19-31.05.2016

Warsztaty w ramach projektu „Więcej niż teatr”

Od 19 do 31 maja w ramach konferencji praktycznej „Więcej niż teatr” Instytut Grotowskiego organizuje warsztaty mistrzowskie prowadzone przez: aktorów, reżyserów, terapeutów, autorów oryginalnych metod pracy z ciałem i głosem adresowane do aktorów i nieaktorów, osób tzw. pełno- i niepełnosprawnych oraz do osób zajmujących się osobami z niepełnosprawnościami. Wśród zaproszonych gości: Martin Heřman Frys, William Longden, Zoja Mikotová, Natalia Popowa, Jana Pilátová, Petra Osvaldová, Ewa Hevelke, Angie Ball i Anna Zubrzycki. Warsztatom towarzyszyć będą pokazy pracy, spektakle oraz koncert zespołu „Na Górze” z Rzadkowa.

Zoja Mikotova w asyście: Markéty Kunáškovej, Veroniki Mikulovej, Věry Lištvanovej, Jolany Chalupovej poprowadzi warsztaty "Tam, gdzie ruch jest językiem". 19 i 20 maja w Studiu Na Grobli będzie można poznać podstawy języka migowego. Praca skupi się na alfabecie palcowym i poszczególnych znakach - ich wyglądzie i rytmie. W ramach warsztatów odbędzie się pokaz poezji i piosenek migowych, a także prezentacja projektu "Book Performace", będącego ilustracją dzieła dla dzieci. Wstęp na warsztaty jest wolny, wymagane są zapisy. Warsztaty odbędą się w języku czeskim z tłumaczeniem na język polski.


Od 10 do 21 maja Natalia Popowa poprowadzi warsztaty "Przygotowania aktora z niepełnosprawnościami w integracyjnym zespole teatralnym". Podczas warsztatów przedstawiona zostanie funkcjonalna diagnoza aktora z niepełnosprawnością, mowa będzie o najbardziej przyszłościowych kierunkach rozwoju aktora, omówione zostaną spektakle z udziałem niepełnosprawnych aktorów najlepszych rosyjskich i zagranicznych grup teatralnych. Wstęp na warsztaty jest wolny, wymagane są zapisy. Warsztaty odbędą się w języku rosyjskim z tłumaczeniem na język polski.


Ewa Hevelke 21 maja poprowadzi szkolenie FISE (Fundacja Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych), którego celem będzie przedstawienie formy przedsiębiorstwa społecznego działającego w sektorze kultury. Przygotowany kwestionariusz pozwoli odpowiedzieć na pytania: czy moja organizacja jest gotowa na podjęcie działania jako podmiot ekonomii społecznej, czyli prowadzenia działalności gospodarczej na rzecz realizacji celów społecznych? Która forma przedsiębiorstwa społecznego jest dla mnie właściwa? Po zakończonych zajęciach uczestnicy będą znali ideę ekonomii społecznej, rodzaje podmiotów, które pracują w jej ramach. Ocenią, jaki jest ich potencjał założenia przedsiębiorstwa społecznego oraz do której instytucji mogą się zwrócić o pomoc w założeniu i prowadzaniu takiej działalności. Wstęp wolny, wymagane zapisy. Warsztaty prowadzone będą w języku polskim.

Od 24 do 26 maja Williama Edwarda Longdena poprowadzi warsztaty "Języki wspólnego doświadczenia". William Edward Longden stworzył Joy of Sound (JOS) po przypadkowym spotkaniu z Derekiem, młodym człowiekiem obciążonym niepełnosprawnością sprzężoną, który był dla niego wyzwaniem i źródłem inspiracji, zmieniając jego rozumienie "sprawności" i estetyki. W JOS udział wzięło ponad 1250 wolontariuszy, zarówno osób sprawnych, jak i niepełnosprawnych z niemal całego świata. Twórcze procesy i rezultaty warsztatów Joy of Sound (JOS) są wynikiem wspólnego zaangażowania, odpowiedzialności i uznania wszystkich uczestników za współtwórców i współuczniów. Jak podkreśla William Edward Londgen: "Przeżywamy wspólną twórczą przygodę, w której każdy uczestnik staje się kamieniem z Rosetty (kluczem do ujawnienia inspiracji i potencjałów, które pozwalają realizować znaczenia i cele w nas samych i w innych). Współpracując, budujemy żywy teatr, który wyłania się z każdym oddechem. Wszyscy stajemy się sobie równi". Warsztaty JOS są otwarte dla wszystkich, niezależnie od poziomu sprawności fizycznej. Wstęp wolny, wymagane zapisy. W językach angielskim i polskim.

