W czwartek w Dolnośląskiej Szkole Wyższej będzie gościł światowej sławy socjolog prof. Jeffrey Goldfarb. Uczelnia we współpracy z Urzędem Miasta Wrocławia zaprasza na seminarium oraz panel dyskusyjny z jego udziałem.
Termin i miejsce spotkania: 8 marca 2012, godz. 15.00, ul. Strzegomska 55, sala 111
Spotkanie dotyczy książki Jeffreya Goldfarba pt. Polityka małych rzeczy, opublikowanej przez Wydawnictwo Naukowe DSW w serii Biblioteka Współczesnej Myśli Społecznej. Profesor Goldfarb od wielu lat związany jest z Polską i polską kulturą. Jest jednym z pomysłodawców i współzałożycieli „Seminariów demokratycznych" organizowanych w czasach stanu wojennego przez nowojorską uczelnię New School for Social Research, w których brali udział najwybitniejsi dysydenci z Europy Wschodniej, m.in. Adam Michnik czy Agnes Heller. Myśl profesora Goldfarba jest głęboko związana z Europą Wschodnią, a wśród swych inspiracji profesor często wskazuje przedstawicieli antykomunistycznej tradycji dysydenckiej, m.in. Vaclava Havla czy Adama Michnika. Profesor Goldfarb w ostatnich latach zajmuje się rolą nowoczesnych mediów w polityce oraz jest twórcą idei „polityki małych rzeczy”. Polityka małych spraw to według niego swoisty poziom mikro polityki, na którym jednak często decydują się kwestie mające zasadnicze znaczenie dla poziomu makro. Goldfarb jest przekonany, że nasza codzienność, wymiar lokalny naszych działań, ma co najmniej tak ważne znaczenie – jeśli nie większe – niż „wielki” wymiar podejmowania państwowych decyzji na poziomie rządowym czy parlamentarnym. Wielką rolę w tej konfiguracji pełnią nowoczesne media – telewizja, radio, Internet – które mają możliwość przenoszenia lokalności na poziom globalny i czynić z „małych rzeczy” wielką broń nowoczesnej demokracji.
(Organizatorzy zapewniają tłumaczenie na j. polski)
Seminarium z prof. Jeffreyem Goldfarbem pt. „Teoria stołu kuchennego i innych małych rzeczy”.
Seminarium będzie dotyczyło pojęcia "polityki rzeczy małych" sformułowanego w ramach refleksji nad codziennym życiem społeczeństw socjalistycznych.
Pierwsza część seminarium będzie poświęcona stołowi kuchennemu w komunistycznej Polsce oraz przyjrzeniu się sposobom, w jakie swobodę wytworzoną wokół stołu kuchennego rozszerzano na inne dziedziny życia.
Druga część seminarium będzie dotyczyła tego, jak ów proces rozszerzania przestrzeni wolności – ułatwiony obecnie dzięki mediom publicznym oraz interakcjom społecznym budowanym na bazie sieci internetowej – można obserwować w innych czasach i miejscach.
Lektury:
1. Jeffrey Goldfarb, "Polityka rzeczy
małych" (Wyd. Naukowe DSW, Wrocław 2012), rozdz. 1 "Ku teorii stołu
kuchennego i innych małych rzeczy" (tekst będzie dostarczony
elektronicznie uczestnikom seminarium).
2. Blog internetowy prof. Goldfarba pt. Deliberately Considered (www.deliberatelyconsidered.com) – dowolny wybór kilku artykułów.
Seminarium będzie przeprowadzone w języku angielskim.
Plan spotkania:
15.00-16.30 - seminarium "Teoria stołu kuchennego i innych małych rzeczy"
16.30-17.00 - przerwa kawowa z poczęstunkiem
17.00-19.00 - panel dyskusyjny "Polityka rzeczy małych"
Zgłoszenia przyjmujemy do 25 lutego 2012 na e-mail: iisce@dswe.pl (liczba miejsc ograniczona).
Wizyta prof. Goldfarba w Dolnośląskiej Szkole Wyższej jest współfinansowana ze środków Miasta Wrocławia w ramach programu Visiting Professors, funduszu Scientiae Wratislavienses.