W trakcie IV Dolnośląskiego Festiwalu Architektury w Kinie Nowe Horyzonty odbędzie się debata sygnowana przez MIASTOmovie dotycząca funkcji wrocławskiego Rynku. O tym, jaką funkcję powinien mieć wrocławski Rynek porozmawiamy po projekcji filmu „Syndrom wenecki” Andreasa Pichlera, który jest prezentowany w bloku filmowym DOFY w niedzielę 12 października o godz. 18:30.
MIASTOmovie będzie obecne podczas IV Dolnośląskiego Festiwalu Architektury. W trakcie imprezy w kinie Nowe Horyzonty odbędzie się debata dotycząca funkcji wrocławskiego Rynku. W tym roku temat angażuje do dyskusji nie tylko polityków i aktywistów, ale także mieszkańców. O tym, jaką funkcję powinien mieć wrocławski Rynek porozmawiamy po projekcji filmu "Syndrom wenecki" Andreasa Pichlera, który jest prezentowany w bloku filmowym DOFY w niedzielę 12 października o godz. 18:30.
W ciągu kilku ostatnich lat obserwujemy we Wrocławiu skokowy wzrost popularności Rynku i jego okolic wśród turystów oraz mieszkańców stolicy Dolnego Śląska. Serce miasta jest mocno uczęszczane i trwa w nim aktywne życie po blady świt. Jednocześnie rozpoczęła się debata publiczna na temat funkcji wrocławskiego Rynku. Czy nie zmierzamy w stronę jarmarku? Czy nie brakuje różnorodności wśród obecnych w przestrzeni rynkowej lokali? Kto decyduje o rozwoju serca miasta? Co się stało z ekskluzywnym salonem, dumą Wrocławia, którą szczyciło się miasto w ostatnich latach? Jaką funkcję spełnia dziś Rynek w miastach europejskich? Na te i inne pytania poszukamy odpowiedzi w debacie z udziałem ekspertów wśród których znajdą się: prof. Rafał Eysymontt (historyk sztuki z Uniwersytetu Wrocławskiego) i prof. Michael Fleischer (teoretyk komunikacji z Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWr.). Spotkanie poprowadzi dziennikarz Kuba Żary.
MIASTOmovie to projekt, którego celem jest przekładanie potencjału filmu dokumentalnego i sztuki współczesnej do rzeczowej dyskusji o mieście, wykreowanie w kinie przestrzeni do spotkania ekspertów, aktywistów miejskich i mieszkańców. Pierwsza edycja odbyła się w terminie 27-30 marca. W dniach 28-30 listopada odbędzie się druga odsłona wydarzenia, poświęcona doświadczeniom Europejskich Stolic Kultury w krajach Grupy Wyszehradzkiej.
Dolnośląski Festiwal Architektury (www.dofa.pl) jest organizowany przez Stowarzyszenie Architektów Polskich, oddział Wrocław, a współorganizatorem bloku filmowego jest Wrocławska Fundacja Filmowa (www.wrocff.com.pl) we współpracy z kinem Nowe Horyzonty. IV edycja festiwalu DoFA odbywa się w terminie 10-19 października, Blok Filmowy trwa 4 dni (11-14 października). Szczegóły: https://www.facebook.com/events/981843451841169/.
Opis filmu:
Syndrom wenecki (The Venice Syndrome, original: Das Venedig Prinzip)
film dokumentalny
reż. Andreas Pichler | Niemcy 2012 | 82 min.
Wenecja to nie tylko symbol europejskiej kultury, lecz również perła europejskiej turystyki. To jedno z najwspanialszych miast w Europie wpada dziś jednak w sidła własnej pułapki. Co roku "wodne miasto" odwiedza aż 20 milionów ludzi, czyli codziennie jest tu prawie 60 000 turystów - dla porównania, rdzennych mieszkańców żyje dziś w Wenecji zaledwie 48 000, czyli tyle samo, ile mieszkało tu po "Wielkiej Pladze", jaka miała miejsce w 1438 roku.
Tradycyjna tkanka miejska Wenecji praktycznie zaciera się bezpowrotnie. Zanikają usługi miejskie, zamykane są szpitale, poczta i inne urzędy. Ostatni mieszkańcy opuszczają miasto, bo nie stać ich na utrzymanie. Film jest obrazem rozpadu i dekadencji Wenecji, która zatraca się dziś nie tylko na skutek działania czasu i wody, lecz przede wszystkim bezmyślnej polityki władz miasta. To właśnie ich działanie doprowadziło do poważnych urbanistycznych problemów, z jakimi boryka się dziś Wenecja. Traktując ją przedmiotowo, jako doskonałe źródło dochodów, stawiając biznes ponad wszystko, tym samym władze pozwalają na wchłanianie miasta przez nacierającą zewsząd masową turystykę. Czy Wenecja przetrwa ten niszczycielski proces?