Angie Ball i Annę Zubrzycki w dniach 24 i 25 kwietnia poprowadzą warsztaty "Uważna relaksacja", w trakcie których zaprezentowane zostaną sposoby rozpoznawania napięcia i odprężania ciała. Uczestnicy uzyskają narzędzia umożliwiające pielęgnację współczucia wobec samego siebie i ofiarowywania współczucia innym. Dzięki podstawowym technikom medytacji i relaksu opartych na uważności, uczestnicy poznają nowe strategie dbania o siebie i innych. Zajęcia oparte są na medytacji bazującej na uważności, praktykowaniu współczucia i terapii Tara Rokpa. Warsztaty przeznaczone są dla opiekunów i artystów pracujących z osobami niepełnosprawnymi. Warsztaty prowadzone będą w językach polskim i angielskim. Koszt: 40 zł

27 i 28 maja warsztaty poprowadzą Jana Pilátova i Martin Heřman Frys. Podczas warsztatów "Łączenie" prowadzące pomogą otworzyć się uczestnikom na nieznane możliwości. Drugiego dnia warsztatów Martin Heřman Frys zaprezentuje pokaz swojej pracy na podstawie spektaklu "Wy temu wierzycie albo Don Kichot de la Mancha".

Ostatnie warsztaty, na które zaprasza Instytut Grotowskiego w ramach majowej sesji "Więcej niż teatr" poprowadzi Petra Oswaldova. Warsztaty "Metoda Feldenkraisa jako psychosomatyczne przygotowanie do rozwoju osobowości" odbędą się 27 i 28 maja w języku angielskim z tłumaczeniem na język polski (koszt 40 zł). Metoda Feldenkraisa to proces uczenia się pozwalający wejść w dialog z naszym ciałem, oddechem, emocjami, myślami i zachowaniem poprzez ruch i jego niemechaniczne, świadome powtarzanie.

Dzięki ruchowi i świadomości ruchu można przełamać nabyte wzorce nie tylko na poziomie cielesnym, ruchu, postawy i oddechu, lecz także na poziomie mentalnym. Gdy przełamujemy wzorce somatyczne, stymulując układ nerwowy konkretnym ruchem, stopniowej zmianie ulegają wzorce uczuć, myśli, działań i zachowań. Metoda Feldenkraisa stopniowo poprawia jakość wewnętrznego odczuwania, pozbawionego świadomej woli, wysiłku i poczucia własnej wartości.


Wszystkie warsztaty odbywają się w Studiu Na Grobli Instytutu Grotowskiego.
Wypełnioną kartę zgłoszenia prosimy przesyłać do 21 kwietnia 2016 roku do Magdaleny Lange na adres m.lange@grotowski-institute.art.pl, wpisując w temacie wiadomości "Konferencja praktyczna Więcej niż teatr" z dopiskiem tytułu wybranych warsztatów. Odpowiedzi zostaną przesłane do 25 kwietnia 2016. Liczba miejsc ograniczona.

Karta dostępna jest pod adresem: grotowski-institute.art.pl/wp-content/uploads/2016/04/Karta_zgloszenia_Wiecej_niz_teatr.doc

Więcej informacji: http://grotowski-institute.art.pl/projekty/wiecej-niz-teatr-warsztaty/




opublikowano: 2016-04-19
Komentarze
Wybrane imprezy we Wrocławiu i okolicy
22 listopada 2024 (piątek), godz. 20:00
Koncert flamenco: muzyka i taniec
22 listopada 2024 (piątek), godz. 20:00
Peaky Blinders Party with Vertigo Swing Orchestra
22 listopada 2024 (piątek), godz. 22:00
FLUO 🪬 WEEKEND
22 listopada 2024 (piątek), godz. 22:00
Projekt Pralnia: BETOKO
22 listopada 2024 (piątek), godz. 23:00
Randomer (UK) | Transformator | Wrocław
22 listopada 2024 (piątek), godz. 23:30
Late Night Jazz Jam Session - darmowe wejście
23 listopada 2024 (sobota), godz. 18:30
Malowanie przy winie we Wrocławiu!
23 listopada 2024 (sobota), godz. 19:00
Gala Złoty Wąs 2024
23 listopada 2024 (sobota), godz. 22:00
Projekt Pralnia: Illyus & Barrientos
23 listopada 2024 (sobota), godz. 22:30
Saturday Night Duets - darmowy wstęp
Polityka Prywatności