18.03-3.05.2015
Blizny - wystawa w galerii Szkła i Ceramiki BWA Wrocław
Blizny 18 marca – 3 maj 2015, wernisaż: 18 marca 2015 godz. 18:00, galeria Szkło i Ceramika BWA Wrocław, ul. Kościuszki 9/10, Wrocław
Misternie wykonane, gliniane wypełnienia dziur po kulach w przedwojennych kamienicach będą głównym motywem najnowszej wystawy artystki tworzącej pod pseudonimem NeSpoon w galerii Szkło i Ceramika BWA Wrocław.
Wystawa Blizny symbolicznie podejmuje temat gojenia ran, ale też potrzebę wybaczania doznanych krzywd i pojednania pomiędzy narodami, których losy splotły się w tragiczny sposób w czasach II wojny światowej: pomiędzy Niemcami i Polakami. Artystka, ukrywająca się pod pseudonimem NeSpoon, wypełnia gliną odpryski i dziury po kulach, które od czasów wojny pozostały do dziś na domach w Warszawie, Berlinie czy Wrocławiu. Po kilku dniach glina wysycha i odpada, tak samo jak w procesie zabliźniania ran. W ten sposób powstają odciski dziur po kulach, symboliczne strupy, będące dowodem gojenia a także ozdrowienia trudnych relacji. Część z nich wypalona w piecu stanowić będzie trwały dowód ocalonej pamięci, namacalnej historii miejsc, które często wskutek procesu modernizacji znikają.
"Blizny" zwracają uwagę na zbiorową pamięć i różne kulturowe aspekty jej pielęgnacji, które możemy obserwować także w lekceważeniu lub dbaniu o otaczającą nas kulturę materialną, jak choćby architektura - przekonuje kurator wystawy Krzysztof Kucharczyk - Twórczość NeSpoon odwołuje się nie tylko do traumy związanej z pamięcią, ale także do wiedzy pozawerbalnej zakorzenionej w naszej kulturze, przekazywanej pokoleniowo. Dlatego też artystka sięga po motyw delikatnej, ludowej koronki powołując się na wykonywaną niemal z rytualną powtarzalnością robótkę ręczną, będącą również silnym spoiwem relacji wewnątrz kobiecych społeczności.
Na wystawie w galerii Szkło i Ceramika oprócz blizn zobaczymy także ceramiczne "Myśli" - krążki powstałe wskutek intuicyjnej pracy rąk, z poodbijanymi liniami papilarnymi palców na swojej powierzchni. Obiekty te również odwołują się do pamięci ciała, rytualnych czynności i przepracowywania zaszłości. Podczas ich wytwarzania - medytacji - oczyszczona zostaje pamięć z negatywnych powidoków historii. Małe, ceramiczne płatki przypominające muszle zaaranżowane zostaną tak, aby zachęcić do dotykania.
kurator: Krzysztof Kucharczyk
O artystce
NeSpoon tworzy pod pseudonimem artystycznym od 2009 roku. Jej prace sytuują się pomiędzy ceramiką, malarstwem, tworzeniem biżuterii a sztuką ulicy. Działanie NeSpoon oparte jest o pozytywny przekaz, często także stanowi artystyczny komentarz do kwestii społecznych i politycznych, które artystka uważa za ważne. W swojej pracy używa tradycyjnych, ręcznie wykonanych przez artystów ludowych koronek odwołując się tym samym do estetycznego kodu głęboko osadzonego w naszej kulturze.
opublikowano: 2015-03-17