16 listopada 2010 (wtorek)

Wiedza - Technologia - Przyszłość - konferencja na PWr

Studium Nauk Humanistycznych Politechniki Wrocławskiej zaprasza na międzynarodową konferencję naukową pt. Wiedza - Technologia - Przyszłość, organizowaną 16 listopada 2010 roku w ramach obchodów jubileuszu 100-lecia Uczelni Technicznych we Wrocławiu.

Celem konferencji jest refleksja nad teraźniejszością z perspektywy humanistycznej i technologicznej próbująca scharakteryzować swoistego „ducha współczesności”. Czy sztuczny świat techniki jest naturalnym środowiskiem człowieka, dopełnia jego naturę, czy jakoś zaburza? Czy technika ułatwiająca życie w świecie nie absolutyzuje wartości utylitarnych na rzecz moralnych? Czy pokonywanie kolejnych barier w poznaniu naukowym i technicznym kształtowaniu świata grozi zmianą sposobu myślenia człowieka tak, że granicą działania, także moralnego, jest wyłącznie sama możliwość działania? Oto pytania, na które chcemy odpowiedzieć.

Prelegentami będą czołowi naukowcy z Polski i zagranicy, prowadzący badania z zakresu wykorzystania nowych technologii, wzajemnych relacji człowiek - technika, a także etycznej strony technicznej działalności człowieka. Prelekcje drugiej części będą przebiegały w dwóch, równoległych czasowo (godz. 15.00-17.30) modułach: Wokół filozofii techniki i Etyczne aspekty rozwoju technologicznego. Konferencję zakończy podsumowanie obrad o godz. 17.45.

Program konferencji
Część I

Perspektywy rozwoju edukacji w uczelniach technicznych
godz. 10.00-12.00

sala Senatu Politechniki Wrocławskiej
bud. A-1, sala 241

Moderator: ks. dr hab. Jerzy Machnacz, prof. PWr

  1. Prof. dr hab. Andrzej Wiszniewski - Politechnika Wrocławska
  2. Prof. Dr Phil. Hab. Walter Schmitz - Uniwersytet Techniczny w Dreźnie
  3. Prof. Yuriy Rashkevych - Politechnika Lwowska
  4. Panel ekspercki: Politechnika Wrocławska XXI wieku: zadania i cele rozwojowe
    Prowadzący: prof. dr hab. inż. Cezary Madryas - Prorektor ds. Rozwoju Politechniki Wrocławskiej), dr hab. Jerzy Machnacz - Dyrektor Studium Nauk Humanistycznych Politechniki Wrocławskiej

Ideą przewodnią organizatorów konferencji jest próba odpowiedzi na pytanie o kierunki rozwoju edukacji w uczelniach technicznych oraz znaczenie i rolę humanistyki w kształceniu inżynierów. Dwa szczegółowe moduły konferencji poświęcone są problemom szeroko pojętej filozofii techniki oraz filozoficzno-etycznym implikacjom rozwoju technologii. Interdyscyplinarny i międzynarodowy charakter konferencji zakłada formułę współpracy ponadnarodowej, jednocześnie będąc zaproszeniem do dialogu pomiędzy przedstawicielami różnych, nierzadko odległych od siebie, nauk i dyscyplin. 

Celem konferencji jest refleksja nad teraźniejszością z perspektywy humanistycznej i technologicznej próbująca scharakteryzować swoistego „ducha współczesności”, a także nakierowanie na przyszłość związane z kształceniem inżynierów według takiego modelu, który w pełni uwzględniłby potrzeby współczesnych społeczeństw i łączył optymistyczne założenia postępu technicznego z poszanowaniem godności człowieka.

