„Era inżyniera” – studia inżynierskie „na topie”

Strona www: www.uzzm.pl/
Dział: Wrocław

Studia inżynierskie od kilku lat zyskują coraz większe grono zwolenników i stają się tymi najbardziej obleganymi przez kandydatów na studia. W związku z tym uczelnie tworzą coraz więcej kierunków i specjalności, które będą w stanie wykształcić specjalistów w sprecyzowanych dziedzinach. Uczelnia Zawodowa Zagłębia Miedziowego w Lubinie również idzie tym trendem i tworzy unikatowe specjalności, które odpowiadają wymogom rynku pracy oraz zainteresowaniom studentów.

Obecnie kierunki inżynierskie wiodą prym wśród kierunków wybieranych przez kandydatów - co potwierdzają również dane Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jak wynika ze statystyk resortu nauki, dotyczących rekrutacji w roku akademickim 2010/2011, pierwszy raz od lat więcej kandydatów na każde wolne miejsce było na politechnikach (średnio 3,9 osób) niż na uniwersytetach (3,5 osoby). Tę tendencję potwierdza także Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

logo_UZZM_male_logo.jpg

A co UZZM oferuje w tym roku przyszłym inżynierom?

Zarządzanie Procesami Automatyki, Zarządzanie Procesami Produkcji oraz Zarządzanie Bezpieczeństwem Pracy, a także Maszyny i Urządzenia Górnicze, Techniki Eksploatacji Złóż, Wiertnictwo czy Ratownictwo i Eksploatacja w Warunkach Zagrożeń – to tylko niektóre specjalności jakie w tym roku lubińska uczelnia przygotowała dla kandydatów na studia inżynierskie. Cześć specjalności jest kontynuacją poprzednich lat, natomiast dwie to nowości.

Górnictwo i Geologia od wielu lat cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem kandydatów na studia. Wynika to z zapotrzebowania rynku pracy oraz z faktu, że lubińska uczelnia jest jedną z czterech tylko uczelni w całej Polsce, oferującą kandydatom ten kierunek. Ponadto obecnie sporym zainteresowaniem cieszy się także kierunek Zarządzanie i Inżynieria Produkcji, na który kolejny rok z rzędu UZZM prowadzi nabór.

Niezwykle istotna naszym zdaniem w tym roku na kierunku Zarządzanie i Inżynieria Produkcji jest specjalność Zarządzanie Bezpieczeństwem Pracy, bowiem od 2013 roku wymogiem stawianym przez firmy, chcące zatrudnić specjalistów z zakresu bezpieczeństwa pracy, będzie wykształcenie wyższe – mówi Iwona Oborska, kierownik Rektoratu lubińskiej Uczelni. – Studia pozwolą absolwentom podjąć pracę jako wspomniany specjalista z zakresu bezpieczeństwa pracy oraz z zakresu szacowania i kategoryzowania ryzyka zawodowego, a także jako audytor wewnętrzny i zewnętrzny – dodaje kierownik Rektoratu

Podczas kształcenia na specjalności Zarządzanie Bezpieczeństwem Pracy, studenci będą mieli szansę poznać wiele zagadnień z zakresu bezpieczeństwa pracy między innymi: projektowanie i eksploatacja systemów zarządzania bezpieczeństwem pracy, wypadkowość i choroby zawodowe, zarządzanie jakością, metody pracy służb bhp, ergonomiczne kształtowanie środowiska pracy, audit bezpieczeństwa pracy, komputerowe wspomaganie zarządzania, normalizacja w bezpieczeństwie pracy i ergonomii oraz rodzaje i zastosowanie ochron osobistych.

Poza specjalnością Zarządzanie Bezpieczeństwem Pracy, uczelnia prowadzi rekrutację na Zarządzanie Procesami Produkcji oraz Zarządzanie Procesami Automatyki Przemysłowej.

A jakie perspektywy czekają na inżynierów Zarządzania i Inżynierii Produkcji?

Zarządzanie Procesami Automatyki Przemysłowej to specjalność, po której przyszły inżynier znajdzie zatrudnienie w instytucjach wdrażających systemy o charakterze innowacyjnym, tworzących skomputeryzowane i zautomatyzowane systemy produkcyjne, a także w jednostkach projektowych, doradczych i administracyjnych, w których jest wymagana wiedza techniczna, informatyczna, ekonomiczna oraz umiejętności w zakresie zarządzania. Studenci zapoznają się między innymi z: projektowaniem technologicznych systemów automatyki, modelowaniem i symulacją procesów, systemami pomiarowymi w automatyce przemysłowej, zarządzaniem jakością, a także elementami metod optymalizacji.

Natomiast studiowanie na specjalności Zarządzanie Procesami Produkcji przygotowuje przyszłego inżyniera do podjęcia pracy jako kadra techniczna średniego szczebla w firmach produkcyjnych i świadczących usługi dla przemysłu. W trakcie kształcenia studenci zaznajomią się z takimi zagadnieniami, jak między innymi: zarządzanie projektami, podstawy kontrolingu, logistyka w przedsiębiorstwie, działalność inwestycyjna, ochrona środowiska, podstawy transportu oraz modelowanie symulacyjne.

Jednak to nie wszystko, co w tym roku Uczelnia Zawodowa Zagłębia Miedziowego w Lubinie oferuje, gdyż na wspomnianym kierunku Górnictwo i Geologia można również podjąć studia na wybranej specjalności. W bieżącym roku akademickim, UZZM oferuje aż pięć specjalności, w tym dwie nowości. Pierwsza z nich to Elektrotechnika w Górnictwie, gdzie przyszły inżynier górnik otrzyma praktyczną wiedzę inżyniera elektryka oraz umiejętności i kompetencje w zakresie stosowania maszyn górniczych, urządzeń elektronicznych i energoelektronicznych. 

Kończący studia na drugiej specjalności, Wiertnictwo Górnicze i Geologiczne, inżynier będzie potrafił zrealizować każdy rodzaj wierceń począwszy od komputerowego etapu projektowego, poprzez dobór wiertnic, organizację i koordynowanie prac, kończąc na opracowaniu i interpretacji wyników badań. Kontynuacją są trzy specjalności, tj. Techniki Eksploatacji Złóż – czyli klasyczne studia górnicze oraz Ratownictwo i Eksploatacja w Warunkach Zagrożeń, czy też Maszyny i Urządzenia Górnicze, w ramach których student uzyska profesjonalną wiedzę i umiejętności, które będzie mógł wykorzystać w pracy zawodowej.

Rekrutacja na Uczelni Zawodowej Zagłębia Miedziowego w Lubinie potrwa do połowy września lub do wyczerpania limitu miejsc na poszczególnych specjalnościach. Nabór na studia odbywa się bez egzaminów wstępnych. Decyduje kolejność zgłoszeń. Pełna oferta uczelni dostępna jest na stronie www.uzzm.pl.


opublikowano: 2012-07-31
ostatnia zmiana: 2016-09-02
Komentarze
Polityka Prywatności