8 nagród i 10 wyróżnień przyznano w pierwszej edycji konkursu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej "Dyplom dla EkoRozwoju" - na najlepszą pracę magisterską z zakresu ochrony środowiska. Wśród laureatów znaleźli się głównie magistranci z Warszawy oraz Wrocławia.
"Celem mojej pracy - wyjaśnia autorka, było poszukiwanie metod wyłączenia z obiegu biologicznego nadmiaru pozostałości środków ochrony roślin obecnych w wodach powierzchniowych i podziemnych oraz poszukiwanie sposobów ograniczenia szkodliwego działania pozostałości pestycydów w środowisku. Jedną z takich metod jest możliwość wykorzystania do tego celu specyficznych glinokrzemianów - zeolitów". Badania mgr Wrzosek wykazały, że zeolity mają wpływ na zmniejszanie pozostałości wybranych pestycydów (linuronu, pendimetaliny) obecnych w roztworach wodnych.
W dziedzinie nauk technicznych zwyciężyła praca Jakuba Marcina Kupeckiego z Politechniki Warszawskiej dotycząca układów energetycznych wykorzystujących wysokotemperaturowe ogniwa paliwowe, a w dziedzinie nauk społecznych - praca magisterska Malwiny Wypchło, również z PW, na temat budynków przyszłości.
Autorka tej ostatniej w swym opracowaniu - opartym na analizie dziesiątków artykułów jakie ukazały się ostatnio na ten temat w prasie naukowej - wykazuje, że budownictwo jutra będzie należało do tzw. eko-budynków. Będą to m.in. obiekty z minimalnym poborem energii, z izolacją termiczną, maksymalnym wykorzystaniem światła naturalnego, ograniczonym zużyciem wody, z własnymi oczyszczalniami ścieków.
Na konkurs adresowany do absolwentów uczelni wyższych, którzy obronili pracę magisterską w roku akademickim 2008/2009 wpłynęło 37 prac - 23 w zakresie nauk przyrodniczych, 11 - technicznych oraz 3 w dziedzinie nauk społecznych. Uczestnicy konkursu pochodzili z 11 uczelni wyższych. Najwięcej nagród i wyróżnień - 6 - zdobyli absolwenci Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
Organizatorzy zapewniają, że w przyszłym roku odbędzie się II edycja konkursu.
PAP - Nauka w Polsce