NEWSY Wrocław
i dolnośląskie

Półmetek Dni Filmowych LUX 2017

Dział: Wrocław

Drugiego dnia festiwalu LUX, zaprezentowano film „Krew Saamów”, który jest jednym z trzech filmów, nominowanych do tegorocznej Nagrody Filmowej LUX przyznawanej przez Parlament Europejski.

Widzowie, którzy zasiedli na widowni drugiego dnia festiwalu filmowego LUX, mogli obejrzeć debiutancki film szwedzko-saamskiej reżyserki Amandy Kernell. W tej niezwykłej produkcji zadaje ona pytanie, czy naprawdę można stać się kimś innym? "Krew Saamów" to poruszająca opowieść o dorastaniu, mająca za tło dotkliwie krzywdzące uprzedzenia społeczne wobec plemienia Saamów z lat 30. XX w. Historia głównej bohaterki opiera się na wydarzeniach, które spotkały ją, kiedy trafia do szkoły z internatem i zostaje poddana badaniom rasowym.

Po seansie organizatorzy zorganizowali dla widzów ciekawą debatę z udziałem Sylwii Szwed i Piotra Jakuba Fereńskiego. Rozmowę poprowadził Jan Pelczar, wrocławski dziennikarz. Rozważania dotyczyły Szwecji i jej trudnej historii pełnej skrajności, outsiderów, dorastania i trudów, które niesie ze sobą odmienność. Rozmowa wywołała wiele emocji, również wśród publiczności wypełniającej salę kinową.

Czwartek ostatnim dniem Dni Filmowych LUX

Przed nami ostatni dzień festiwalu. Tym razem widzowie będą mogli zapoznać się filmem w reżyserii Robina Campilla - "120 uderzeń serca". Ta porywająca historia opiera się na wydarzeniach z udziałem paryskich działaczy, którzy podejmują walkę z AIDS we wczesnych latach 90-tych. Za cel obierają laboratoria farmaceutyczne, które być może mają już taki lek, i robią wszystko, co w ich mocy, w nadziei na uratowanie własnego życia, a także życia przyszłych pokoleń. Film jest szczególnie doceniany za niesamowitą grę aktorską i wciągającą fabułę.

Po projekcji filmu organizatorzy zapraszają do udziału w debacie z udziałem Anny Smarzyńskiej, fotografki związanej z Wrocławiem oraz Radosławem Gawlikiem - ekologiem, aktywistą i politykiem. Rozmowę, gdzie do wyrażania opinii zapraszani są również widzowie, poprowadzi Michał Zygmunt, pisarz i publicysta kulturalny.

Pomimo, że bezpłatne bilety dla widzów rozeszły się w mgnieniu oka, organizatorzy zapraszają wszystkich miłośników dobrego kina na ostatni dzień festiwalu. Z pewnością dla nikogo nie zabraknie miejsca. Po seansie dla widzów zorganizowany jest poczęstunek.

data ostatniej modyfikacji: 2017-11-09 15:10:56
Komentarze

Nauka języków w twoim mieście
IH_Wroclaw_220.gif
BezplatnyTest_220.gif
Instytut_Austriacki_220.jpg

Nauka języka za granicą
JPEdukacja_220_pytania.gif

Przegląd uczelni
w Polsce
SWPS_220_uni.jpg
wsf_220.gif
Dolno__l__ska_Szko__a_Wy__sza_boks_220.jpg
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura
miniatura
miniatura
 
Polityka Prywatności