11-12.10.2014

Finałowi juniorzy - dwudniowa kulminacja sezonu PLFA J we Wrocławiu

Już w dniach 11-12 października czeka nas jedno z najważniejszych wydarzeń sezonu Polskiej Ligi Futbolu Amerykańskiego. W tych dniach we Wrocławiu odbędzie się wielki finał zmagań juniorskich. Osiem drużyn z ośmiu miast - Bielawy, Gorzowa, Krakowa, Lublina, Poznania, Torunia, Warszawy oraz Wrocławia - będzie rywalizować o trzeci tytuł mistrzowski PLFA J.

Zeszłoroczne rozgrywki w cuglach wygrała drużyna młodzieżowa Bielawa Owls. Tamten turniej odbył się w Bielawie i był organizowany przez Sowy. Teraz organizatorem Turnieju Finałowego są Panthers Wrocław. Drużyna juniorska tego klubu po uzyskaniu perfekcyjnego bilansu w dwóch turniejach eliminacyjnych do decydującej rozgrywki przystąpi w roli głównego faworyta do mistrzostwa. Już w pierwszej rundzie Panthers zagrają ze swoim rywalem grupowym, aktualnymi mistrzami PLFA J - Bielawa Owls. Do turnieju finałowego Sowy awansowały z ostatniego miejsca - po turniejach eliminacyjnych miały trzeci bilans wśród drużyn z drugich miejsc.

Drugą parę ćwierćfinałową stworzą niepokonani na północy Angels Toruń i wicemistrzowie grupy zachodniej Stal Grizzlies Gorzów Wielkopolski. W czterech spotkaniach Anioły straciły tylko 22 punkty zdobywając 131. Gorzowianie w fazie eliminacyjnej przegrali tylko raz. Jedno z ich spotkań zakończyło się remisem.

W trzeciej parze Warsaw Eagles - aktualni wicemistrzowie PLFA J i mistrzowie z 2012 roku - zmierzą się z Kraków Kings. Zespół z Małopolski ma najlepszy bilans wśród drużyn, które nie wygrały swojej grupy. Królowie wygrali trzy spotkania ulegając tylko Tytanom Lublin. Dwumecz tych zespołów zakończył się remisem 42:42. Pierwsze miejsce przypadło zespołowi z województwa lubelskiego dzięki mniejszej liczbie straconych punktów. Rywalem ćwierćfinałowym Tytanów będą o jedną pozycję wyżej notowani Patrioci z Poznania, którzy w turniejach eliminacyjnych także wygrali trzy razy w czterech spotkaniach.

W ramach kulminującego sezon juniorski turnieju zostanie rozegranych 12 spotkań. Na sobotę zaplanowane są cztery ćwierćfinały, dwa półfinały i dwa spotkania repasażowe, w których wystąpią zespoły pokonane w ćwierćfinałach. W niedzielę odbędą się mecze o 7., 5., 3. i 1. miejsce.

- Turniej finałowy jest dla nas sporym wyzwaniem organizacyjnym. Po raz pierwszy w Polsce w ramach jednego turnieju równolegle zostaną rozegrane cztery spotkania. To także wyzwanie dla Wydziału Sędziowskiego. Budujące jest to na jakim poziomie rywalizują młodzi zawodnicy, którzy już niebawem zasilą seniorskie drużyny. Już teraz możemy mówić o sukcesie rozgrywek juniorskich. Serdecznie zapraszamy kibiców do dopingowania futbolowej młodzieży. Gwarantujemy wysoką jakość i duże emocje - mówi Jakub Głogowski, menedżer Panthers Wrocław.

Harmonogram Turnieju Finałowego

11 października, sobota:
12:30 1. ćwierćfinał: Panthers Wrocław (1) - Bielawa Owls (8), Stadion Olimpijski
12:30 2. ćwierćfinał: Warsaw Eagles (3) - Kraków Kings (6), boisko na Polach Marsowych
12:30 3. ćwierćfinał: Angels Toruń (2) - Stal Grizzlies Gorzów Wielkopolski (7), boisko na Polach Marsowych
12:30 4. ćwierćfinał: Patrioci Poznań (4) - Tytani Lublin (5), boisko na Polach Marsowych

Ranking PLFA J po turniejach eliminacyjnych:
(liczba zwycięstw-porażek-remisów, liczba straconych małych punktów, miejsce w grupie)

1. Panthers Wrocław (4-0, 0, 1. miejsce w grupie południowej)
2. Angels Toruń (4-0, 22, 1. miejsce w grupie północnej)
3. Warsaw Eagles (4-0, 38, 1. miejsce w grupie centralnej)
4. Patrioci Poznań (3-1, 50, 1. miejsce w grupie zachodniej)
5. Tytani Lublin (3-1, 62, 1. miejsce w grupie południowo-wschodniej)
6. Kraków Kings (3-1, 80, 2. miejsce w grupie południowo-wschodniej)
7. Stal Grizzlies Gorzów Wielkopolski (2-1-1, 70, 2 miejsce w grupie zachodniej)
8. Bielawa Owls (2-2, 71, 2. miejsce w grupie południowej)

Miejsca 9.-18. niepremiowane awansem do Turnieju Finałowego zajęły drużyny:
9. Tychy Falcons (2-2, 59, 3. miejsce w grupie południowej)
10. Seahawks Gdynia (2-2, 80, 2. miejsce w grupie północnej)
11. Olsztyn Lakers (2-2, 100, 2. miejsce w grupie centralnej)
12. Bydgoszcz Archers (1-3, 76, 4. miejsce w grupie północnej)
13. Warsaw Sharks (1-3, 84, 3. miejsce w grupie centralnej)
14. Griffons Słupsk (1-3, 91, 3. miejsce w grupie północnej)
15. Mustangs Płock (1-3, 124, 4. miejsce w grupie centralnej)
16. Gryfici Szczecin (0-3-1, 112, 3. miejsce w grupie zachodniej)
17. Zagłębie Steelers Interpromex (0-4, 106, 3. miejsce w grupie południowo-wschodniej)
18. AZS Silesia Rebels (0-4, 121, 4. miejsce w grupie południowej)

Do Turnieju Finałowego awans wywalczyło pięciu zwycięzców grup oraz trzy zespoły z drugich miejsc, które miały najlepszy bilans (liczba zdobytych dużych punktów, w następnej kolejności liczba straconych małych punktów). Ranking miejsc 9.-18. sporządzony jest na podstawie tego samego kryterium, bez uwzględnienia miejsca, które dana drużyna zajęła w swojej grupie.

Polska Liga Futbolu Amerykańskiego (PLFA)

PLFA została powołana do życia w 2006 roku. W pierwszej edycji ogólnopolskich rozgrywek ligowych wystąpiły 4 kluby W sezonie 2014 w szranki PLFA staje 70 drużyn, które występują w Toplidze, PLFA I, PLFA II, PLFA 8 oraz PLFA J. Mistrzowie sezonów 2012 i 2013 zostali wyłonieni w SuperFinałach, które zostały rozegrane na Stadionie Narodowym w Warszawie. Na trybunach zasiadło łącznie 39 500 widzów.

ostatnia zmiana: 2014-10-09