27 sierpnia 2008 (środa)
Wystawa „Pociąg do historii” na Dworcu Głównym we Wrocławiu
Takiej wystawy jeszcze w Polsce nie było. Ekspozycja umieszczona jest w pociągu, zatrzymującym się na stacjach i dworcach Dolnego Śląska.
W dniach 16-27 sierpnia będzie ją można zwiedzać na wrocławskim Dworcu Głównym w godzinach 10.00-13.00 i 14.30-19.00. To trzecia prezentacja ekspozycji we Wrocławiu. Przygotował ją Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”. Wyjątkowo, w pierwszy dzień trwania wystawy, pociąg jest do dyspozycji zwiedzających w godzinach 12-19. Cena biletów 1 zł.
Wagony, które zatrzymają się na torze 9, przy peronie 5, są podobne do takich, które, począwszy od roku 1945, zmierzały w kierunku Ziem Zachodnich dzisiejszej Polski. Ekspozycja ma przypominać o ich pasażerach i opowiadać o budowania nowej małej ojczyzny - od czasów powojennych aż do dziś – pokazuje ona jak trudne były początki, gdy odbudowywano ze zniszczeń dolnośląskie miasta i wsie, gdy pod jednym dachem niejednokrotnie musieli mieszkać dotychczasowi i nowi gospodarze. Jednocześnie opowiada o budowie porozumienia, którego wyrazem było orędzie biskupów polskich skierowane do biskupów niemieckich, terrorze komunistycznym i działaniach opozycji, dniach Kongresu Eucharystycznego i walce z powodzią. Jest to także opowieść o budowaniu tożsamości, dynamice rozwoju kulturalnego i cywilizacyjnego, integracji europejskiej, o tym, że dziś mieszkają na Dolnym Śląsku ludzie dumni ze swej historii i swych osiągnięć.
Umieszczona w kilku towarowych wagonach ekspozycja dotarła do mieszkańców wielu dolnośląskich miejscowości – w ostatnim czasie gościła na stacji w Kostrzynie, podczas XIV Przystanku „Woodstock”, gdzie zwiedziło ją około 1000 festiwalowych gości. Jest to dynamiczna prezentacja, posługująca się środkami multimedialnymi - filmem, dokumentem, fotografią, grą komputerową i tekstem. Jako taka z pewnością zainteresuje obok uczestników wydarzeń, o których opowiada także młodych ludzi, którzy zdają sobie sprawę, iż ich dziadkowie przyjechali na Dolny Śląsk takimi właśnie pociągami.
Podróżująca wystawa daje szansę na jej zwiedzenie tysiącom mieszkańców miast i wsi, którzy nie zobaczyliby jej, gdyby została zaprezentowana w jednym, a nawet w kilku z dużych miast jak Wrocław, Gorzów czy Szczecin. Dolnośląska młodzież wie doskonale, że jej rodzice lub dziadkowie przybyli tu z różnych terenów II Rzeczpospolitej, ale rzadko kto próbuje sobie wyobrazić jak ta podróż wyglądała, jakie towarzyszyły jej dramaty i dylematy.
ostatnia zmiana: 2008-08-08