26-27.03.2015

O pożądaniu bez cenzury podczas Strefy Psyche w SWPS we Wrocławiu

Podczas warsztatu z Katarzyną Pachniewską, który odbędzie 26 marca w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej we Wrocławiu, rozmawiać będziemy o wybranych obszarach tabu w seksuologii. Natomiast o osobach nieheteroseksualnych w świetle najnowszej wiedzy naukowej opowie 27 marca podczas wykładu dr Remigiusz Tritt.

"Kim jesteśmy? Skąd przychodzimy? Dokąd idziemy? - zrozumieć osoby nieheteroseksualne w świetle współczesnej wiedzy naukowej" - wykład

Dr n. med. Remigiusz Jarosław Tritt swój wykład poświęci osobom nieheteroseksualnym oraz odniesie się do współczesnej wiedzy naukowej na ich temat. Przedstawi szereg minionych i wypaczonych teorii, które niekorzystnie wpływały na wizerunek środowiska LGBTQ, stygmatyzując go i krzywdząc. Współczesna wiedza na temat homoseksualizmu nie ogranicza się bowiem wyłącznie do statystyk poświęconych umieralności na AIDS, lecz do rzetelnych faktów, które odpowiadają na pytanie: jak to jest z orientacją seksualną człowieka, kim jest gej, queer, jak mogą się odnaleźć w rzeczywistości heteronormatywnej i co mogą zrobić, by nie czuć się osaczeni.

O prelegencie

Remigiusz Jarosław Tritt - adiunkt i nauczyciel akademicki, przewodniczący rady konsultacyjnej MSM przy Krajowym Centrum ds. AIDS, honorowy ekspert w zakresie antydyskryminacji w edukacji i zdrowiu. Dyscyplina naukowa - medycyna, specjalizacje: seksuologia, profilaktyka HIV/AIDS, medycyna społeczna, zdrowie publiczne, medycyna ratunkowa. Autor licznych prac naukowych poświeconych tematyce homoseksualizmu oraz osobom LGBTQ, czego wyrazem jest rozprawa doktorska i specjalizacyjna. Badania naukowe prowadzone przez naukowca oscylują wokół różnorodnych aspektów homoseksualizmu i biseksualizmu począwszy od biologicznych determinantów, przez tło historyczne po psychospołeczne na przykład prześladowanie Różowych Trójkątów w obozach koncentracyjnych Trzeciej Rzeszy oraz szeroko rozumiany ostracyzm, dyskryminację i stygmatyzację wobec osób LGBTQ. Współautor pierwszych polskich rekomendacji o szacunku i godności osób nieheteroseksualnych. Uhonorowany Czerwoną Kokardką - prestiżową nagrodą społeczną przyznawaną za szczególne osiągnięcia w zakresie profilaktyki HIV/AIDS w kategorii działalność społeczna, ponadto licznymi wyróżnieniami oraz nagrodami rektora i studentów za działalność naukową i dydaktyczną.

Termin

27 marca, godz. 17.00, sala 126
Wydział Zamiejscowy we Wrocławiu
Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej
ul. Ostrowskiego 30 B

"O wybranych obszarach tabu w seksuologii" - warsztat

Wokół seksualności dziecięcej i seksualności osób z niepełnosprawnością (intelektualną, fizyczną) nadal krąży w społeczeństwie wiele mitów i fałszywych przekonań. Czy razem z seksualnością osób starych to nadal obszary tabu, które wywołują lęk, niepokój i niezrozumienie? Czy osoby z niepełnosprawnością mają takie same potrzeby i pragnienia w kontekście seksualności jak osoby pełnosprawne? Co myśleć o przejawach seksualności i zachowaniach seksualnych prezentowanych przez małe dzieci? Co z dziećmi z niepełnosprawnością?
Warsztat jest zaproszeniem do przyjrzenia się sobie pod względem własnego stosunku do wybranych obszarów tabu w seksuologii oraz poszerzenia wiedzy w tym zakresie.

O prelegentce

mgr Katarzyna Pachniewska - psycholog dziecięcy, pedagog specjalny, psycholog seksuolog, edukator seksualny. Absolwentka Wydziału Psychologii (specjalizacja w zakresie Psychologii klinicznej dziecka, Psychologii rehabilitacyjnej dzieci i młodzieży) i Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego (specjalizacja w zakresie Pedagogiki rewalidacyjnej). Ukończyła Podyplomowe Studia Wychowania Seksualnego przy Wydziale Pedagogicznym UW oraz Podyplomowe Studia Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie w zakresie Seksuologii Klinicznej. Członek Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego. Współpracuje jako wykładowca z Podyplomowymi Studiami Seksuologii Kilinicznej SWPS. Prowadzi szkolenia i warsztaty dla rodziców oraz specjalistów pracujących z dziećmi, młodzieżą i osobami dorosłymi. Specjalizuje się w obszarze dziecięcej psychologii klinicznej (diagnoza i terapia dzieci z zaburzeniami rozwojowymi, z niepełnosprawnością złożoną, wcześniaków), rozwoju psychoseksualnego oraz seksualności osób z niepełnosprawnością intelektualną i z niepełnosprawnością sprzężoną. Cały czas podnosi swoje kompetencje uczestnicząc w szkoleniach, kursach, poddając się superwizji. Na co dzień pracuje jako psycholog diagnosta i terapeuta w Poradni Wczesnej Interwencji, Przedszkolu Specjalnym i OREWie. Współpracuje z Poradnią INTIMED. Jest w trakcie otwierania ścieżki certyfikatu seksuologa klinicznego Polskiego Twarzystwa Seksuologicznego.

Termin

26 marca, godz. godz.17.00-18.30, sala 126
Wydział Zamiejscowy we Wrocławiu
Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej
ul. Ostrowskiego 30 B


opublikowano: 2015-03-10
Komentarze
Wybrane imprezy we Wrocławiu i okolicy
23 listopada 2024 (sobota), godz. 18:30
Malowanie przy winie we Wrocławiu!
23 listopada 2024 (sobota), godz. 19:00
Gala Złoty Wąs 2024
23 listopada 2024 (sobota), godz. 22:00
Projekt Pralnia: Illyus & Barrientos
23 listopada 2024 (sobota), godz. 22:30
Saturday Night Duets - darmowy wstęp
23 listopada 2024 (sobota), godz. 23:00
Zajezdnia: Roland Cristal | Wrocław
24 listopada 2024 (niedziela), godz. 15:00
Techno Yoga we Wrocławiu - sesja 1
24 listopada 2024 (niedziela), godz. 15:00
Techno Yoga we Wrocławiu - sesja 1
24 listopada 2024 (niedziela), godz. 17:30
Techno Yoga we Wrocławiu - sesja 2
24 listopada 2024 (niedziela), godz. 17:30
Techno Yoga we Wrocławiu - sesja 2
Polityka Prywatności