06.04-06.05

Roma Ligocka - malarstwo

Roma Ligocka

Roma Ligocka - malarstwo. Wernisaż wystawy i spotkanie z artystką: 6 kwietnia (niedziela) 2014 r., godz. 17:00. Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej w Synagodze pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 5a, Wrocław. Od 06.04.2014 do 06.05.2014.

„Roma Ligocka jest według mnie najwybitniejszą malarką żydowską swojego pokolenia. Jej subtelne, delikatne obrazy, mówiące do nas spokojnym głosem, zawierają w sobie niezwykłą fascynację i siłę. Mimo, że artystka przyznaje się wprost do literackiego charakteru swoich prac, to jednak są one przede wszystkim dziełami sztuki plastycznej. Perfekcyjny rysunek, delikatne, opalizujące, wibrujące kolory. W swobodnej grze formy i barwy widać całe bogactwo tej sztuki – czasem pełnej namiętności, czasem prawie mistycznej. Kiedy po pierwszym spotkaniu przyjrzymy się tym obrazom ponownie, podejmiemy bardzo osobisty, intymny dialog – pełen melancholii, rozmyślań, intensywności przeżyć.” Dr Allana Gross, Tel Aviv Roma Ligocka - malarka i pisarka. Jej książki: Dziewczynka w czerwonym płaszczyku, Tylko ja sama oraz Dobre dziecko są bestsellerami nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach Europy. Przez wiele lat pracowała jako kostiumolog i scenograf w licznych europejskich teatrach, operach, także w filmie i telewizji, wielokrotnie nagradzana. Wydała również cztery tomy felietonów: Znajoma z lustra, Czułość i obojętność, Wszystko z miłości oraz Księżyc nad Taorminą. Jej książka Róża. Obrazy i słowa ilustrowana jest malarstwem Autorki.

Roma Ligocka pochodzi z żydowskiej rodziny Abrahamerów mieszkającej od wielu pokoleń w Krakowie. Wraz z najbliższymi – chroniąc się pod sklepem z farbami – przeżyła likwidację getta krakowskiego. Pod przybranym nazwiskiem Roma wraz z matką została ukryta przez polską rodzinę. Po wojnie studiowała malarstwo i scenografię w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Pierwszą wystawę malarską artystki zorganizował Piotr Skrzynecki pod koniec lat pięćdziesiątych w „Piwnicy pod Baranami”. Jej malarstwo prezentowane było w Polsce, Niemczech, USA, Anglii, Szwajcarii, Austrii. Wiele jej prac znajduje się w zbiorach muzealnych oraz prywatnych w Polsce, Francji, Anglii, Izraelu, Danii, Niemczech, Włoszech i Ameryce. W połowie lat sześćdziesiątych Ligocka debiutowała jaka dramaturg na deskach Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Po sukcesie sztuki wyjechała za granicę. Przez wiele lat mieszkała w Niemczech. Pracowała tam jako projektant kostiumów i scenografii dla filmu, teatru i telewizji. Do Krakowa przyjechała ponownie na początku lat dziewięćdziesiątych na Festiwal Kultury Żydowskiej. Na krakowskiej prapremierze Listy Schindlera w jednej z bohaterek filmu – dziewczynce w czerwonym płaszczyku – odnalazła siebie.

To doświadczenie oraz rozmowa z reżyserem, Stevenem Spielbergiem, były impulsem do napisania autobiografii Dziewczynka w czerwonym płaszczyku, która przyniosła Romie Ligockiej prawdziwą sławę. Przetłumaczona na 22 języki, stała się międzynarodowym bestsellerem, a prawa do jej ekranizacji zostały sprzedane hollywoodzkiemu producentowi. Najnowsza powieść, Dobre dziecko, zamyka osobistą trylogię pisarki, do której, oprócz Dziewczynki w czerwonym płaszczyku, należy jeszcze utwór Tylko ja sama.

Książki Romy Ligockiej to opowieści niezwykłej kobiety, która dzięki ogromnej sile charakteru zdołała przeciwstawić się wyrokom historii, odnaleźć szczęście i nadać swojemu życiu sens. Mimo przeżytej tragedii, potrafi ona powiedzieć: „Życie może być piękne nawet dla kogoś, kto przeszedł piekło – a cuda się zdarzają. Mnie moje życie kiedyś podarowano, a potem sama je sobie podarowałam.”

Roma Ligocka o swojej twórczości:


"Chciałabym, żeby to co robię było lekkie, bliskie widzowi. Nawet jeżeli maluję cierpienie czy samotność, tęsknotę, to musi to być wyrażone w taki sposób, aby nie dominowało. Aby ktoś, kto współżyje z moim obrazem, mógł się z nim zaprzyjaźnić. Jest o zasada chyba rzadko przez artystów wyznawana. Zawsze, w każdych warunkach robiłam tylko to, co mogę, potrafię, co jest we mnie. Niewiele się nauczyłam na Akademii Sztuk Pięknych, ale zapamiętałam jedno zdanie naszego profesora: „maluj szeroką plamą i czystym kolorem”. Otóż ja nigdy nie potrafiłam malować szeroką plamą i czystym kolorem – ale maluję szerokim wachlarzem emocji i czystym poczuciem więzi z tym człowiekiem, którego nie znam, ale wiem, że będzie oglądał mój obraz. Jeden z moich nauczycieli – żydowski malarz Jonasz Stern – powiedział kiedyś: „Roma, nie wiem, czy się nauczysz rysować , ale zawsze pozostaniesz sobą.” I myślę, że chyba miał rację.

Organizator: Fundacja Bente Kahan
Projekt współfinansowany ze środków Gminy Wrocław, www.wroclaw.pl

Roma Ligocka plakat

data ostatniej modyfikacji: 2014-03-28 09:25:24
Komentarze
 
Polityka Prywatności