i 7 przy ul. Szewskiej; w tym samym budynku mieści się także Instytut Kulturoznawstwa oraz Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej) we wtorek 9 czerwca od godz. 12.00 do 15.30 oraz w środę w godz. 10.00-15.00. Wstęp wolny!