14 maja 2011 (sobota), godz. 19:00
Noc Muzeów we wrocławskim IPN
Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu po raz kolejny włącza się w ogólnopolską Noc Muzeów. Zapraszamy wszystkich chętnych do zwiedzania archiwów oraz zapoznawania się ze specyfiką dokumentacji komunistycznej bezpieki (1945-1990) przechowywanej w Instytucie Pamięci Narodowej.
14 maja 2011 r., godz. 19:00 – 01:00
Oddział Instytutu Pamięci Narodowej
Ul. Sołtysowicka 21, Wrocław
Dojazd autobusami linii A, 116, 119, 128, 132 oraz tramwajami linii 6, 11, 73.
* Prezentacja jednego z magazynów, połączona z ekspozycją skanów akt UB/SB oraz przedstawieniem czynności wykonywanych w zakresie gromadzenia i opracowywania dokumentacji.
* Prezentacja pomieszczenia Kartoteki, połączona z omówieniem podstawowych środków ewidencyjnych UB/SB (kartoteki, dzienniki, rejestry, wykazy agentury).
* Przedstawienie działalności ustawowej Oddziałowego Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów w zakresie udostępniania akt komunistycznej bezpieki oraz krótka charakterystyka procedur prawnych
* Ekspozycja wystaw:
*„»Przeżyliśmy najazd szwedzki, przeżyjemy i sowiecki«. Anonimy, ulotki, plakaty hasła – propaganda antykomunistyczna w okresie 1945 - 1989”; wystawa przygotowana według projektu Marka Stanielewicza; ekspozycji towarzyszyć będzie prezentacja ulotek, plakatów, listów i anonimów ukazujących opór społeczny, a także rekwizytów i sprzętu używanego w trakcie ich sporządzania (ten ostatni użyczony przez Ośrodek Pamięć i Przyszłość);
*„Żołnierze wyklęci. Antykomunistyczne podziemie na Rzeszowszczyźnie po 1944 roku”; wystawa ukazuje siatki i żołnierzy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” oraz Narodowego Zjednoczenia Wojskowego wywodzącego się ze struktur Polskiego Państwa Podziemnego; dodatkowych osiem plansz jest poświęconych osobie Hieronima Bednarskiego – żołnierza Konspiracyjnej Armii Polskiej, skazanego na karę śmierci i zamordowanego w opolskim więzieniu w 1953 r.; ponadto na wystawie zaprezentowano fotografie oddziałów NZW: Józefa Zadzierskiego „Wołyniaka”, Adama Kusza „Garbatego”, Stanisława Pelczara „Majki”.
* Prezentacja gier planszowych: „Kolejka” oraz „Dywizjon 303”.
* Pokaz filmów dokumentalnych dotyczących oporu zbrojnego oraz społecznego wobec systemu komunistycznego.
* Konkursy z nagrodami (gry planszowe i książki).
* Prezentacja oraz sprzedaż publikacji wydanych przez Oddział IPN we Wrocławiu.
ostatnia zmiana: 2011-05-10