W środę organizatorzy zapraszają do Muzeum Współczesnym Wrocław na trzecie spotkanie z cyklu "VOID_studia". 15 lipca zastanowimy się wraz z architektem dr. inż. Tomaszem Głowackim, jakie są możliwe strategie w projektowaniu osieroconych przestrzeni w miastach.
Czym jest i może być pustka dla planistów i architektów? Jak ją zaprojektować? W jaki sposób zmiana pojmowania i świadomości pustej przestrzeni ma wpływ na architekturę współczesną i nasze życie? Przy postępującej urbanizacji void nabiera zupełnie odmiennego znaczenia i nie musi kojarzyć się z brakiem, opuszczeniem czy zapomnieniem. W sytuacjach, gdy ma miejsce zagrożenie utraty przestrzeni (publicznej czy prywatnej), zauważamy wagę pustki - miejsca uwolnionego, niezabudowanego, które gwarantuje komfort funkcjonowania oraz zamieszkiwania, umożliwiając chociażby właściwe nasłonecznienie i przewietrzanie. Aktualnym kontekstem dla spotkania są plany zakładające dogęszczenie miasta przez zabudowanie parceli przy ulicach Widok oraz Frycza-Modrzewskiego. Plany, dodajmy, które głośne stały się w związku z protestami mieszkańców.
Dr inż. Tomasz Głowacki, prelegent trzeciej odsłony cyklu "VOID_studia", jest architektem, adiunktem na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej, krytykiem architektury oraz tutorem wielu studenckich warsztatów architektonicznych. Laureat licznych nagród i wyróżnień w konkursach architektonicznych. Autor cenionych budynków m.in. nowego gmachu Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Złamanej Stodoły i Domu+ oraz kolekcji jednorodzinnych domów nietypowych Domy z głową. Od 2005 prowadzi działalność architektoniczną w ramach własnej Pracowni Architektury Głowacki PAG. Zainteresowany kreacją pustki w architekturze i architekturą nieobecności.
"VOID" to kilkumiesięczny projekt artystyczno-badawczy organizowany we współpracy
Wrocławskiej Fundacji Filmowej i
Muzeum Współczesnego Wrocław, którego kuratorami są Anka Bieliz i Kuba Żary. Tematem projektu są luki, które trwają w stanie zawieszenia, gdzieś pomiędzy "całym" Breslau a "zupełnym" Wrocławiem.