Od 26 marca do 13 kwietnia 2015 roku SWPS Wrocław organizuje wystawę, podczas której swoje prace zaprezentują studenci Instytutu Grafiki Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej oraz uczniowie Zespołu Szkół nr 25 we Wrocławiu. Podczas uroczystego wernisażu „Zmiana przez design”, który odbędzie się 26 marca 2015 r. przedstawione zostaną wybrane prace z zakresu designu, fotografii, grafiki użytkowej i komunikacji wizualnej.
Uroczysty wernisaż odbędzie się we wrocławskiej siedzibie SWPS i Zespole Szkół 26 marca 2015 r.: o godzinie 12.00 w Zespole Szkół nr 25, a o godzinie 17.30 w Wydziale Zamiejscowym SWPS we Wrocławiu.
Wystawa polegać będzie na wymianie prac pomiędzy uczelnią a szkołą. W siedzibie uczelni zostaną wyeksponowane prace uczniów z Zespołu Szkół nr 25, natomiast w Zespole Szkół – prezentowane będą prace studentów grafiki z Wydziału Zamiejscowego SWPS we Wrocławiu.
Wystawa prac studentów
Ideą wystawy „Zmiana przez design″ jest zaprezentowanie szerokich zakresów i dziedzin dotyczych designu i komunikacji wizualnej. Począwszy od płaskich infografik w prosty sposób wizualizujących złożone procesy, przez projekty zapewniające kompleksowe usługi, po realizacje opierających się o długofalowe zmiany postaw społecznych pokazujemy, jak współcześnie myśleć o designie oraz w jakich dziedzinach takie myślenie może znaleźć zastosowanie. Jak mawiał Brian Reed: „wszystko zostało zaprojektowane, ale niewiele rzeczy zostało zaprojektowanych dobrze″. W tym kontekście nasi studenci szukali problemów projektowych, z którymi mogli się zmierzyć, jako projektanci. Rozwiązania tych problemów, często bardzo proste, intuicyjne, ale mocno przemyślane i dopracowane w szczegółach, można znaleźć właśnie w ramach wystawy.
Zmiana przez design zawiera prace studentów grafiki SWPS gruntownie przekomponowujących proces projektowy. Prezentowane plakaty, poza walorem estetycznym, posiadają potencjał komunikacyjny i interwencyjny względem otaczającej rzeczywistości społecznej; dotyczą trudnych i rzadkich tematów zorientowanych na projektowanie dla osób niepełnosprawnych. Jest wśród nich projekt wzornika kolorów dla osób niewidzących, projekt pomocy dydaktycznej dla osób głuchoniemych, a także propozycje layoutów przewodnika po górach dla aktywnych niepełnosprawnych. Ideą wystawy jest prezentacja projektów skierowanych do grup odbiorców wykluczonych z odbioru standardowych komunikatów wizualnych – mówi dr Michał Jakubowicz, wykładowca w Instytucie Grafiki.
Wystawa prac uczniów
Twierdzi się – i chyba nie bezpodstawnie – że kto nie potrafi nic stworzyć, uczy. Technikum nr 15 przy ZS25 we Wrocławiu, z roku na rok coraz bardziej przeczy tej tezie. Albo też staje się coraz wyraźniejszym wyjątkiem od tej reguły. Zebrało się tam bowiem grono aktywnych, młodych twórców (z jednym wyjątkiem wiekowym) i zaczęło zarażać młodzież swoją pasją tworzenia. Z roku na rok efekty są coraz lepsze, czego dowodem jest obecna wystawa – mówi Paweł Wojas, opiekun grupy Lont.
Grupa Lont powstała na wakacyjnym plenerze. Jak twierdzą – tym, co ich połączyło, były przede wszystkim więzy przyjaźni i fascynacja fotografią, jak również zbliżona estetyka. Wszyscy starają się osiągnąć techniczną doskonałość, traktując ją jednak tylko jako element warsztatu, a nie cel. Dla grupy niezwykle ważne, że mogą nawzajem na siebie liczyć. To poczucie wspólnoty zachęca ich do tworzenia.
Wystawa, jaką Państwo będą mogli zobaczyć, jest w dziedzinie fotografii stylistycznie tylko dwojaka: z jednej strony prace grupy Lont, wyczulone na barwę, dążące do technicznej doskonałości i nieco poetyckie, a z drugiej prace Pauliny Susło, szorstkie, drażniące, prowokujące, w większości czarno-białe. To jakby dwa bieguny tworzenia, dwie postawy z wielu, jakie prezentują nasi uczniowie. Wynika to chyba z faktu, że my, nauczyciele, mamy też bardzo różne preferencje estetyczne, ale nie narzucamy ich, szanując każdą ścieżkę poszukiwań, starając się pomagać ją odnaleźć bez wskazywania kierunku. Z tego naprawdę jesteśmy dumni: nie da się na podstawie prac ucznia określić, z jakiej jest pracowni – dodaje Paweł Wojas.
Dyrektorka Zespołu Szkół nr 25, Barbara Galanta-Rola, z dumą chwali nie tylko uczniów, ale i ich nauczycieli:
To niezwykłe, jak te prace prezentują wysoki poziom, kiedy uświadomimy sobie, że tworzą je osoby w większości poniżej progu dorosłości lub też zaledwie osiemnastoletnie! Jest to efektem, oczywiście, ich niezwykłego talentu popartego pracą, ale przecież nie tylko: od sześciu co najmniej lat staram się zatrudniać jako nauczycieli młodych twórców, czyli takich, którzy mogą być dla młodzieży autorytetami, mistrzami. Ich kreatywność i pomysłowość zdecydowanie „rozruszały″ szkołę, zachęcając uczniów do działań dalece przekraczających szkolny program nauczania.
W wystawie zostaną zaprezentowane prace uczniów, m.in.: