05 marca 2015 (czwartek)

Święto Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu

Rektor i Senat Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu serdecznie zapraszają na obchody Święta Uczelni 5 marca 2015 roku. Uroczystości towarzyszy wystawa z okazji 60-lecia Wydawnictwa Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

Program obchodów Święta Uczelni
Uroczystość odbędzie się w budynku Centrum Kształcenia Ustawicznego Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu , ul. Kamienna 43
  • Godz. 11.00 - otwarcie wystawy prac plastycznych prof. Antoniego Smoluka ilustrowanych wierszami haiku autorstwa prof. Stanisławy Bartosiewicz (hol budynku CKU)
  • Godz. 12.00, Aula CKU
1. Otwarcie uroczystości i wystąpienie JM Rektora prof. zw. dr. hab. Andrzeja Gospodarowicza
2. Nadanie prof. dr. Hubertowi Österle tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu
3. Honorowe promocje na stopień doktora habilitowanego
4. Wręczenie statuetki Kryształowego Alumnusa
5. Wręczenie medali "Zasłużony dla Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu"
6. Wręczenie nagród i odznaczeń
7. Recital chóru Ars Cantandi

Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu jest liczącym się ośrodkiem badań w dziedzinie nauk ekonomicznych i nauk o zarządzaniu oraz jedną z największych szkół ekonomicznych w kraju . Odgrywa bardzo ważną rolę w kształceniu ekonomistów, w badaniach naukowych i pracach dla gospodarki. Jest aktywnym partnerem w międzynarodowych kontaktach naukowych i dydaktycznych. W ocenie parametrycznej, przeprowadzonej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa wyższego, wszystkie cztery wydziały naszej uczelni otrzymały kategorię A.

Działalność naukowo-badawcza i dydaktyczna uczelni jest prowadzona na czterech wydziałach:

  • Nauk Ekonomicznych
  • Inżynieryjno-Ekonomicznym
  • Zarządzania, Informatyki i Finansów
  • Ekonomii, Zarządzania i Turystyki

Studenci, w ramach Wydziałów, mają do wyboru 10 kierunków i blisko 50 specjalności. Uczelnia kształci ponad 14 tysięcy osób.

Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu ma bogate i wieloletnie tradycje współpracy z praktyką gospodarczą. Uczelnia wykształciła blisko 70 tysięcy osób.

Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu jest najchętniej wybieraną uczelnią, ponieważ poza wysokim poziomem kształcenia właśnie zapewnia studentom szereg praktyk i płatnych staży w znanych firmach. Na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu trwałość tych relacji gwarantuje działanie Klubu Partnerów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Zrzeszone w nim polskie i międzynarodowe firmy oraz renomowane instytucje gospodarcze wspierają uczelnię w realizacji misji dydaktycznej oraz rozwijaniu współpracy z otoczeniem. Ponadto bardzo ważną sprawą jest dostosowanie naszej oferty kształcenia do potrzeb rynku. W opracowywaniu programów kształcenia uczestniczą przedstawiciele biznesu, zapraszani również do udziału w samym procesie dydaktycznym. Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu podpisał wiele porozumień o współpracy z firmami, w ramach których przewidziana jest realizacja praktyk studenckich połączonych z pisaniem prac dyplomowych.

Badania pokazują, że absolwenci Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu znajdują pracę w niespełna 3 miesiące od otrzymania dyplomu. Bogata oferta praktyk, staży oraz pośrednictwo pracy prowadzone przez nasze Biuro Karier i Promocji Zawodowej dają możliwość wejścia na rynek pracy bez wychodzenia z murów uczelni. Nasi absolwenci pracują we wszystkich działach i sferach gospodarki: w przedsiębiorstwach - począwszy od stanowisk finansowo-księgowych, poprzez stanowiska związane z organizacją i zarządzaniem przedsiębiorstwem, marketingiem aż po stanowiska kierownicze najwyższego szczebla - prezesów i dyrektorów firm czy głównych księgowych. Pracują w dużych bankach i różnych instytucjach finansowych, są menedżerami wielkich korporacji, maklerami giełdowymi, specjalistami od HR czy Public Relations. Otrzymują bardzo dobre wykształcenie i obejmują wysoko opłacane stanowiska .


