MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY to największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce - w 2015 odwiedziło go ponad 40 000 widzów. Podczas tegorocznej edycji obejrzymy ponad 100 filmów, odbędzie się około 50 wydarzeń towarzyszących, a Polskę odwiedzi prawie 80 twórców i bohaterów filmów z całego świata. Festiwal równolegle odbywał się będzie w czterech miastach: Warszawie (Kinoteka, Luna i Iluzjon), Wrocławiu (Dolnośląskie Centrum Filmowe), Bydgoszczy (Kino Orzeł) oraz - po raz pierwszy - w Gdyni, w nowoczesnym Gdyńskim Centrum Filmowym.
10 lat temu Festiwal MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY jako pierwszy w Polsce wprowadził konkurs dla pełnometrażowego filmu dokumentalnego (Nagroda Banku Millennium) - opowiada Artur Liebhart, dyrektor Festiwalu. - Dziś mam przyjemność ogłosić, że wprowadzamy konkurs dla filmów na pograniczu fabuły i dokumentu - o Nagrodę Fiction/Non-Fiction. Takie filmy były zawsze obecne na naszym festiwalu, i właśnie dlatego chcemy podkreślić ich rolę w rozwoju sztuki filmowej. Podobnie jak podczas każdej edycji na przestrzeni ostatniej dekady, Mecenasem festiwalu jest Bank Millennium. Cieszę się, że pogłębiamy tę współpracę, a Bank Millennium staje się Mecenasem tytularnym, zapewniając dalszy rozwój festiwalu.
Po raz kolejny na festiwalu MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY będzie można premierowo obejrzeć najwybitniejsze dzieła kina dokumentalnego, m.in. Wernera Herzoga, Siergieja Łoźnicy i Nikolausa Geyrhaltera. Polskimi akcentami na festiwalu będą filmy: "Zud" Marty Minorowicz (w sekcji konkursowej o Nagrodę Fiction/Non-Fiction), "Jarocin. Po co wolność" (reż. Leszek Gnoiński i Marek Gajczak czy najnowszy film Bartka Konopki. "Droga do mistrzostwa" (sekcja Doc Gala). Odbędą się również debaty, organizowane z prestiżowymi organizacjami - choćby Komisją Europejską i Europejską Stolicą Kultury Wrocław 2016.
O Nagrodę Główną Banku Millennium zawalczy 13 filmów. Po raz kolejny festiwal we współpracy z instytucją kultury Odra-Film organizuje również
konkurs o Grand Prix Dolnego Śląska. Jury w składzie:
Dorota Monkiewicz (dyrektor Muzeum Współczesnego Wrocław),
Agnieszka Zwiefka (reżyserka filmowa) i
Adam Kruk (krytyk i dziennikarzy filmowy), przyzna statuetkę i 3 000 euro najlepszemu spośród filmów walczących o Nagrodę Główną.