29 października 2015 (czwartek), godz. 20:00
Występują: Samuel Alty, Agnieszka Bresler, Joshua Doerksen, Aleksandra Gronowska, Katarzyna Kapela, Aleksandra Kugacz, Diego Pileggi, Mariae Śmiarowska, Jacek Timingeriu
Partnerzy projektu: Instytut im. Jerzego Grotowskiego, MiserArt - Strefa Kultury w Labiryncie Wykluczenia, Zakład Karny Nr 1 we Wrocławiu
Dofiansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Dostępna.
Przychodzę do was (...) żebyście czarnej nocy nie czynili w biały dzień.
Papusza, poetka cygańska
Koncert jako podróż, jako wędrówka, droga z jednego miasta do drugiego, od spotkania do spotkania, od pieśni do pieśni.
Podróżując poprzez rozmaite muzyczne krajobrazy, pragniemy stworzyć mapę różnych państw, miast i ludzi; czerpiąc z tradycji śpiewu wielogłosowego, wędrującej muzyki romskiej oraz melodii zebranych przez członków Jubilo Ensemble podczas wypraw badawczych do różnych krajów europejskich. Harmonie, które tworzymy w przestrzeni będą symbolicznie oraz fizycznie wyrażone poprzez akcje teatralne i elementy performatywne, wzbogacając dramaturgię muzyczną i prowadząc nas w stronę kolejnego kroku UKRYTYCH MIAST - tworzenia spektaklu.
UKRYTE MIASTA to bezpłatny i otwarty dla zróżnicowanej publiczności cykl wydarzeń muzycznych i teatralnych odbywających się w przestrzeniach nie-teatralnych. Projekt ma na celu uwidocznienie miejsc ukrytych na mapie miasta Wrocławia poprzez wykorzystanie ich jako przestrzeni działalności artystycznej, wymiany doświadczeń i dialogu społecznego na płaszczyźnie kultury.
W roku 2015 projekt realizowany jest przez Fundację Jubilo w dwóch miejscach wrocławskiego Nadodrza: MiserArt przy ul. Cybulskiego 35 oraz w Zakładzie Karnym nr 1 przy ul. Kleczkowskiej 35, a w jego program wchodzą: koncert pieśni tradycyjnych (październik), warsztaty z osadzonymi w Zakładzie Karnym Nr 1 oraz osobami bezdomnymi zaangażowanymi w rozwój przestrzeni MiserArt (październik/listopad) oraz premiera spektaklu Czarna Noc Biały Dzień (grudzień) w wykonaniu Jubilo Ensemble. Poprzez artystyczne interwencje projekt dąży do uwidocznienia ukrytych przestrzeni naszej struktury społeczenej oraz do aktywnego zaangażowania mieszkańców "ukrytych miast" w kreatywny proces pracy Jubilo Ensemble.
Powstałe pod koniec 2011 roku
JUBILO wyraża protest przeciw wykluczaniu z kultury i marginalizacji społecznej, dążąc do przełamywania barier społecznych, ekonomicznych, językowych i kulturowych poprzez akcje i interwencje artystyczne, w których płaszczyznę wymiany stanowi język teatru i muzyki. Międzynarodowy zespół Jubilo prowadzi projekty edukacyjno-społeczne i teatralne w środowiskach marginalizowanych, pracując m.in. z dorosłymi z doświadczeniem choroby psychicznej, niepełnosprawną fizycznie i umysłowo młodzieżą, dziećmi romskimi z wrocławskiego koczowiska, uchodźcami w Bośni, osobami bezdomnymi czy więźniami. Linię performatywną swojej pracy zespół rozwija od 2013 roku w ramach zgromadzeń performatywnych Scherzo (Scherzo # 1, Ośrodek Postaw Twórczych, grudzień 2013, Scherzo nad Odrą, Instytut im. Grotowskiego, czerwiec 2014 oraz Scherzo na Andrzejki, MiserArt, listopad 2014) - wydarzeń artystycznych na pograniczu zgromadzenia, akcji performatywnej, koncertu i muzycznego jam session.
Więcej o Jubilo:www.jubiloproject.com