23 marca 2010 (wtorek), godz. 18:00

„Mury Hebronu” na PPA

Festiwal odbywa się od 1979 roku. W ramach przeglądu obywa się Konkurs Interpretacji Piosenki, Dzień Szkół Teatralnych (podczas którego prezentowane są przedstawienia szkolne), Gala czyli koncert teatralnych gwiazd oraz recitale wykonawców. Od 20 do 28 marca we Wrocławiu 31. edycja festiwalu! 23 marca zapraszamy na koncert spektakl "Mury Hebronu".

Więzienne dźwięki i odgłosy, wykorzystane w spektaklu, zostały udostępnione dzięki uprzejmości Zakładu Karnego w Wołowie.
Za pomoc w przygotowaniu spektaklu dziękujemy Panu Robertowi Wnukowskiemu.

Mikołaj Woubishet - Grand Prix 29. PPA - w spektaklu „Mury Hebronu”, muzycznej adaptacji powieści Andrzeja Stasiuka.

Z eksplikacji reżysera: „Mury Hebronu” - stan poszukiwania człowieczeństwa i jego sensu w ekstremalnych warunkach. Fizyczne ograniczenie, jakim jest cela więzienna i więzienie w ogóle, bardzo szybko prowokuje do kontemplacji wolności, która nabiera w tych warunkach zupełnie innego sensu. Istotę wolności analizuje się wtedy na poziomie metrów kwadratowych, przedmiotu, detalu, ale jednocześnie bardzo precyzyjnie ustalonych zależności w dość wąskiej społeczności - i w końcu myśli. W takim wymiarze spektrum myśli ogranicza się do niezbędnego minimum, czyli byle przetrwać i jako człowiek nie skurwić się do spodu. Z drugiej jednak strony stan tak ograniczonych możliwości uruchamia wyobraźnię, która albo prowokuje do zmiany i rozwoju, albo do agresji i wynaturzeń.


W realizacji tego spektaklu twórcy koncentrują się na tych detalach, na ich intensywności, stwarzającej iluzję powagi sprawy,  detalach, które pozornie nic nie znaczą, ale także w prosty sposób stanowią istotę funkcjonowania w konkretnej rzeczywistości, tworząc w ten sposób drogę, może nawet filozofię życia. Z biegiem czasu uświadamiamy sobie swoje prywatne wiezienie mentalne skonstruowane z miliarda drobiazgów, uwarunkowań, procedur, nawyków i samo-udupień, sterujących całkowicie naszym bytem na tym padole. Idąc za  brytyjskim pisarzem Davidem Icke: „(...) Ludzie żyją za kratami cel, które sami sobie stworzyli, a świat jest sumą tych wszystkich osobistych więzień. Ziemia stała się wielkim Alcatraz, wirującą kulą nakazów i kontroli narzucanej przez nielicznych, kosztem wielu. Wolność? Jaka wolność? Co to w ogóle znaczy? Ludzkość nie zaznała wolności od bardzo dawna. Utraciła ją na długo przed tym, zanim zaczęto spisywać jej dzieje.(...)

 

Scenariusz na podstawie powieści Andrzeja Stasiuka: Jan Naturski

Reżyseria: Cezary Studniak

Muzyka: Rafał Karasiewicz

Scenografia i kostiumy: Michał Hrisulidis

Ruchy: Jacek Gębura

Występują: Mikołaj Woubishet, Agnieszka Oryńska

Zespół muzyczny

Rafał Karasiewicz - kierownictwo muzyczne, instr. klawiszowe

Dariusz Kaliszuk - perkusja

Artur Lesicki - gitary

Tomasz Grabowy - gitary basowe


Miejsce: Teatr Muzyczny CAPITOL, ul. Piłsudskiego 67
start: godz. 18.00

ostatnia zmiana: 2010-03-18
Komentarze
Polityka Prywatności