Spotkanie z korespondentem zagranicznym Polskiego Radia odbędzie się 24 kwietnia w siedzibie Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej we Wrocławiu przy ul. Ostrowskiego 30b. Wstęp wolny.
Groźba wojny totalnej opanowała w ostatnim czasie media do tego stopnia, że w każdym serwisie informacyjnym słyszymy o zbliżającym się niebezpieczeństwie. Filozofia wojny jest niemożliwa do pojęcia dla tych, którzy chcą trwać w pokoju. Zdarza się jednak, że nie da się uniknąć konfliktu siłowego. Ktoś musi wtedy walczyć, ktoś bronić i ktoś informować o przebiegu wydarzeń. SWPS zaprasza 24 kwietnia 2015 r. na spotkanie z Wojciechem Cegielskim - korespondentem zagranicznym Polskiego Radia, który od lat zajmuje się tematyką bliskowschodnią. Wydarzenie odbędzie się we wrocławskiej SWPS. Wstęp wolny.
Zawód: dziennikarz - korespondent wojenny
W czasie spotkania skoncentruję się na tym, jak wygląda praca dziennikarza na wojnie na Bliskim Wschodzie, czym różnią się od siebie poszczególne konflikty zbrojne i dlaczego rzetelne relacjonowanie takich konfliktów jest często trudniejsze niż unikanie ostrzałów niż bombardowań. Będę chciał także podzielić się z uczestnikami spotkania, dlaczego warto narażać się i jeździć do dalekich krajów i o tym, czego nie da się przekazać w relacjach radiowych czy telewizyjnych. Opowiem też o tym, jak dolecieć w miejsca, w które nie da się dolecieć i o tym jak pogodzić szybkość z rzetelnością. Pokażę także, jak wygląda codzienne życie w krajach, w których toczą się wojny.
O prelegencie
Wojciech Cegielski - korespondent zagraniczny Polskiego Radia, od 10 lat zajmujący się głównie tematyką bliskowschodnią. Relacjonował konflikty zbrojne w Iraku, Afganistanie, Syrii, Strefie Gazy, arabską wiosnę w Egipcie, Tunezji i Libii. Był świadkiem wyboru Barack Obamy na prezydenta USA, a 4 lata później jego reelekcji.
Relacjonował wybór papieża Benedykta XVI i wybór papieża Franciszka. Ma na koncie wywiady z dowódcą talibów w afgańskiej prowincji Helmand czy przywódczynią birmańskiej opozycji Aung San Suu Kyi. Był też współtwórcą specjalnego wydania "Lata z Radiem" z Afganistanu. Był w ponad 60 krajach świata, ale ciągle czuje niedosyt i ciągle uczy się świata. Szybkie pakowanie się, latanie samolotami i zmiany stref czasowych to jego chleb powszedni. Gdyby nie był dziennikarzem, pewnie zostałby pilotem.
Termin i miejsce