Wrocławski Dworzec Świebodzki po raz kolejny przeistoczy się w przestrzeń kultury. Koncerty, teatry, kino plenerowe, debaty oraz warsztaty dla dorosłych i dla dzieci – to tylko część atrakcji, jakie czekać będą na uczestników tegorocznego Świebodzkiego Targu Kultury. Drugi tydzień imprezy odbędzie się w dniach 10-12 września.
Tydzień II
Pola Rise czwartek,10.09 godz. 20.
Polska wokalistka, wiosną 2015 wydała debiutancką EPkę pod tytułem The Power of Coincidence - krążek składa się z czterech utworów i szeregu remiksów. Wśród zaproszonych do współpracy artystów znaleźli się między innymi Adre'N'Alin czy Lance Flare.
Neony piątek, 11.09 godz. 20.
Neony to wrocławska grupa rockowa założona w 2008 roku przez wokalistę i gitarzystę Dawida Zająca. Neony poruszają się w stylistyce alternatywnego rocka, indie popu opartego na rytmicznych, tanecznych groovach. Zespół zagrał m.in. na Opener Festiwal, dużej scenie Festiwalu w Jarocinie, debiutował na Festiwalu w Opolu, dwukrotnie wystąpił podczas kolejnych edycji Wrocławskiego Soundu.
Dawid Zając - gitara, wokal, Grzegorz Sawa-Borysławski - bas, Tomasz Garbera - perkusja.
Cosovel sobota, 12.09 godz. 20
Cosovel to zespół grający eksperymentalny pop, którego utwory są przetłumaczonymi na języki polski i angielski tekstami słoweńskiego poety, Srecko Kosovela. Formacja ma na swoim koncie niezwykle ciepło przyjętą EPkę "Live in Studio" oraz kilkadziesiąt koncertów w klubach i na festiwalach. Autorką muzyki i słów jest Izolda Sorenson (ex Julia Marcell, Drekoty), której w występach na żywo towarzyszą basista Aleks Polak i perkusista Jose Manuel Alban Juarez.
Izolda Sorenson - wokal, Aleks Polak - bas, Jose Manuel Alban Juarez - perkusja
ŚWIEBODZKIE WYKŁADY I SPOTKANIA
Bookcrossing 12.09 godz. 12
Działanie z inspuracji Małgorzaty Olewińskej-Syta i Roberta Syta
(Wrocławscy nauczyciele konsultanci, od 13 lat propagujący czytelnictwo i bookcrossing w ramach akcji "Cały Wrocław czyta".)
Bookcrossing, czyli krążąca książka lub książka w podróży, ma na celu podniesienie poziomu czytelnictwa i spopularyzowanie samego faktu czytania. Bookcrossing polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych (park, pociąg, ulubiony pub, wybrany sklep, teatr, kawiarnia, galeria, kino) jak również w miejscach w tym celu przygotowanych - półkach, stolikach, regałach po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej. Każde większe miasto posiada już specjalnie przeznaczone do tego celu półki, regały, czy skrzyneczki, w których Polacy mogą zostawiać część własnej biblioteki, aby przekazać ją innym czytelnikom. Nie wszyscy wiedzą, ale na największych dworcach w Polsce też znajdują się półki do bookcrossingu.
Jak odkrywać miasto na nowo - @igersofwroclaw Sobota, 12.09 godz. 14.30
Specjalista od mediów społecznościowych - Tomasz Jakub Sysło - założyciel Instagramers Wrocław opowie o tym, jak z niczego zrobić coś. Jak to jest, że kwadratowe zdjęcia i dokumentowanie miasta Wrocławia mogą angażować ludzi, jak dzięki temu można zwiedzać miasto Wrocław i - last but not least - jak dzięki temu można pojawić się w CNN.