Część II

Moduł 1
Wokół filozofii techniki

godz. 15.00-17.30
bud. D-20, sala 10D

Moderator: dr Krzysztof Serafin - Studium Nauk Humanistycznych Politechniki Wrocławskiej

Celem modułu jest próba rozważenia fundamentalnych kwestii związanych z filozofią techniki. Wyjaśnienie relacji pomiędzy człowiekiem a techniką jest ważne zarówno z perspektywy działalności uczelni technicznych, jak i badań humanistycznych, których przedmiotem jest człowiek żyjący w coraz bardziej stechnicyzowanej rzeczywistości. Problematyka relacji pomiędzy podmiotem działalności technicznej i wytworami owej działalności wymaga  podejścia do zjawiska techniki z perspektywy nie tylko różnych nurtów filozoficznych, lecz także innych dziedzin wiedzy humanistycznej, jak choćby socjologii i psychologii.

Wystąpienia:

  • prof. Hans Rainer Sepp - Uniwersytet Karola w Pradze, Archiwum E. Finka we Freiburgu
  • prof. dr hab. Andrzej Kiepas - Uniwersytet Śląski
  • prof. Gerhard Banse  - Instytut Technologii, Karlsruhe
  • dr Krzysztof Michalski  - Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukaszewicza
  • komunikaty


Moduł 2
Etyczne aspekty rozwoju technologicznego

godz. 15.00-17.30

bud. D-20, sala 10B

Moderator: dr Monika Małek - Studium Nauk Humanistycznych Politechniki Wrocławskiej

Celem modułu jest refleksja nad filozoficzno-etycznymi implikacjami rozwoju technologicznego.  Postęp techniczny i rozwój technologii jest źródłem szans, ale też i zagrożeń dla człowieka. Współcześnie bywamy postawieni przed problemami i pytaniami, na które trudno odpowiedzieć bez wszechstronnego namysłu i interdyscyplinarnej współpracy. Aby ocenić znaczenie i konsekwencje zastosowania wielu współczesnych rozwiązań powstałych dzięki wysiłkom inżynierów należy zaprosić do współpracy nie tylko przedstawicieli nauk technicznych, ale też filozofów, antropologów, bioetyków, a także reprezentantów dyscyplin teologicznych. Być może potrzebny jest nam ponowny namysł nad sferą duchowości i cielesności człowieka, jego środowiskiem społecznym i potrzebami, aby owoce postępu technologicznego wspierały integralny rozwój i dobrobyt współczesnego człowieka, nie pozbawiając go przy tym wolności i godności. Wartości moralne są podstawą, na której powinno być ufundowane każde społeczeństwo. Jednym z celów tej konferencji jest przypomnienie, że skutki postępu technicznego podlegają ocenie nie tylko z punktu widzenia oceny ryzyka, rachunku zysków i strat, ale przede wszystkim ocenie moralnej.

  Wystąpienia:

  • prof. dr hab. Hanna Barbara Gerl-Falkovitz - Uniwersytet Techniczny w Dreźnie
  • ks. prof. dr hab. Tadeusz Reroń - Papieski Wydział Teologiczny  we Wrocławiu
  • prof. dr hab. W. Gasparski - Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie
  • prof. dr hab. inż. Romuald Będziński - Politechnika Wrocławska
  • komunikaty


Część III
godz. 17.45

bud. D-20, sala 10D
Podsumowanie konferencji


ostatnia zmiana: 2010-09-28
Komentarze
Wybrane imprezy we Wrocławiu i okolicy
25 listopada 2024 (poniedziałek), godz. 20:00
Bossa Nova Night by Natalia Podwin
26 listopada 2024 (wtorek), godz. 22:00
Jazz Jam Session - darmowe wejście
27 listopada 2024 (środa), godz. 18:45
Speed Dating wiek: 18-26 Wrocław
27 listopada 2024 (środa), godz. 20:00
Whitney Houston by Paulina Cynkar
28 listopada 2024 (czwartek), godz. 20:00
Valentina Vatutina Band
29 listopada 2024 (piątek), godz. 18:30
Malowanie przy winie we Wrocławiu!
29 listopada 2024 (piątek), godz. 20:00
Ladies Duet by Paulina Gołębiowska & Ola Turoń
29 listopada 2024 (piątek), godz. 22:00
Projekt Pralnia: Gregor Tresher (Cocoon)
29 listopada 2024 (piątek), godz. 23:00
Anja Schneider | Transformator | Wrocław
Polityka Prywatności