11 stycznia 2015 (niedziela)
Pierwsze szczegóły 23. finału WOŚP na wrocławskim rynku. LipaLi pierwszą gwiazdą koncertu
Jak co roku we Wrocławiu Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra wyjątkowo głośno! Pracowitość i pomysłowość wolontariuszy i ofiarność mieszkańców miasta jest legendarna. Finał Orkiestry na wrocławskim Rynku to niekończąca się impreza, gwarantująca mnóstwo wzruszeń ale i dobrej zabawy. Program Finału okryty jest na razie mgiełką tajemnicy, ale już dziś możemy zdradzić, że jedną z gwiazd finałowego koncertu będzie Lipali! Bezkompromisowa muzyka zabrzmi w bezkompromisowym celu.
11 stycznia 2015 roku ponad 120 tysięcy wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy po raz dwudziesty trzeci wyjdzie na ulice nie tylko polskich, ale i zagranicznych miast, żeby zbierać pieniądze na zakup sprzętu medycznego dla polskich szpitali. Dzięki hojności darczyńców Fundacja WOŚP przez lata działalności zakupiła tysiące urządzeń za kwotę ponad 590 mln zł. "W tym roku postanowiliśmy ponownie zainteresować się oddziałami pediatrycznymi oraz onkologicznymi, aby podtrzymać wysokie standardy opieki medycznej, które udało się, m.in. dzięki wcześniejszym zakupom WOŚP, wypracować. Nie zapominamy oczywiście o seniorach. Już po raz trzeci pochylamy się nad geriatrią, aby także i ludzie starsi mogli dochodzić do zdrowia w godnych warunkach" - mówi Jurek Owsiak.
Lider zespołu Tomek "Lipa" Lipnicki przewinął się przez parę znanych składów (SHE i Skawalker), ale tak naprawdę jego kariera zaczęła się w 1992 roku po założeniu Illusion. Tylko Hey odniósł w latach 90. podobny sukces, ale to Illusion dysponowało armią bezwarunkowo oddanych zespołowi fanek i fanów. To właśnie Lipnicki wyciągnął polskiego hard rocka z porośniętej siwymi glonami kałuży, wprowadzając go swoimi gitarowymi riffami i niepowtarzalnym wokalem w nową erę. Zespół nie uległ pokusie odcinania kuponów i po wydaniu piątego krążka i pożegnalnym koncercie w 1999 roku zawiesił działalność. Czując muzyczny głód, "Lipa" już wiosną 2000 roku wydał solowy album "Li-pa-li" z udziałem m.in. Tymona Tymańskiego, zawierający muzykę wyraźnie transową, lekko psychodeliczną, momentami wręcz jazzującą. Był to jednak jednorazowy odskok. W 2003 roku do Tomka dołączyli basista Adrian "Qlos" Kulik i perkusista Łukasz "Luk" Jeleniewski. Rok później ukazała się pierwsza płyta grupy Lipali - "Pi". Był to swoisty powrót do źródeł - materiał osadzony w stylistyce stricte rockowej, pełen szacunku dla klasyki gatunku. Z kolei na wydanej w 2007 roku płycie "Bloo" pojawili się zaskakujący goście - Leszek Możdżer i hip-hopowa grupa Afront, którzy jednak z łatwością wtopili się w surową estetykę zespołu. W 2009 roku ukazał się trzeci album Lipali "Trio", grupa intensywnie koncertowała, jeżdżąc po całej Polsce i kończąc rok trasą Eska Rock Tour. W 2011 roku Lipali ponownie zaskoczyło publiczność, wydając akustyczne DVD pod tytułem "Akustyk Live". W Teatrze Palladium zarejestrowano materiał, który swoją premierę miał 21 czerwca 2011 i został bardzo ciepło przyjęty. Na wydanie regularnego materiału fani musieli czekać ponad trzy lata od wydania "Trio". Ale warto było! Po wielu wieczorach spędzonych na tworzeniu materiałów na nową płytę, godzinach nagrań śladów i wokali powstał wreszcie długo oczekiwany krążek. Płyta, na której znalazło się 11 nowych kawałków, otrzymała tajemniczy tytuł "3850". Zespół ewoluował, zachowując jednak wszystko, co stanowiło o jego charakterze: rockowy szpon i bezkompromisowość tekstów "Lipy". A utwór "Najgroźniejsze zwierzę świata" stał się oficjalną piosenką 21 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
23. Finał Wośp
Koncert na wrocławskim Rynku
11 stycznia 2015 - Wrocław
opublikowano: 2014-11-06