Centrum Sztuki WRO, Widok 7, Wrocław, 20 października — 30 listopada 2014
W ramach zbiorowej prezentacji Rysopis. Wystawa artystów urodzonych w Polsce około 1989 roku zrealizowanej przez Centrum Sztuki WRO we Wrocławiu we współpracy z Griffin Art Space, Irena Kalicka pokazuje fotografie z cyklu Co się stało, to się nie odstanie. Pracę nad kontynuowanym do dzisiaj cyklem artystka rozpoczęła w 2013, przygotowując swój dyplom w łódzkiej Szkole Filmowej. O jej zdjęciach z tego cyklu pisał Krzysztof Pijarski: "Postaci na fotografiach są dziwaczne: ich twarze pokrywa makijaż, odpodobniający rysy i podkreślający niektóre cechy tak, że stają się one niesamowite, wręcz niepokojące. Znaczna część zdjęć powstała z użyciem lampy błyskowej na ciemnym tle, co nadaje tym scenom mroczną atmosferę i wywołuje w nas złe przeczucia. Więcej nawet, gdyż ciemność otaczająca bohaterów tych obrazów wytwarza swoisty efekt "czarnej skrzynki": wydaje się, że wyłaniają się znikąd (z naszych najmroczniejszych snów?), i atakują chuligańsko każdego odbiorcę, jego lub jej poczucie porządku i odpowiedniości… (…) W tej przemocy, realnej czy też zmyślonej, klauni Kalickiej też się dobrze bawią: tańczą i pozują przed kamerą, zanosząc się śmiechem, turlają się po bogatych we wzory dywanach mieszczańskich domów, trzaskają samojebki; szczają w miejscach publicznych, prezentują swoje realne i symboliczne fallusy i ruchają zapamiętale, by wreszcie, gdy nadejdzie kres psot, paść w trawie z wyczerpania. Wszystko, co dzieje się na tych zdjęciach, ma w sobie ekscentryczną energię, która podważa obowiązujący ład symboliczny i społeczny, pozbawiając nas poczucia bezpieczeństwa, jednocześnie ustanawiając pewien rodzaj współbycia. Nie mamy przecież do czynienia z pojedynczym dewiantem, lecz z grupą, z modelową małą społecznością. Czyją i dla kogo powołaną?"
(Więcej: http://www.widok.ibl.waw.pl/
Wystawa Rysopis oraz działania budowane wokół niej są próbą ukazania tożsamości młodych artystów, osadzających samych siebie i swoją twórczość w realiach otaczającej ich współczesności, poruszających w swoich pracach temat (samo)określenia "ja" w świecie. Przedstawienie twórczości artystów wkraczających obecnie w obszar sztuki, posługujących się środkami współczesności (wideo, audio, instalacją, fotografią, oprogramowanie, performans), skupiać się będzie na prezentacji postaw i zagadnień, podejmując próbę skomponowania ich we współczesny "rysopis".
Swoim tytułem wystawa nawiązuje do zrealizowanego 50 lat temu debiutanckiego filmu Jerzego Skolimowskiego. Film powstawał stopniowo, w czasie, gdy reżyser był jeszcze studentem Szkoły Filmowej. Bohater Rysopisu Skolimowskiego, uciążliwie nieprzystosowany w bezideowej rzeczywistości, a jednocześnie konformistyczny wobec niej, porywa się na pełną rezygnacji próbę znaczącego określenia się wobec świata.
Artyści: Kuba Borkowicz, Marek Deka, Marta Hryniuk, Filip Ignatowicz, Anna Jochymek, Irena Kalicka, Adrian Kolarczyk, Tomasz Koszewnik, Agata Kus, Justyna Misiuk, Maciej Olszewski, Maciej Rudzin, Izabela Sitarska, Maria Stożek, Julia Taszycka, Maria Toboła, Marta Węglińska, Kamila Wolszczak
Kurator wystawy: Piotr Krajewski
DH RENOMA, Świdnicka 40, Wrocław
Centrum Sztuki WRO, Widok 7, Wrocław
20 października - 30 listopada 2014