Otwarcie wystawy fotografii Artura Korzeniowskiego. Wystawa potrwa do 19.11.
Ekspozycję tworzą dwa cykle tematyczne. Pierwszy zatytułowany „Mglista rzeczywistość wielkich miast” to biało-czarne zdjęcia pochodzące z różnych lat, wykonane podczas codziennych wędrówek i podróży.
Drugi cykl nosi tytuł „ Cicho, nostalgicznie, żywiołowo, spontaniczne” i przedstawia portrety muzyków, którzy wystąpili na scenie Firleja.
Ekspozycję tworzą dwa cykle tematyczne. Pierwszy zatytułowany „Mglista rzeczywistość wielkich miast” to biało-czarne zdjęcia pochodzące z różnych lat, wykonane podczas codziennych wędrówek i podróży. Łączy je motyw miasta – areny, na której dochodzi do różnego rodzaju wydarzeń, spotkań, stosunków międzyludzkich. Artystę fascynuje świat: ludzie, ich relacje z otoczeniem i z miejscem, w którym żyją. Wkomponowane w ramy architektury postacie, ukazane są podczas codziennych sytuacji i czynności. Fotografie A. Korzeniowskiego są wynikiem jego reakcji na ludzkie gesty, spojrzenia, zadziwiające i ulotne momenty. Niekiedy bije z nich samotność i odizolowanie osób zamkniętych w przestrzeni miejskiej, ale nie brak w nich również humoru i groteski. Sam artysta ze zwykłego przechodnia staje się uczestnikiem i świadkiem wydarzeń, obok których często przechodzimy obojętnie lub ich nie zauważamy, pędząc gdzieś przed siebie. Dzięki umiejętności obserwacji i instynktowi reporterskiemu, fotograf zatrzymuje w kadrze ułamki codzienności, fragmenty rzeczywistości. Drugi cykl nosi tytuł „ Cicho, nostalgicznie, żywiołowo, spontaniczne” i przedstawia portrety muzyków, którzy wystąpili na scenie Firleja. Dynamika czarno-białych jak i kolorowych zdjęć wyrażona jest poprzez gest, grymas twarzy i ekspresji samych muzyków. Fotograf stara się jak najmniej ingerować w to, co dzieje się na scenie, nie narzuca się swoją obecnością, zachowuje dystans. Nie używa flesza, gdyż uważa, że bez niego można w pełni oddać panującą podczas koncertu atmosferę, poza tym chce pozostać niezauważony. Nie eliminuje rekwizytów takich jak nuty, czy krzesło stojące na scenie, ale wykorzystuje je do budowania kompozycji zdjęcia. Tutaj fotografia reportażowa przenika się z fotografią portretową, dzięki czemu te dwa obszary tematyczne doskonale ze sobą współgrają. Dzięki intuicji i wrażliwości twórcy zdjęć na emocje innych, widzowie maja okazję zetknięcia się z czymś ulotnym, z chwilą, w której dźwięki muzyki zawładnęły duszą artysty.
BIO:
Absolwent Policealnego Studium Fotograficznego Pho-Bos we Wrocławiu, obecnie studiuje w Wyższej Szkole Humanistycznej we Wrocławiu na kierunku „ Architektura Wnętrz”. Jest członkiem grupy artystycznej „ Formalina”, zajmującej się fotografią, grafiką, malarstwem, rzeźbą oraz filmem krótkometrażowym, która działa od 1998 roku w Trzebnicy. Zapytany o to co go najbardziej interesuje w fotografii odpowiada: Staram się rejestrować świat rzeczywisty z jego wszystkimi wadami i mankamentami, bez zbędnego ubarwiania. W moim przypadku polega to na wyeliminowaniu zbędnych elementów kompozycji, które mogłyby zakłócić czystość przekazu jeszcze zanim kadr zostanie uwieczniony w postaci ostatecznego obrazu, tak aby przekazać mistyczną silę fotografii a przy tym skłaniać do pewnych przemyśleń i refleksji, by widz mógł w pełni zrozumieć opowiedzianą historie."
Wystawy zbiorowe grupy „ Formalina”, w których brał udział:
1998 Premiera filmu „ Zakręty” oraz wystawa fotografii w galerii „ Kontrast” w Obornikach Śląskich
1998 Wystawa fotografii w Pałacu w Ostrzeszowie
1999 Wystawa fotografii, malarstwa i rzeźby w Pałacu w Ostrzeszowie
2001 Wystawa fotografii w galerii „ Kontrast” w Obornikach Śląskich”
2001 Wystawa fotografii w Galerii Sztuki Współczesnej w Zakopanem
2004 Wystawa fotografii, grafiki i rzeźby w DCF „ Domek Romański” we Wrocławiu
2005 Wystawa fotografii, malarstwa, grafiki w galerii „ Kontrast” w Obornikach Śląskich
Firlej