Czy to zwykły pieprzyk, czy może już zmiana nowotworowa? Fundacja Rosa po raz kolejny w tym roku rozstawi we Wrocławiu czarny namiot kampanii Rakoobrona, by umożliwić bezpłatne badanie znamion pod kątem czerniaka skóry. Organizacja została partnerem Biegu Uniwersytetu Medycznego, który odbędzie się 3 października o godzinie 10.00 przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym.
Bieganie jest dla wszystkich - podkreślają organizatorzy Biegu Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Dlatego udział w imprezie i sprawdzenie swoich sił na dystansie 10 km zadeklarowali nie tylko pracownicy naukowi, studenci, lekarze i pielęgniarki, ale również pacjenci wrocławskich klinik - osoby po przeszczepach czy walczące z nowotworami.
Chcemy pokazać, że mimo przebycia poważnych chorób nadal można być aktywnym. Impreza niesie za sobą ważną ideę - propaguje zdrowy styl życia. Zabierzmy na bieg nasze rodziny i przyjaciół, by razem z nimi pokonać słabości, zahartować ducha i zrobić coś dobrego dla własnego ciała. Wystartować może każdy, kto dokona wcześniejszej rejestracji i uiści opłatę rekrutacyjną - przekonuje organizator dr hab. Tomasz Zatoński, nauczyciel uniwersytecki i laryngolog w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu.
Oprócz udziału w biegu na dystansie 10 km, na uczestników wydarzenia czeka wiele innych atrakcji, w tym akcji profilaktycznych, przypominających o istocie regularnych badań. Na terenie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego stanie m.in. czarny namiot ogólnopolskiej kampanii informacyjno-edukacyjnej Rakoobrona, w którym biegacze i ich kibice będą mogli zupełnie bezpłatnie przebadać pieprzyki i inne zmiany skórne pod kątem czerniaka złośliwego, a w pobliżu stoiska, w godz. 11.00-16.00, wziąć udział w maratonie rakoobronowej zumby.
Ponieważ promujemy zdrowy i aktywny tryb życia, a Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu wspiera prowadzoną przez nas kampanię Rakoobrona, z chęcią zadeklarowaliśmy uczestnictwo w festynie. Zapraszamy wrocławian, i nie tylko, do udziału w biegu, a po minięciu linii mety - do odwiedzenia naszego czarnego namiotu, gdzie lekarz obejrzy podejrzane zmiany na skórze, a my opowiemy trochę więcej o naszym projekcie - zachęca Katarzyna Galewska z Fundacji Rosa, szefowa kampanii Rakoobrona.
Po wakacjach, czyli po okresie intensywnej ekspozycji ciała na słońce, badanie znamion wydaje się szczególnie wskazane. Tym bardziej, że czerniak skóry jest jednym z najgroźniejszych nowotworów złośliwych, a w jego rozpoznaniu liczy się czas - wcześnie wykryty daje możliwość wyleczenia nawet w 90%.
To bardzo ważne, by po lecie dokładnie obejrzeć swoją skórę, sprawdzić, czy nie pojawiły się na niej nowe pieprzyki i czy już istniejące nie zmieniły kształtu, wielkości lub koloru - mówi Katarzyna Galewska - Podczas naszych tegorocznych letnich akcji współpracujący z nami lekarze przebadali ponad 1600 osób. Kilkadziesiąt z nich skierowali na dalsze badania. To tylko pokazuje, jak istotna jest profilaktyka - dodaje.
Bieg Uniwersytetu Medycznego na dystansie 10 km odbędzie się 3 października 2015 r. o godzinie 10.00 z okazji inauguracji roku akademickiego 2015/2016. Zarówno start, jak i linia mety zostaną wyznaczone przed Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym we Wrocławiu przy ulicy Borowskiej 213.
Honorowy patronat nad imprezą objął Rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu prof. Marek Ziętek. Pomysłodawcami i organizatorami biegu są Tomasz Zatoński - lekarz laryngolog i pracownik naukowy Uniwersytetu Medycznego oraz Danuta Pilarz-Małkiewicz, prezes Fundacji Wroactiv - organizator imprez biegowych we Wrocławiu.
Rejestracja na bieg: http://online.datasport.pl/zapisy/portal/zawody.php?zawody=1830
Regulamin imprezy: www.bieg.umed.wroc.pl/regulamin/