Zagraniczni wystawcy na Międzynarodowych Targach Turystycznych we Wrocławiu

50 zagranicznych wystawców zaprezentowało swoją ofertę na tegorocznych targach turystycznych we Wrocławiu.

W dniach 22-24 marca odbyła się 15 edycja Międzynarodowych Targów Turystycznych i Czasu Wolnego we Wrocławiu. Miejscem realizacji targów była Arena Tarczyński. W tegorocznej imprezie wzięło udział 210 wystawców w tym 50 wystawców z 11 państw. To niewątpliwie duży sukces wrocławskich targów turystycznych, że aż ok. 25 % wystawców stanowili goście z zagranicy.

Największą grupę wystawców stanowili jednak przedstawiciele branży turystyczne z Dolnego Śląska.

W ciągu trzech dni wrocławskie targi odwiedziło łącznie 10 200 osób.

Bułgaria kusiła Polaków

Od kilku lat Bułgaria ponownie należy do czołówki krajów najchętniej odwiedzanych przez polskich turystów. Od 2021 r. kraj ten aktywnie promuje się w Polsce, a to za sprawą otwartego w Warszawie biura Narodowego Przedstawicielstwa Turystyki Bułgarii.

Na tegorocznych targach MTT we Wrocławiu zorganizowało ono duże stoisko z bogatym programem promocyjnym. Można było na nim odbyć wiele ciekawych rozmów m.in. z Margaritą Ganevą - Ambasadorem Republiki Bułgarii, Nikolayem Kostovem - Dyrektorem Narodowego Przedstawicielstwa Turystyki Bułgarii, czy Plamenem Katzarowem, nowym dyrektorem polskiego przedstawicielstwa bułgarskiego biura podróży Onholidays oraz wieloma innymi przedstawicielami bułgarskiej branży turystycznej.

Na stoisku swoją ofertę prezentowało wielu bułgarskich wystawców m.in. Visit Sofia. Stolica Bułgarii aktywnie promowała się na targach, a to ze względu na fakt, że od dwóch lat Ryanair utrzymuje bezpośrednie połączenie lotnicze pomiędzy Wrocławiem a Sofią i wrocławianie są częstymi gośćmi w stolicy Bułgarii. Ponadto swoją ofertę prezentowali również przedstawiciele Visit Warna, bułgarskich touroperatorów SEVE Travel, Solvex i On Holidays, sieci hotelowej Festa Hotels oraz Pamporovo S.A. - właściciela i operatora wyciągów oraz hoteli w strefach narciarskich Pamporovo i Mechi Chal.

Bułgaria była też jedynym zagranicznym wystawcą, który na tegorocznych targach zorganizował konferencję prasową dla dziennikarzy połączoną z prezentacją walorów turystycznych swojego kraju.

Duże stoisko Czech

Niezwykle imponująco wyglądało stoisko Czech zorganizowane przez polski oddział CzechTourismu, rządowej agencji zajmującej się promocją walorów turystycznych tego kraju.

Tym razem za jego organizację odpowiadał powołany w zeszłym miesiącu Tomáš Zukal, nowy dyrektor CzechTourism w Warszawie. Przedstawiciele polskiej branży turystycznej odwiedzający czeskie stoisko mieli wyjątkową okazję poznania go i przeprowadzenia z nim pierwszych rozmów.

Czesi wystawili we Wrocławiu duże wspólne stoisko o powierzchni 50 m kwadratowych. Prezentowało się na nim ponad 13 wystawców m.in. z takich jak, Kraj Hradecki, Karlowarski, Ołomuniecki, Ustecki, Morawy Północne, Morawy Południowe, Region Liberec, Czechy Środkowe i Czechy Południowe.

