Bilety: 30 zł (ulgowe) / 50 zł
Możliwa rezerwacja:
bilety@fbk.org.pl / tel. 71 782 81 23
Bilety dostępne na portalu
www.biletin.pl
Polskie i żydowskie tanga przedwojennej Warszawy
"Wspaniałe tanga, które się nie starzeją. Znakomity zespół." W taki sposób o artystach koncertu mówi Sława Przybylska, która będzie specjalnym gościem koncertu w Synagodze Pod Białym Bocianem. Wykona na scenie utwory w języku jidysz.
Tanga po polsku, jidisz, hebrajsku i hiszpańsku. "Rebeka", "Bal na gnojnej", "Yiddish Tango", "El Ultimo Cafe". Nowe aranżacje tang w tradycyjnym składzie argentyńskim z kultowym bandoneonem, pozostają w delikatnym balansie między współczesnym brzmieniem a unikalnym stylem tanga. Koncert ukazuje fenomen przedwojennego tanga jako owocu splotu pierwiastków słowiańskich i żydowskich. Warszawa lat 30-tych z jej rewiami, teatrami i kawiarniami była stolicą tanga.
Znakomita większość tang została napisana przez polskich twórców żydowskiego pochodzenia. Dzięki temu dochodziło do twórczej wymiany między polskojęzyczną kulturą popularną Warszawy i jej odpowiednikiem w języku jidysz, która miała swój rozbudowany obieg rozrywkowy.
Olga Avigail - wokal / aranżacje. Pieśniarka, akordeonistka, badaczka wchodnioeuropejskich tradycji muzycznych. Specjalizuje się w muzyce żydowskiej, śpiewa w jidysz i po hebrajsku. Obecnie mieszka w Jerozolimie. Występuje na prestiżowych scenach i festiwalach w Europie, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Izraelu.
Hadrian Tabęcki - fortepian / aranżacje. Jest kompozytorem, aranżerem, pianistą z Warszawy. Autor muzyki do filmów, przedstawień teatralnych. Komponuje muzykę do wierszy i tekstów Wojciecha Młynarskiego, Wiesławy Szymborskiej, J. Twardowskiego i innych. Laureat wielu nagród za twórczość artystyczną, m. in. za muzykę do spektaklu "Piękna Pani Seidenman".
Piotr Malicki - gitara. Współpracuje z różnymi muzykami, grywa głównie w kameralnych składach. Kilka lat temu odnalazło go i zawładnęło nim tango, jako członek grupy Tangata Quintet wraz z Krzysztofem Jakowiczem wydali płytę "Tango - moja miłość".
Grzegorz Bożewicz - bandoneon. Jeden z nielicznych wirtuozów bandoneonu w Polsce, jednocześnie akordeonista, pianista, kompozytor i pedagog. Utalentowany i wszechstronny artysta, doceniany interpretator muzyki argentynskiej, greckiej, irlandzkiej. Ukończył UMFC w Warszawie. Koncertuje solowo orazz towarzyszeniem orkiestr i chórów.