Profesor doktor habilitowany Hubert Österle jest wybitnym uczonym, teoretykiem i praktykiem w dziedzinie business information systems, uznany autor cennych publikacji naukowych z zakresu systemów informacyjnych i zarządzania informacją, jeden z prekursorów dziedziny business and life engineering, a także design science jako metody badawczej.

Hubert Österle urodził się 24 czerwca 1949 roku w Dornbirn w Austrii. Jest profesorem w dziedzinie systemów informacyjnych biznesu, założycielem i dyrektorem Instytutu Zarządzania Informacją na Uniwersytecie w Sankt Gallen oraz przewodniczącym Rady Dyrektorów Business Engineering Institute Sankt Gallen.

Hubert Österle ukończył studia na Uniwersytecie w Insbrucku oraz na Uniwersytecie Johannesa Keplera w Linzu. Stopień naukowy doktora uzyskał na Uniwersytecie w Norymberdze w 1973 roku. Następnie pracował jako konsultant w firmie IBM w Niemczech, a w 1980 roku habilitował się na Uniwersytecie Technicznym w Dortmundzie w dziedzinie projektowania systemów informatycznych. W tym samym roku został profesorem na Uniwersytecie w Sankt Gallen w Szwajcarii. Na tej uczelni, zająwszy się problematyką business and information systems engineering, w roku 1989 powołał do życia Instytut Zarządzania Informacją, a w roku 1997 zainicjował program Executive MBA "Business engineering".

Zainteresowania naukowe profesora Huberta Österle koncentrują się wokół zagadnień takich jak business engineering, consumerization, independent living, sourcing in the financial industry i corporate data quality. Profesor jest uważany za jednego z prekursorów dziedziny business engineering − wytyczał jej podstawy w opracowaniu pt. Business Engineering. Prozea- und Systementwicklung: Band 1: Entwurfstechniken, które ukazało się nakładem wydawnictwa Springer w 1995 roku. Jest również autorem Memorandum on design science - istotnej i szeroko przyjętej naukowej metody badawczej, stosowanej w dziedzinie systemów informacyjnych.

Profesor jest autorem lub współautorem 16 książek naukowych, redaktorem 17 książek, autorem lub współautorem ponad 160 artykułów opublikowanych w czasopismach naukowych, ponad 100 artykułów konferencyjnych oraz 122 rozdziałów w monografiach naukowych.

Profesor Hubert Österle wypromował blisko stu doktorów, a dziesięciu z nich uzyskało stopień naukowy doktora habilitowanego − dziewięciu pracuje na uniwersytetach w Szwajcarii oraz Niemczech na stanowiskach profesorów

Profesor Hubert Österle wykładał między innymi na uniwersytetach w Dortmundzie, Bochum, Innsbrucku, Norymberdze, Sankt Gallen i wielu innych. Jest autorem programów studiów i wykładowcą information management, information and technology management oraz programu Executive MBA in Business Engineering. Profesor jest również redaktorem naukowym czasopisma "Electronic Markets" i członkiem komitetów naukowych wielu czasopism. Od ponad dziesięciu lat jest członkiem zarządu Swiss Association in Data Processing, a od pięciu − członkiem zarządu Swiss Informatics Society. Jest także członkiem wielu międzynarodowych oraz krajowych organizacji i stowarzyszeń: Association for Computing Machinery, Association for Information Systems, Gesellschaft für Informatik i wielu innych. Jest również członkiem jury nagrody "CIO of the Year", przyznawanej przez popularny międzynarodowy magazyn "CIO Magazin". Za swoje osiągnięcia naukowe wyróżniony został wieloma nagrodami, ostatnio − nagrodą Scientific Impact Award 2014 of the University of Sankt Gallen.