KINO PLENEROWE
/
"Nieznajomy nad jeziorem", reżyseria Alain Giraudie piątek, 11.09 godz. 21.30
Obraz nagrodzony przez jury FIPRESCI we Wrocławiu oraz Queer Palm i nagrodą za reżyserię w sekcji Un Certain Regard podczas ostatniego festiwalu w Cannes. To historia młodego mężczyzny, który spędza lato na gejowskiej plaży i pewnego wieczora staje się świadkiem morderstwa. Błyskotliwy film co chwilę zmienia tonację, od komedii romantycznej przez horror po parodię. Nic i nikt nie jest tu tym, czym się zdaje. Czas trwania 01:40:03
"Dystans", reżyseria Sergio Caballero sobota, 12.09 godz. 21.30
Przetrzymywany w opuszczonej syberyjskiej elektrowni artysta zleca karłom-telepatom kradzież tytułowego przedmiotu. Odrealnione miejsce i postaci (m.in. beczka układająca haiku) tworzą dziwny, surrealistyczny świat. "Dystans" to zarazem heist movie, parodia "Stalkera" Tarkowskiego i melancholijna oda do poszukiwaczy lepszego życia.
Czas trwania 01:20:00
SPEKTAKLE TEATRALNE
TEATR NA DUŻYM EKRANIE
Dorota Masłowska "Między nami dobrze jest", reżyseria Grzegorz Jarzyna czwartek,10.09 godz. 21.30
"Między nami dobrze jest" to oparty na sztuce Doroty Masłowskiej, literackiego fenomenu ostatnich lat, śmieszny i poruszający portret postkomunistycznego społeczeństwa, podzielonego i żyjącego
w schizofrenii, przytłoczonego ciężarem traumatycznej historii, rozdartego między narodową dumę
i poczucie wstydu.
Za pomocą szalonego, pełnego inwencji języka i ostrego jak brzytwa humoru Masłowska portretuje Polskę czasów transformacji, w której nuworysze, pseudoartyści i medialni celebryci spotykają się
z rozczarowaną młodzieżą i żyjącymi na skraju ubóstwa ludźmi z klasy pracującej. Wszyscy próbują utrzymać się na powierzchni toksycznej mieszaniny komercji, międzypokoleniowych konfliktów, katolickiego nacjonalizmu i idealizowanej tragicznej przeszłości.
Film Grzegorza Jarzyny, jednego z najważniejszych polskich reżyserów teatralnych, jest adaptacją głośnego przedstawienia z TR Warszawa. Akcja rozgrywa się w wirtualnej scenerii, przypominającej dziecięcy rysunek, co nadaje filmowi surrealistyczny klimat.
Spektakl udostępniony przez Teatr Rozmaitości Warszawa i Kino Nowe Horyzonty
SPEKTAKLE IMPROWIZOWANE
Zainspirowani ubiegłorocznym Świebodzkim Targiem Kultury wrocławscy aktorzy wywodzący się z rozmaitych scen teatralnych stworzyli grupę STACJA IMPRO, która 11.09 zagra dwa spektakl na zasadach improwizacji aktorskiej, oparte na interakcji z publicznością. Aktorzy zdradzą tym samym tajniki tworzenia roli aktorskiej na żywo. To, co się wydarzy na scenie, w dużej mierze będzie zależało od publiczności.
"Pięć przez dziewięć" piątek 11.09, godz. 18.00
Spektakl "Pięć przez dziewięć" to połączenie dwóch pozornie nieprzystających do siebie dziedzin -matematyki i improwizacji. Matematyka jest nauką ścisłą, nie pozwalającą sobie na przypadek. Improwizacja zaś jest czymś nieodgadnionym, nie posiadającym zasad i wzorów. Podczas spektaklu nasi aktorzy - stypendyści będą rozwiązywać zadania matematyczne w oparciu o improwizacje, do których dane i szukane zaproponuje publiczność.
Oto na oczach widowni powstaje świat "tu i teraz". To widz decyduje, dokąd chce się przenieść, co chce obejrzeć danego wieczoru i kogo chce zobaczyć na scenie.
