Wirtualna rekonstrukcja gmachu biblioteki Uniwersytetu Viadrina

Dział: Wrocław

Biblioteki Europejskiego Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą oraz Uniwersytetu Wrocławskiego przygotowały cyfrową rekonstrukcję wzniesionego na przełomie XV i XVI wieku budynku głównego Viadriny.

Pomysł jest częścią projektu digitalizacji i opracowania zachowanych we Wrocławiu starych druków i rękopisów dawnej Biblioteki Frankfurckiej. Do obecnych czasów zachowało się jedynie 5 z 25 tysięcy tomów księgozbioru - informuje wrocławska uczelnia.

Pomysł, by uniwersytety zrealizowały wspólnie omawiany projekt, powstał podczas przygotowań do 500. rocznicy powstania Uniwersytetu Viadrina.

Uniwersytet Viadrina we Frankfurcie nad Odrą utworzono w kwietniu 1506 roku. Jego biblioteka powstała 10 lat później dzięki prawnikowi Siegfriedowi Uttensbergerowi, który zapisał uczelni swoje książki w testamencie. Z upływem czasu księgozbiór powiększał się o nowe nabytki i dary od profesorów.

Pod koniec XVIII wieku frankfurcka uczelnia straciła na znaczeniu. W 1811 roku w ramach reorganizacji pruskich uniwersytetów została przeniesiona do Wrocławia i połączona z uniwersytecką Aulą Leopoldina. Do Wrocławia trafiły też jej zbiory biblioteczne, które weszły w skład wrocławskiej Biblioteki Królewskiej i Uniwersyteckiej.

Komputerową prezentację Biblioteki Uniwersyteckiej przygotowała berlińska firma Lunatic Interactive. Na podstawie otrzymanych ilustracji oraz informacji historycznych - w szczególności tych z archiwum miejskiego we Frankfurcie - opracowała trójwymiarowy model budynku wraz z salami i ustawionymi w nich regałami na książki. Model umieszczono w internecie w postaci interaktywnej prezentacji wizualnej.

Wędrówkę po gmachu biblioteki rozpoczynamy na dziedzińcu. Przesuwając myszką i przyciskając jednocześnie lewy klawisz myszy dochodzimy do głównych drzwi, które same się otworzą, gdy staniemy na progu. Schody wiodą na pierwsze piętro, gdzie mieści się biblioteka. W salach bibliotecznych znajdują się wirtualne regały z widocznymi grzbietami ułożonych na półkach książek. Po kliknięciu na grzbiet wybranego tomu zobaczymy na razie tylko okienko z danymi bibliograficznymi dzieła, ale w przyszłości będzie można do niektórych książek zajrzeć. Użytkownicy mają również do dyspozycji formularz, za pomocą którego, po podaniu autora lub tytułu, można dotrzeć do szukanej książki.

Dotychczas we wrocławskiej Pracowni Reprografii i Digitalizacji powstały kopie prawie 500 wybranych zabytków frankfurckiej biblioteki. W planach jest jednak udostępnienie w wersji cyfrowej całości zachowanych we Wrocławiu zbiorów - informuje uczelnia.(PAP)


ostatnia zmiana: 2016-09-02
Komentarze
Polityka Prywatności