Letni Kurs Naukowy o Architekturze zakończony

Letni Kurs Naukowy o Architekturze we Wrocławiu
Tag: kurs
Dział: Wrocław

Studencka organizacja BEST (Board of European Students of Technology) zorganizowała Letni Kurs Naukowy o Architekturze „Let me show how less can be more - Modern Architecture”. W połowie lipca zakończyła go wystawa w holu budynku D-20.

W warsztatach wzięło udział 22 obcokrajowców z 15 krajów Europy i 7 studentów Wydziału Architektury PWr. Podczas 40 godzin zajęć mogli zapoznać się z wrocławskim modernizmem, jak też z polską architekturą i kulturą, wymienić doświadczenia z kolegami, przygotować i przedstawić zespołowy projekt, a także popraktykować jako projektant w komercyjnej firmie. 

Zasadniczą część kursu stanowiły warsztaty, których uczestnicy mieli "zredefiniować modernistyczną przestrzeń w kontekście współczesnej architektury". Pracując na historycznym terenie sławnej wystawy WuWa tworzyli projekty łączące architekturę modernistyczną z współczesną. Projektowali: elementy małej architektury poprawiające aranżację przestrzeni, pawilony, budynki. Starali się promować historyczną wystawę WuWa i przysłużyć się do ożywienia jej obszaru.

Studenci letniego kursu podjęli dialog z istniejącą i rewitalizowaną architekturą. Zwiedzili obiekty wystawowe WuWa, wysłuchali wykładu dr. inż. Romana Rutkowskiego o ideologii modernizmu i dr inż. arch. Jadwigi Urbanik, prezesa Docomomo na temat historii modernizmu we Wrocławiu. Odwiedzili też Muzeum Architektury. Uczyli się podstaw projektowania parametrycznego i zgłębiali tajniki  druku 3D na zajęciach zorganizowanych przez koło naukowe LabDigiFab.

Pracując nad głównym zadaniem projektowym zaproponowali małe formy architektoniczne służące integracji społecznej, ożywiające otoczenie budynków. Stąd przewijające się na kursie określenie WuWa 1,5.

Kurs skończył się 16 lipca prezentacją projektów przedstawianych jury oraz wystawą prac. Każdy pomysł był inny. Niektóre koncepcje adresowane były do okolicznych mieszkańców, inne do przebywających w pobliżu studentów (Wittigowo jest o krok) czy turystów. 

Letni Kurs Naukowy o architekturze prowadzili przedstawiciele Wydziału Architektury PWr: dr inż. Michał Pelczarski i dr inż. arch. Roman Rutkowski, dyrektor Muzeum Architektury i znawca modernizmu dr Jerzy Ilkosz oraz inż. arch. Bolesław Telesiński, inż. arch. Mateusz Olczyk, inż. arch. Marcin Kosicki i Agnieszka Gola.

Sponsorami były: Wydział Architektury i Politechnika Wrocławska, SARP i Docomomo (światowa organizacja zajmująca się dokumentowaniem, archiwizacją i konserwacją zabytków architektury modernistycznej, a dr Jadwiga Urbanik koordynuje jej działalność w Polsce) oraz Vantage Development, Neo Impreta, a także KEIM – Farby Mineralne.

Firma Vantage Development umożliwiła uczestnikom kursu jednodniowe miniwarsztaty dotyczące projektowania. Jednym z sztandarowych projektów VD są Promenady Wrocławskie z licznymi przestrzeniami publicznymi. To pierwszy tak duży projekt we Wrocławiu.

opublikowano: 2013-08-05
ostatnia zmiana: 2016-09-02
Komentarze
Polityka Prywatności