Ważnym elementem działalności profesora Huberta Österle jest jego współpraca z Polską, a w szczególności z Wrocławiem. Współpraca ta dotyczy m.in. prac badawczo-rozwojowych prowadzonych w ramach projektu Independent Living, na podstawie podpisanej w roku 2012 umowy pomiędzy Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu a Uniwersytetem w Sankt Gallen i w ścisłej współpracy z innymi ośrodkami badawczo-rozwojowymi środkowej Europy. Efektem prac nad projektem jest m.in. platforma informatyczna (oprogramowanie komputerowe) Appointment Coordination Service, służąca do koordynacji szeroko pojętych usług − zarządzania ich zamawianiem oraz elektronicznej dystrybucji. Jednym z celów projektu jest zbudowanie oraz wdrożenie platformy teleinformatycznej, mającej za zadanie poprawę jakości życia ludzi starszych poprzez ułatwienie im dostępu do różnego rodzaju usług.

Dzięki inicjatywom oraz działaniom profesora Huberta Österle pozyskano m.in. grant ActGo-Gate − Active Retiree and Golden Workers Gate, realizowany w ramach konsorcjum siedmiu partnerów: ze Szwajcarii, Niemiec i Polski (Polskę reprezentuje Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu). Celem ogólnym programu jest poprawa jakości życia ludzi starszych dzięki wykorzystywaniu technologii IT, a zwłaszcza dzięki elektronicznej platformie wymiany, dedykowanej przedsiębiorczości, a sprzyjającej samorealizacji i aktywizacji osób dojrzałych na polu zawodowym i w życiu społecznym. Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu jest liderem prac związanych z implementacją programistyczną systemu informatycznego wspierającego platformę. W zamierzeniach konsorcjum jest uzyskanie kolejnych grantów i tworzenie nowych projektów rozwojowych we współpracy z wieloma instytucjami i organizacjami z Dolnego Śląska (np. z urzędem wojewódzkim, fundacjami Promyk Słońca i Aktywny Senior).

Należy podkreślić, iż związki profesora Huberta Österle z Wrocławiem zaczęły się już wiele lat temu, a mianowicie w 1996 roku, gdy założył firmę IMG Poland. Zatrudniała ona 60 pracowników z Polski i 90 pracowników z krajów niemieckojęzycznych. W 2006 roku firma połączyła się z S&T AG, czyli oddziałem założonej przez Huberta Österle w 1989 roku firmy The Information Management Group, a następnie Business Engineering Institute Sankt Gallen AG, współpracującej obecnie z ponad 30 czołowymi przedsiębiorstwami różnych branż, takimi jak: SAP, Deutsche Telekom, Deutsche Bank, Daimler, Continental, Nestle, Bosch, Osram, ABB, HP, Bayer czy Winterthur.



opublikowano: 2015-02-23
Komentarze
Wybrane imprezy we Wrocławiu i okolicy
27 listopada 2024 (środa), godz. 18:45
Speed Dating wiek: 18-26 Wrocław
27 listopada 2024 (środa), godz. 20:00
Whitney Houston by Paulina Cynkar
28 listopada 2024 (czwartek), godz. 20:00
Valentina Vatutina Band
29 listopada 2024 (piątek), godz. 18:30
Malowanie przy winie we Wrocławiu!
29 listopada 2024 (piątek), godz. 20:00
Ladies Duet by Paulina Gołębiowska & Ola Turoń
29 listopada 2024 (piątek), godz. 22:00
Projekt Pralnia: Gregor Tresher (Cocoon)
29 listopada 2024 (piątek), godz. 23:00
Anja Schneider | Transformator | Wrocław
29 listopada 2024 (piątek), godz. 23:30
Late Night Jazz Jam Session - darmowe wejście
30 listopada 2024 (sobota), godz. 15:00
Erykah Badu by Anna Nguyen
30 listopada 2024 (sobota), godz. 19:00
Bal Andrzejkowy z Vertigo Band
Polityka Prywatności