Jak daleko stąd do wieczności? Warsztaty z Roberto Alfano w ramach rezydencji artystycznej przy MIASTOPROJEKCIE 14-16 października 2014
Pochodzący z Włoch twórca murali Roberto Alfano inspiruje się jednocześnie i graffiti, i telewizyjnymi kreskówkami, i sztuką naiwną, i francuskim malarstwem postimpresjonistycznym. Swoją twórczość opiera na tworzeniu obrazów czerpiących z wszystkich tych źródeł, a jednocześnie prowadzi warsztaty, gdzie z jednej strony wykorzystuje zróżnicowane media sztuki wizualnej jako formę terapii, z drugiej - penetruje świat spontanicznej twórczości, która wyzwala się przy pracy z dziećmi czy osobami niepełnosprawnymi.
Podczas tygodniowego pobytu w Studio BWA Wrocław Roberto Alfano w ciągu dwóch dni przeprowadzi cztery warsztaty, do których zaproszone zostały przedszkolaki, młodzież oraz osoby niepełnosprawne. Zajęcia będą skupione wokół tematu Jak daleko stąd do wieczności?. Wieczność będzie tutaj nie tyle metafizycznym konceptem, ale bardziej symbolem braku limitów wynikających ze zdolności myślenia. Wszelkiego rodzaju ograniczenia, brak pełnej sprawności czy po prostu dyskomfort w tym kontekście staną się pretekstem do przekształcenia gestu w "chwilę wieczną".
Grupy będą pracowały wykorzystując spreje, farby, glinę, czy elementy starych zabawek. Dodatkowo będzie to też forma nauki języka angielskiego.
Efekty pracy wszystkich grup będzie można zobaczyć w formie wystawy w przestrzeni Studia BWA Wrocław do końca października.
Terminy warsztatów:
15 października
warsztat 1: osoby niepełnosprawne z NSOSW przy ZOL dla Dzieci w Jaszkotle
warsztat 2: licealna młodzież
16 października
warsztat 3: przedszkolaki z Przedszkola nr 61
warsztat 4: młodzież z VI klasy Szkoły Podstawowej nr 68
Roberto Alfano - pochodzący z Włoch twórca murali. Zainteresował się rysunkiem w połowie lat 90., początkowo obserwując, a następnie wykonując własne prace graffiti. W tamtym czasie jego głównym źródłem inspiracji stały się - i do dziś pozostają - old-school graffiti, telewizyjne kreskówki, rysunki ze sztuki naiwnej, a także francuscy malarze postimpresjoniści, tacy jak Henri Matisse czy Paul Gauguin. Roberto miesza elementy post-graffiti, kultury low-fi i estetyki trash.
Jego twórczość opiera się na tworzeniu obrazów czerpiących z wszystkich tych źródeł. Artysta skupia się na tematyce spontaniczności gestu i znaku, traktując rysunki dziecięce, ich formę, kreskę i zastosowanie barw jako punkt wyjściowy w swej twórczości. Swoje badania uzupełnia analizą materiałów i technik, służącą odnalezieniu równowagi pomiędzy spontanicznością, surowym szkicem, prymitywną linią i współczesnym wyglądem. Takich właśnie kombinacji poszukuje. Prowadzeni również warsztatów, w których wykorzystuje zróżnicowane media sztuki wizualnej jako formę terapii.
Projekt rezydencyjny wraz z warsztatami jest realizowany w ramach laboratorium ulicy MIASTOPROJEKTU przy Studio BWA Wrocław.