OBSADA:
Agata Skowrońska
Piotr Zakrzewski
Łukasz Chojęta
Konrad Marszałek
Dominik Fraj
WARSZTATY DLA DZIECI I DOROSŁYCH
Pogotowie rowerowe Czwartek 10.09, godz. 18-21
Prezentacja rowerowego "zrób to sam", czyli podstawowego serwisu rowerowego do samodzielnego wykonania - regulacja przerzutek, hamulców, wymiana dętki etc., a także bezpłatny serwis rowerowy obejmujący podstawowe naprawy i regulacje - wymianę dętki, regulację przerzutek, regulację hamulców, smarowanie, itp. dla wszystkich, którzy zabiorą swoje dwa kółka!
Warsztat modelarski z Kolejkowem (dla dzieci) Sobota 12.09 godz. 12-15
Mistrzowie modelarscy, pasjonaci, autorzy niezwykłej makiety kolejowej "Kolejkowo" pokażą, jak za pomocą makiet i modeli opowiada się historię, uchylą rąbka swoich modelarskich tricków. W roli głównej kolejki, tory, pociągi.
Dodatkowo, 3 września Kolejkowo na scenie Świebodzkiego Targu Kultury oficjalnie ogłosi otwarcie nowej część makiety i zaprosi chętnych na bezpłatne warsztaty (wstęp do samego Kolejkowa zgodnie z cennikami). Natomiast warsztaty w ramach Świebodzkiego Targu Kultury - bezpłatne!
Kolejkowo to prezentowana od stycznia na Dworcu Świebodzkim największa w Polsce makieta kolejowa- jej całkowita powierzchnia to 260m2, 430m długości torowiska, 15 pociągów, 60 wagonów, 162 budynki (w tym miniatury autentycznych Budowli Dolnego Śląska) i 1600 figurek ludzi i zwierząt. Ta unikalna makieta została w 95% wykonana ręcznie.
Manufaktura koszulek Sobota 12.09 godz . 12-17
Warsztat kreatywnych nadruków na koszulkach wykonywanych za pomocą pras i kawałków folii. Uczestnicy otrzymują kolorowe abstrakcyjne i geometryczne wzory do wyboru, w luźny sposób nawiązujące do kreacji Świebodzkiego Targu Kultury. Unikalną autorską kompozycję tych motywów naniosą na bawełniane t-shirty techniką zgrzewania folii.
Mali Ogrodnicy (dla dzieci) Sobota, 12.09 godz. 12-15
Zadaniem warsztatu jest promocja idei zielonej rewitalizacji przestrzeni wśród najmłodszych. Dzieci poznają zasady uprawy roślin, ziół i warzyw; przekonają się jak pachną i smakują zioła, będą tworzyć własne zielone kompozycje w pojemnikach z odzysku. Spróbują na chwilę ożywić nieczynne przestrzenie dworca za pomocą zieleni, ale dowiedzą się też, że uprawiać swoje rośliny mogą na własnych balkonach albo na parapecie.
BAJKOWE PORANKI KINOWE Sobota 12.09 od 11.00 do 12.00
Zapraszamy do jednej ze wspaniałych sal Dworca Świebodzkiego na projekcje filmowe dedykowane dzieciom bajek. Najmłodsi festiwalowicze, dzięki uprzejmości Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, będą mogli zobaczyć kultowe już bajki, na których wychowały się całe pokolenia Polaków:
- Bolek i Lolek: chory ząb
- Bolek i Lolek: Obrońcy prawa
- Bolek i Lolek: Czerwony Kapturek
- Reksio: Reksio Robinson
- Reksio: Reksio i bocian
- Pampalini łowca zwierząt: Pampalini i krokodyl
- Podróże Kapitana Klipera: Poławiacze pereł
- Kuba i Śruba: Porwana królewna
- Kuba i Śruba: Dwóch Jasiów i Małgosia
- Kocidrapka