Już 13 marca podczas warsztatów w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej we Wrocławiu, które poprowadzi dr Robert Kowalczyk porozmawiamy o kryteriach zasadności interwencji w seksuologii. Z kolei 14 marca odbędzie się dyskusja „Między pożądaniem a antypożądaniem – o seksualności kobiet i mężczyzn”, w której udział wezmą: dr Katarzyna Waszyńska, dr Agata Loewe, dr Robert Kowalczyk oraz mgr Michał Pozdał.
"Między pożądaniem a antypożądaniem - o seksualności kobiet i mężczyzn" - dyskusja
O prelegentach
Katarzyna Waszyńska - psycholog, seksuolog kliniczny, specjalista w zakresie terapii stresu pourazowego, doradca w problemach małżeńskich i rodzinnych, specjalista drugiego stopnia w zakresie edukacji seksualnej. Adiunkt w Zakładzie Promocji Zdrowia i Psychoterapii na Wydziale Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, kierownik Studiów Podyplomowych Seksuologii na WSE UAM. Zainteresowania naukowe skupiają się wokół zagadnień związanych z psychologią, seksuologią, terapią. Obejmują także promocję zdrowia seksualnego i edukację seksualną ujmowaną jako integralny element edukacji zdrowotnej. Okresowo współpracuje z ośrodkami telewizyjnymi w Krakowie i Warszawie, w ramach programów publicystycznych i edukacyjnych. Działalność kliniczną terapeutyczną w Poznaniu prowadzi od 1997 roku.
Robert Kowalczyk - dr n. med., mgr psychologii. Psycholog, seksuolog kliniczny (specjalizacja 2007), biegły sądowy. Absolwent Psychologii Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (2003), Studiów podyplomowych z zakresu opiniowania sądowo-psychologicznego: Uniwersytet Śląski w Katowicach (2007), Studium Doktoranckiego Wydziału Lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu (2007). Kierownik Zakładu Seksuologii Wydziału Psychologii i Nauk Humanistycznych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Współpracuje (wykładowca) z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym oraz Akademią Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Autor i współautor ponad 60. publikacji medycznych i psychologicznych o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Uczestniczy w realizacji wielu projektów naukowo-badawczych z dziedziny seksuologii, psychologii i psychiatrii. Członek Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego oraz Rady Naukowej (MSM) Krajowego Centrum ds. AIDS.
Michał Pozdał - psychoterapeuta, seksuolog, wykładowca SWPS. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego, był stypendystą na Wydziale Dramy Stosowanej Uniwersytetu Exeter; ukończył szkolenie z Poradnictwa i Edukacji Seksualnej na Uniwersytecie Manchester, cykl szkoleń z zakresu seksualności człowieka w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego, szkolenie z zakresu Terapii Seksuologicznej Par pod kierunkiem EstherPerel (USA). Prowadzi prywatną praktykę w Katowicach, Warszawie oraz Wrocławiu.
Agata Loewe - absolwentka SWPS w Warszawie (Psychologia Kliniczna, Społeczna Psychologia Stosunków Międzykulturowych) oraz Institute for Advanced Studies of Human Sexuality w San Francisco, gdzie uzyskała tytuł Doctor of Philosophy (PhD). W 2014 roku ukończyła również podyplomowe 4-letnie studia z Systemowej Terapii Rodzin w Ośrodku Szkoleń Systemowych w Krakowie. Od 6 lat działa w organizacjach pozarządowych zajmujących się wyrównywaniem szans dla osób narażonych na wykluczenie społeczne oraz promocją zdrowia psychicznego, reprodukcyjnego i seksualnego (KPH, Ponton, IGLYO, Trans-fuzja, YouAct). Specjalizuje się w badaniach nad płcią, orientacją seksualną, preferencjami seksualnymi i identyfikacjami płciowymi oraz alternatywnymi stylami życia. Zajmuje się pracą na rzecz promocji Ruchu Pozytywnej Seksualności, bezpieczniejszych, odpowiedzialnych i konsensualnych zachowań oraz świadomych związków. Prowadzi warsztaty i szkolenia. Na co dzień zajmuje się poradnictwem psychologicznym i seksuologicznym oraz sex coachingiem.
"Kryteria zasadności interwencji seksuologicznej - między normą a psychologią" - warsztat
Potencjalne spektrum ludzkich zachowań seksualnych jest ogromne, czego dowodzą badania sfery seksualnej, w tym szczególnie historyczne i międzykulturowe. Na ich podstawie można zdać sobie sprawę, że normy seksualne stanowiące o dopuszczalności bądź niedopuszczalności określonych zachowań są uwarunkowane głownie kulturowo, a więc stanowią konstrukt społeczny. Norma społeczna stanowi jednak tylko jeden pryzmat w opisie zachowań seksualnych. Wyróżnia się szereg innych typów norm tj. norma statystyczna, partnerska, ewolucyjna, religijna/etyczna, rozwojowa i kliniczna. Na użytek kliniczny posługujemy się min. Międzynarodową Statystyczną Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych (ICD-10). Należy przy tym mieć na względzie, że jej zawartość zmieniała się i nadal zmienia, co stanowi odzwierciedlenie ewolucji w zakresie myśli naukowej o ludzkiej seksualności. Różnorodność problemów natury seksualnej utrudnia, a nawet uniemożliwia czasem postawienie diagnozy zgodnej z medycznym paradygmatem. Użyteczne stają się wtedy bardziej względne, opisowe formy kryteriów. W rozstrzygnięciu czy dane zachowanie wymaga fachowej interwencji oraz jaki jej charakter będzie najbardziej wskazany może dopomóc odwołanie się do Deklaracji Praw Seksualnych wydanej w 1997 r. przez Światowe Towarzystwo Seksuologiczne, a w 2002 r. przyjętej w skróconej formie przez Światową Organizację Zdrowia.
O prelegencie
Robert Kowalczyk - dr n. med., mgr psychologii. Psycholog, seksuolog kliniczny (specjalizacja 2007), biegły sądowy. Absolwent Psychologii Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (2003), Studiów podyplomowych z zakresu opiniowania sądowo-psychologicznego: Uniwersytet Śląski w Katowicach (2007), Studium Doktoranckiego Wydziału Lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu (2007). Kierownik Zakładu Seksuologii Wydziału Psychologii i Nauk Humanistycznych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Współpracuje (wykładowca) z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym oraz Akademią Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Autor i współautor ponad 60. publikacji medycznych i psychologicznych o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Uczestniczy w realizacji wielu projektów naukowo-badawczych z dziedziny seksuologii, psychologii i psychiatrii. Członek Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego oraz Rady Naukowej (MSM) Krajowego Centrum ds. AIDS