Młodzi ludzie, którzy zdają maturę zastanawiają się jaki kierunek studiów obrać, aby po kolejnych pięciu latach nauki stać się atrakcyjnym kandydatem dla pracodawców na ryku pracy. Wiele w polskiej debacie publicznej mówi się o studiach technicznych, które mają zagwarantować zatrudnienie. Wiadomo, że kierunki humanistyczne cieszą się mniejszą popularnością wśród abiturientów szkół średnich. Niemniej co roku wielu studentów studiuje politologię, socjologię, filozofię czy europeistykę. Czy robią zatem błąd?
Na to i wiele innych pytań ma odpowiedzieć konferencja zorganizowana przez studentów ostatniego roku politologii UWr - specjalności „administracja publiczna”. Jej rozważania skupią się na atrakcyjności absolwentów Wydziału Nauk Społecznych na rynku pracy. Dzięki merytorycznemu wsparciu pracowników Instytutu Politologii - dr Marzeny Cichosz oraz dr Andrzeja Ferensa studenci zaprosili do debaty przedstawicieli administracji publicznej oraz prywatnych przedsiębiorców.
Seminarium naukowe organizowane w ramach III konferencji studenckiej zostało zatytułowane „Politolog na rynku pracy czyli jak żyć panie dziekanie?” Debata nad problematyką konkurencyjności studentów nauk społecznych na ryku pracy rozpocznie się 24 maja o godzinie 9:40 w Auli C Instytutu Politologii, przy ulicy Koszarowej 3 budynek 2/3.
W części inauguracyjnej, tuż po przywitaniu gości przez Dyrektora Instytutu Politologii zaprezentowane zostaną badania dotyczące tego: „Co myślą studenci o edukacji w Instytucie Politologii i perspektywach na rynku pracy”. Po zaprezentowaniu danych, uczestników seminarium zaszczyci swoją obecnością Marszałek Województwa Dolnośląskiego – Rafał Jurkowlaniec, który omówi: „Programy samorządu regionalnego kierowane do absolwentów wyższych uczelni”.
Marszałek ogłosi również wyniki pilotażowego
konkursu „Praktyka czyni mistrza”, dzięki któremu studenci będą mogli odbyć
praktykę w wybranym przez siebie wydziale Urzędu Marszałkowskiego Województwa
Dolnośląskiego.
Po części inaugurującej organizatorzy zapraszają
uczestników do dwóch panelów merytorycznych. Pierwszy z nich dotyczy „Panelu
pracodawców – politolog w otoczeniu społecznym”. Wystąpi w nim prelegent
związany z sektorem publicznym (Przedstawiciel
Biura Współpracy z Uczelniami Wyższymi w Departamencie Prezydenta Urzędu Miasta
Wrocławia) oraz prywatnym (Rafał
Ramotowski – Firma 3xe – Samochody Elektryczne).
Do drugiego panelu organizatorzy zaprosili absolwentów
politologii, którzy opowiedzą o tym, jak wyobrażali sobie pracę po tym
kierunku, a jaka rzeczywistość towarzyszy specyfice rynku pracy. Wystąpią w nim
przedstawiciele różnych sektorów – J.
Chodasiewicz (redaktor naczelny Regionalnego Tygodnika Informacyjnego
Kamienna Góra), K. Balawajder
(Ministerstwo Skarbu Państwa) oraz B.
Szyja (doktorant na Wydziale Nauk Społecznych UWr).