Nowy rok akademicki rozpoczął się dla studentów kierunku Pedagogika Uczelni Zawodowej Zagłębia Miedziowego w Lubinie bardzo pracowicie. Oprócz wiedzy zdobywanej w murach UZZM, uczestniczyli oni w zajęciach terenowych.
I tak też, 7 grudnia studenci I roku Pedagogiki Resocjalizacyjnej i Socjoterapii oraz II i III roku Pedagogiki Resocjalizacyjnej wraz z wykładowcą dr Renatą Małgorzatą Ilnicką odwiedzili oddział sądowy odwykowy oraz psychiatrii sądowej.
Wyjazdy terenowe studentów Uczelni Zawodowej Zagłębia Miedziowego w Lubinie stanowią integralną część kształcenia przyszłych pedagogów, które są zgodnie z celami strategicznymi rozwoju Wydziału Zarządzania i Nauk Społecznych UZZM, jak również wytycznymi Krajowych Ram Kwalifikacji dla szkolnictwa wyższego. Stąd też częste wyjazdy studentów lubińskiej Uczelni do różnych placówek resocjalizacyjnych, odwykowych czy też opiekuńczo- wychowawczych.
7 grudnia 2012 r. studenci I roku Pedagogiki Resocjalizacyjnej i Socjoterapii oraz II i III roku Pedagogiki Resocjalizacyjnej UZZM wraz z wykładowcą dr Renatą Małgorzatą Ilnicką w ramach zajęć z przedmiotów: pedagogika resocjalizacyjna, problematyka patologii społecznej, metodyka wychowania resocjalizującego odwiedzili jedyny w Polsce oddział sądowy odwykowy o wzmocnionym zabezpieczeniu przeznaczony dla dzieci i młodzieży uzależnionej od: środków psychoaktywnych, alkoholu, hazardu, Internetu oraz oddział psychiatrii sądowej także przeznaczony dla nieletnich. Oba oddziały powstały w 2007 roku i mieszczą się przy Wojewódzkim Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Lubiążu. W chwili obecnej leczeniu poddanych jest 64 młodych ludzi w wieku od 10 do 18 lat. Placówka wciąż się rozwija, gdyż zapotrzebowanie na tego typu pomoc ma tendencje wzrostowe, aczkolwiek zjawisko tego rodzaju patologii społecznej jest dla nas pedagogów bardzo niepokojące.
Przy oddziałach leczniczych działa także szkoła specjalna, kształcąca uczniów na poziomie podstawowym, gimnazjalnym i ponadgimnazjalnym. Szkołą kieruje dyrektor, Pani mgr Henryka Rewak wraz z wice dyrektor mgr Beatą Ciosek. Studenci Uczelni Zawodowej Zagłębia Miedziowego w Lubinie uzyskali informacje na temat zasad funkcjonowania oddziałów leczniczych, jak również zapoznali się z metodami oddziaływań wychowawczo-resocjalizacyjnych stosowanych wobec podopiecznych, uczestniczyli w zajęciach lekcyjnych i terapeutycznych, podczas których mieli okazję przyjrzeć się samodzielnie wykonywanym przez uczniów ozdobom świątecznym (pierniki, stroiki, bombki itp.), a także innym dziełom sztuki. Dyrekcja szkoły, nauczyciele i uczniowie bardzo ciepło i serdecznie przyjęli studentów. Przygotowali wystawę ozdób świątecznych oraz mini koncert muzyczny. Uczennice wraz z nauczycielezaprezentowały utwory, które zostały nagrodzone podczas I Dolnośląskiego Konkursu Piosenki Polskiej, pt. "Piosenka Zmieniająca Życie."
- Pobyt w placówce z całą pewnością wzbogaci wiedzę studentów o stronę praktyczną z zakresu pedagogiki resocjalizacyjnej i patologii społecznej - mówi dr Renata M. Ilnicka, opiekun wyjazdu i Dziekan Wydziału Zarządzania i Nauk Społecznych UZZM. - Wyjazd terenowy przybliżył specyfikę codziennej pracy z dziećmi i młodzieżą, która wymaga nie tylko specjalnych oddziaływań wychowawczo-resocjalizacyjnych, ale też szczególnych predyspozycji osobowościowych do pracy w zawodzie pedagoga - podsumowuje dr Renata M. Ilnicka.