Matematyczna wariacje w wydaniu europejskim po raz pierwszy w Polsce

Dział: Wrocław

24 sierpnia br. w Zintegrowanym Centrum Studenckim Politechniki Wrocławskiej (wyb. Wyspiańskiego 23-25) rozpocznie się Tydzień Modelowania Matematycznego ECMI (European Consortium for Mathematics in Industry).

Uczestnicy warsztatów zostaną podzieleni na 11 grup, z których każda, pod kierownictwem opiekuna (instruktora), będzie pracować nad innym problemem. Problemy te pokazują główne kierunki badań we współczesnym świecie (ochrona środowiska, medycyna, problemy energetyczne itp.). Pokazują również, że matematyka wykorzystywana jest też w takich dziedzinach życia jak sport. W tegorocznej edycji studenci będą zastanawiać się m.in. jak wygrać wyścig kolarski w możliwie najkrótszym czasie, jak poprawić efektywność testów na alergie, jak wspinać się na szczyt - poszukiwanie optymalnej drogi w celu osiągnięcia wierzchołka góry, jaki jest wpływ czynników fizycznych i ekonomicznych na bieżące ceny energii elektrycznej. Zwyczajowo w jednej grupie każdy student pochodzi z innego kraju, a wszyscy porozumiewają się po angielsku. Do Wrocławia przyjadą studenci m.in. z University of Oxford w Wielkiej Brytanii, Technical University Kaiserslautern w Niemczech, Johannes Kepler University Linz w Austrii, Lund University w Szwecji, University of Novi Sad w Serbii, University of Grenoble we Francji.

Będzie to 23. edycja prestiżowych warsztatów, które ze względu na liczbę uczestniczących w nim studentów (ok. 60 osób z Europy, Azji i Afryki) będą największymi w historii. Co roku impreza odbywa się na innej uczelni europejskiej współpracującej z European Consortium for Mathematics in Industry. Pierwsza edycja odbyła się w 1988 roku w Bari we Włoszech. W ciągu następnych lat imprezę organizowały tak znaczące ośrodki uniwersyteckie jak Oxford, Mediolan czy Linz. „Wybór uczelni na miejsce Tygodnia Modelowania przez Komitet Edukacyjny ECMI świadczy o uznaniu tego ośrodka za centrum matematyki przemysłowej w skali europejskiej. W tym roku wybór padł na Politechnikę Wrocławską” – mówi prof. Wojciech Okrasiński, koordynator imprezy na PWr. Prezentacje studenckich rozwiązań rozpoczną się w sobotę 29 sierpnia od godz. 9:00.

W połączeniu z Tygodniem Modelowania odbędzie się posiedzenie Komitetu Edukacyjnego ECMI. Komitet, który składa się z ok. 20 profesorów z różnych uniwersytetów europejskich współpracujących z ECMI, spotyka się dwa razy do roku, by na swych posiedzeniach dyskutować nad programami uniwersyteckimi w zakresie matematyki przemysłowej i ustalać ich europejskie standardy.

ostatnia zmiana: 2016-09-02
Komentarze
Polityka Prywatności