Trzy polskie województwa: dolnośląskie, opolskie i śląskie graniczą z Czechami. Zaledwie 96 km dzieli Katowice od Ostrawy. Z Wrocławia do granicy z Czechami w Kudowie Zdroju jest tylko ok. 130 km, a do Pragi 335 km. Nic więc nic dziwnego, że Czesi prezentując swoją ofertę turystyczną we Wrocławiu szczególnie zabiegali o pozyskanie gości z południowej Polski.

Czesi zachęcali Polaków by odwiedzali tutejsze góry, ciekawe miasta z interesującymi muzeami, znakomite uzdrowiska z ciekawą architekturą oraz piękne zamki i pałace.

Największym zainteresowaniem polskich turystów cieszyła się oferta aktywnego wypoczynku - turystyka rowerowa, piesza, a także Praga, zamki i pałace, zabytki UNESCO oraz atrakcje dla rodzin z dziećmi.

Wypoczynek u zachodnich sąsiadów

Rok 2023 był rekordowy pod względem wyjazdów polskich turystów do Niemiec. Byliśmy piątą co do liczebności narodowością odwiedzającą ten kraj z 4,2% udziałem w ogólnej liczbie zagranicznych turystów. Po raz pierwszy Polacy wykupili ponad 4 miliony noclegów w niemieckich hotelach i pensjonatach. Wynik 4,17 mln noclegów oznacza wzrost o 14,9% w stosunku do roku poprzedniego.

Ofertę turystyczną Niemiec prezentowały we Wrocławiu dwa regiony sąsiadujące z Polską: Saksonia i Brandenburgia. Te kraje związkowe są najliczniej odwiedzane przez polskich turystów, głównie ze względu na sąsiedztwo z polską granicą.

Ciekawą ofertę turystyczną prezentowała m.in. stolica Saksonii - Drezno oraz Lipsk. Oba miasta są bardzo atrakcyjne pod względem turystycznym. Znajduje się w nich wiele atrakcyjnych zabytków oraz placówek kultury organizujących ciekawe wydarzenia artystyczne. Dodatkową atrakcją Lipska będą w tym roku rozgrywane w tym mieście mecze w ramach Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej.

Brandenburgię Polacy najczęściej odwiedzają w Drodze do Berlina. Z miast Brandenburgii najliczniej odwiedzany Frankfurt nad Odrą, Cottbus i Poczdam.

Nie tylko Gruzini zapraszali nad morze

Okazale prezentowało się również na wrocławskich targach stoisko Gruzji. Kraj ten od wielu lat jest chętnie odwiedzany przez Polaków. Szczególnie dużym zainteresowaniem wśród naszych rodaków cieszy się wypoczynek w słynnym gruzińskim nadmorskim kurorcie Batumi. Tradycyjnie więc na stoisku Gruzji można było spotkać reprezentantów tego miasta oraz Autonomicznej Republiki Adżarii, na terenie której znajduje się ta słynna miejscowość wypoczynkowa. Prócz nich na stoisku swoją ofertę prezentowali również reprezentanci branży turystycznej z Tibilisi oraz Gruzińskiej Narodowej Organizacji Turystycznej.

Chorwację reprezentował na targach region Kvarner - zatoki położonej nad Morzem Adriatyckim, znajdującej się pomiędzy Istrią i pasmem górskim Welebitu. Jego atrakcjami turystycznymi są miasta: Rijeka z największym portem morskim Chorwacji, a także Optija, Lovran, Crikvenica, Senij, Krk i Rab oraz malownicze wyspy Cres, Krk, Pag i Rab.

Z egzotycznych destynacji we Wrocławiu zaprezentowała się Kuba. Spośród państw Ameryki Środkowej kraj ten cieszy się chyba największym zainteresowaniem polskich turystów. Nasi rodacy nie tylko korzystają tu z pięknych plaż, ale coraz częściej korzystają z wycieczek objazdowych po tej pięknej. Atrakcją samą w sobie jest Hawana, stolica Kuby.

Jerzy Niemociński


data ostatniej modyfikacji: 2024-04-09 12:25:47
Komentarze
 
Polityka Prywatności