27 lutego 2015 (piątek)
(Archiwum)

Wykład Polityczność jest dużo ważniejsza niż nici

Marcin Rozyc
Marcin Rozyc

Piątek, 27 lutego 2015 godz. 18:00, galeria Dizajn BWA Wrocław, ul. Świdnicka 2-4, Wrocław, prowadzenie: Marcin Różyc

Moda opowiada i realizuje (często przewrotnie) politykę. Nici tworzą ubrania, a polityka sprawia, że ubranie zaczyna coś znaczyć i staje się modą. O zawiłościach polityki i mody w ramach pracowni Noworoczne Postanowienia 2015 opowie krytyk mody i kurator Marcin Różyc.

Polityczność ubioru i mody objawia się na co najmniej kilku poziomach. Na tym najbardziej podstawowym, kiedy ubiór symbolizuje władzę polityczną bądź jej brak (np. generał i wódz oraz więzień i niewolnik), ale też w codziennym życiu, gdy ubiorem, bardzo często nieświadomie, manifestujemy swoje poparcie np. dla neoliberalizmu lub sprzeciw wobec niego. Bywa też, że moda i ubiór służą walce wewnątrz relacji władca-niewolnik.

Istotę wykładu stanowić będą najnowsze projekty modowo-artystyczne, najbardziej progresywne marki (koncepty modowe), które dominują na scenie nowojorskiej, londyńskiej czy paryskiej. Różyc przyjży się tygodniom mody, które zakończyły się zaledwie kilka dni temu, i opowie o tym jak wpłynął na nie kryzys czy terroryzm.

O prowadzącym:

Marcin Różyc jest krytykiem mody i kuratorem. Autor książki Nowa moda polska. Współpracuje z magazynem "KMAG", "Vivą!Modą" i weekend.gazeta.pl. Publikował również m.in. w "Elle", "Przekroju" i "Wysokich Obcasach". Był kuratorem wystawy Krzyk Mody zainicjowanej przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Współpracuje z BWA w Tarnowie.

Jest współtwórcą londyńskiego projektu Warsaw Calling. Chrysalis, który tworzy wraz z Polish Cultural Institute. W Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego prowadził autorskie zajęcia "Moda jako wyobrażenie i wyznacznik kulturowych przemian". Jest współtwórcą polsko-niemieckiego projektu Zioła i Chwasty/Chrut Uchrut, w ramach którego powstał pierwszy polski trójwymiarowy film mody. Współtworzył niezależne projekty wydawnicze, np. wydany przez Grażynę Kulczyk "AFF magazyn" czy "Dik Fagazine" Karola Radziszewskiego.


opublikowano: 2015-02-26
« powrót
Komentarze
Wybrane imprezy we Wrocławiu i okolicy
4 kwietnia 2026 (sobota), godz. 19:00
Alicia Keys by Ola Turoń
4 kwietnia 2026 (sobota), godz. 21:30
Saturday Night Duets - darmowy wstęp
7 kwietnia 2026 (wtorek), godz. 22:00
Jazz Jam Session.
8 kwietnia 2026 (środa), godz. 19:00
The Beatles by Natalia Podwin
8 kwietnia 2026 (środa), godz. 22:00
Latin Jam Session
9 kwietnia 2026 (czwartek), godz. 19:00
HISTORIA MUZYKI CZ. 12 MUZYKA ELEKTRONICZNA
9 kwietnia 2026 (czwartek), godz. 19:00
Jaguś / Szczęsny / Łęczycki
9 kwietnia 2026 (czwartek), godz. 19:00
Z twoją córką? Nigdy!
9 kwietnia 2026 (czwartek), godz. 20:00
Gypsy and the Acid Queen -> Wrocław -> Nietota
Polityka Prywatności