5.12.2016–31.01.2017

„Powstanie Wielkanocne 1916–2016” - wystawa we Wrocławiu

W tym roku przypada setna rocznica irlandzkiego Powstania Wielkanocnego. Fundacja Kultury Irlandzkiej zorganizowała serię wydarzeń związanych z obchodami rocznicy powstania. Jedną z nich jest wystawa prezentowana w Panoramie Racławickiej, która przybliża genezę, przebieg oraz sylwetki przywódców tego wydarzenia. Widzowie będą mogli zobaczyć unikatowe archiwalne zdjęcia ze zbiorów Archiwum Wojskowego w Dublinie oraz archiwum wydawnictwa Mercier Press.

Autorska wystawa przybliża genezę, przebieg oraz sylwetki przywódców Powstania Wielkanocnego. Składa się z 14 rollupów, do których produkcji użyto archiwalnych zdjęć ze zbiorów Archiwum Wojskowego w Dublinie oraz archiwum irlandzkiego wydawnictwa historycznego Mercier Press. Zdjęcia te zagoszczą w holu Panoramy Racławickiej od 5 grudnia 2016 do 30 stycznia 2017. Częścią działań wokół wystawy będą prezentacje i warsztaty dla dzieci i młodzieży, które odbędą się: 7, 14 i 21 stycznia 2017 w gmachu głównym Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

24 kwietnia 1916 oddziały Armii Obywatelskiej i Irlandzkich Ochotników, zajęły główne budynki w Dublinie. Kwaterą główną powstania stał się majestatyczny budynek Poczty Głównej przy Sackville St. Patrick Pearse komendant główny powstania, odczytał na schodach poczty Deklaracje Niepodległości. Jest to jeden z najważniejszych dokumentów w historii Irlandii. Deklaracja powoływała do istnienia Republikę Irlandzką oraz przyznawała równe prawa swoim obywatelom bez względu na płeć i wyznanie. Na budynek poczty wciągnięto irlandzki trójkolor i zieloną flagę z napisem "Republika Irlandzka". Walki trwały kilka dni, 29 kwietnia dowództwo musiało podjąć decyzje o bezwarunkowej kapitulacji. Angielski ostrzał artyleryjski zniszczył centrum miasta. Przywódcy powstania zostali postawieni przed sądami wojskowymi, skazani na karę śmierci i rozstrzelani. Tysiące, często niemających żadnego związku z powstaniem, młodych ludzi wywieziono do obozów internowania w Anglii i Walii. Opinia publiczna początkowo niechętna powstańcom, przeszła na ich stronę zszokowana skalą represji. Powstanie Wielkanocne jest ostatnim wielkim zrywem narodowym w formie otwartej walki z okupantem. W 1919 roku wybuchła w Irlandii partyzancka Wojna o Niepodległość, która w roku 1921 przyniosła Irlandii upragnioną wolność.

Setna rocznica Powstania Wielkanocnego obchodzona jest uroczyście nie tylko w Irlandii, ale i na całym świecie. Organizowane są wykłady, prelekcje, projekty edukacyjne, wystawy, konferencje naukowe.

Patronat honorowy: Konsul Honorowy Irlandii

Organizator: Fundacja Kultury Irlandzkiej

Mecenas: Bank Zachodni WBK


opublikowano: 2016-12-01
Komentarze
Polityka Prywatności