NOT nagrodził inżynierów z Wrocławia

Dział: Wrocław

Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej i Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu zwyciężyli w dorocznym konkursie organizowanym przez Wrocławską Radę Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT.

Czterema równorzędnymi nagrodami pierwszego stopnia uhonorowano: technologię wczesnego wykrywania patologii w piersiach kobiet, technologię lutowania narzędzi dla przemysłu leśnego i kamieniarskiego oraz urządzenie związane z przygotowaniem do spawania, a także opracowanie preparatu bakteriocydnego i grzybobójczego do wykorzystania w przemyśle spożywczym i medycynie. Wyróżniono też projekt Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Badacze odbiorą nagrody w styczniu.

Instytut Telekomunikacji, Teleinformatyki i Akustyki PWr zgłosił do konkursu NOT technologię ultradźwiękowej tomografii transmisyjnej (UTT) do wczesnego wykrywania zmian patologicznych w piersiach kobiet. Jej autorami są dr hab. inż. Tadeusz Gudra, dr inż. Krzysztof J. Opieliński i mgr inż. Juliusz S. Bednarek. Ich praca pozwoli na wczesne wykrywanie patologii w tkankach biologicznych oraz na rozpoznawanie nowotworów złośliwych.

Instytut Technologii Maszyn i Automatyzacji PWr nagrodzony został za nowatorską technologię lutowania twardego narzędzi zbrojonych węglikami spiekanymi do rozdrabniaczy leśnych i łupiarek produkowanych przez Węgliki Spiekane BAILDONIT Sp. z o.o. Owocną współpracę nauki z przemysłem prowadził liczny zespół naukowców: prof. nadzw. dr hab. inż. Zbigniew Mirski, dr hab. inż. Kazimierz Granat, dr inż. Tomasz Piwowarczyk, mgr inż. Zdzisław Dorochowicz, mgr inż. Jerzy Piszkiewicz, mgr inż. Jan Krajzel oraz technicy: Ryszard Dziewior, Jacek Batura, Jerzy Mielcarski i Henryk Musioł.

Instytut Konstrukcji i Eksploatacji Maszyn PWr opracował urządzenie do automatyzacji prac związanych z przygotowaniem do spawania powierzchni czołowych segmentów walcowych o dużych gabarytach. W ramach realizacji projektu celowego finansowanego przez Federację Stowarzyszeń Naukowo - Technicznych NOT, dr inż. Kazimierz Malcher, dr inż. Wiktor Stefurak, prof. dr hab. inż. Eugeniusz Rusiński, mgr inż. Grzegorz Pycia i prezes zarządu Marek Skoczylas wykonali badania modelowe procesu obróbki obwodowych rowków spoin czołowych wielkogabarytowych zbiorników walcowych.

Uniwersytet Przyrodniczy otrzymał nagrodę pierwszego stopnia za opracowanie prostej metody jednoczesnej izolacji cystatyny i lizozymu z białka jaja jako preparatu o aktywności bakteriocydnej i grzybobójczej. Autorami metody, którą wykorzystać można w przemyśle spożywczym i medycynie, jest zespół w składzie prof. Tadeusz Trziszka, prof. Antoni Polanowski, dr Agata Sokołowska i dr Agnieszka Kubiak.

Nagrodę drugiego stopnia otrzymały dwa zespoły z UP. Opracowanie metody otrzymywania skrobi o zmniejszonej podatności na działanie enzymów amylolitycznych, tzw. skrobi opornej to zasługa zespołu w składzie: dr Tomasz Zięba, prof. Wacław Leszczyński, mgr Małgorzata Kapelko i dr Artur Gryszkin.

Z kolei dr Maciej Charkiewicz i prof. Leszek Romański skonstruowali dwie wysokosprawne minisiłownie wiatrowe. Przy średnicy wirników do 2 m w zależności od siły wiatru mogą one generować prąd elektryczny o mocy do 1kW.

Nagroda drugiego stopnia przypadła także mgr. inż. Wojciechowi Macherzyńskiemu z Wydziału Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki PWr za urządzenie do szybkiej obróbki termicznej przyrządowych struktur półprzewodnikowych. Zostało ono wdrożone w Laboratorium Nanotechnologii i Struktur Półprzewodnikowych na PWr.

Wyróżnienie w konkursie NOT przyznano za technologię otrzymywania niektórych mąk specjalnych w zakładach młynarskich z zastosowaniem komputerowego systemu wspomagania, opracowaną przez zespół w składzie mgr inż. Szymon Dziuba, dr inż. Mohamed Khlafalla-Omar oraz prof. dr hab. inS. Katarzyna Szołtysek z Katedra Analizy Jakości Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

Jak informuje RFSN NOT, konkurs ma na celu pobudzenie techniczno- ekonomicznego rozwoju kraju lub poszczególnych jego regionów, inspirowanie twórczych postaw i zespołów lub osób oraz promocję oraz wyróżnienie wybitnych rozwiązań techniczno-ekonomicznych oraz podkreślenie rangi i znaczenia postępu naukowo-technicznego oraz ekonomicznego dla całej gospodarki kraju.

Nagrody przyznawane są za wybitne wdrożenia w zakresie konstrukcji obiektów, maszyn, urządzeń, sprzętu i materiałów, procesów technologicznych, kompleksowej mechanizacji i automatyzacji procesów wytwórczych, zmniejszenie zużycia materiałów, surowców i energii, rozwiązań organizacyjno- ekonomicznych, a także ochrony środowiska oraz warunków bezpieczeństwa i higieny pracy.

Nagrody i wyróżnienia Wrocławskiej Rady FSNT NOT przyznawane są corocznie za osiągnięcia wdrożone w roku poprzednim i zgłoszone do Wrocławskiej Rady FSNT NOT do 30 kwietnia danego roku.(PAP)


ostatnia zmiana: 2016-09-02
Komentarze
Polityka Prywatności