10-14.10.2013

Architektura w kinie. Rusza blok filmowy Dolnośląskiego Festiwalu Architektury

Już 10 października rusza kolejna edycja Dolnośląskiego Festiwalu Architektury organizowanego przez Stowarzyszenie Architektów Polskich oddział Wrocław. Tegoroczny festiwal odbywa się pod hasłem MIASTO W RUCHU i koncentruje się wokół zagadnień związanych z mobilnością i przemieszczaniem się w mieście, przeobrażeniami, transformacją jakim ulega przestrzeń miejska, a także kwestiami zawiązanymi z transportem.

Jak co roku DoFA oferuje stałe bloki programowe, odnoszące się do myśli przewodniej IV edycji festiwalu, Znajduje się wśród nich Blok Filmowy, który współorganizuje Wrocławska Fundacja Filmowa. W tym roku w BLOKU FILMOWYM zobaczymy 6 filmów w 3 działach: MIASTO TO PLAC ZABAW, MIASTO TO ATRAKCJE, MIASTO TO SYMBOLE.

Życie w miejskim środowisku to umiejętność wykorzystywania różnorodnych form tworzących miasto, nieustanne nadawanie mu nowych, indywidualnych znaczeń. Tak właśnie postępują bohaterowie dwóch filmów dokumentalnych, które rozpoczną blok filmowy. "My Playground. Pokonaj przestrzeń" przybliża nam arkana sztuki parkour, wywodzącej się z Francji nowej formy aktywności fizycznej, w której do szybkiego przemieszczania się po mieście wykorzystywana jest jego infrastruktura. Atrakcyjności projekcji dodaje współpraca z klubem sportowym Parkour Wrocław, który przygotuje dla festiwalowej publiczności specjalną prezentację w kinie Nowe Horyzonty, a po seansie członkowie grupy odpowiedzą na pytania widzów. W nagrodzonym Oscarem "Człowieku na linie" Jamesa Marsha zostaje nam przybliżona historia francuskiego linoskoczka Phillippe'a Petita, który równo 40 lat temu przeszedł na linie między dwiema wieżami, nieistniejącego już, World Trade Center, oddanego do użytku w roku 1973.

Tragicznie zburzony 11 września 2001 r. obiekt WTC będzie nam towarzyszył podczas projekcji zamykającej blok filmowy. Wpływ, jaki wywarł na całe Stany Zjednoczone, skuteczny zamach na World Trade Center, symbol amerykańskiej potęgi, prezentuje świetny dokument "16 akrów". Filmowcy i literaci na przestrzeni lat igrali z nowojorskim budynkiem, czyniąc go obiektem zainteresowania terrorystów. Kinowe zniszczenie dosięgło również gmach Parlamentu Brytyjskiego. Rzecz miała miejsce w "V jak vendetta", filmowej adaptacji komiksu Alana Moore'a.

Można pokusić się o stwierdzenie, że wyniszczenie miasta jest również tematem "Syndromu weneckiego". Wenecja, dziennie odwiedzana przez liczbę turystów zbliżoną do ilości osób zameldowanych to miasto jest pełne atrakcji, ale warunki bytowe nie należą do najkorzystniejszych, a koszty życia są bardzo wysokie. Na przykładzie Wenecji czy Brugii widać, że turystyka jest dźwignią handlu. Belgijskie miasto, z uwagi na obfitość kanałów w części historycznej nazywane zresztą "flamandzką Wenecją", zostało rozpromowane w ostatnich latach dzięki filmowi "Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj" (w oryg.: "In Bruges"). Komedia kryminalna z Colinem Farrellem to jeden z najbardziej udanych przypadków city placementu. Właśnie o promocyjnym wymiarze miast w filmie, będziemy rozmawiać z zaproszonymi gośćmi po seansie tego tytułu. Masowa turystyka i komercjalizacja przestrzeni z tym związana, dadzą nam z kolei punkt wyjścia do debaty, zorganizowanej w ramach projektu "MIASTOmovie", o funkcji wrocławskiego Rynku.

Zapraszamy do kina Nowe Horyzonty na czterodniowy blok filmowy z wydarzeniami towarzyszącymi. Ruszmy się, by lepiej poznać współczesne miasta!

Więcej na www.facebook/DolnoslaskiFestiwalArchitektury oraz www.dofa.pl

MIASTO TO PLAC ZABAW

11.10 |sobota

18:30 | Pokaz parkour w przestrzeni kina Nowe Horyzonty

19:00 | "My Playground. Pokonaj przestrzeń", reż. Kaspar Astrup Schröder, 51' (2010, Dania) [DOK] + spotkanie z członkami klubu Parkour Wrocław

21:00 | "Człowiek na linie", reż. James Marsh, 94' (2008, USA/Wielka Brytania) [DOK]

MIASTO TO ATRAKCJE

12.10 | niedziela

18:30 | "Syndrom wenecki", reż. Andreas Pichler, 82' (2012, Niemcy) [DOK] + debata MIASTOmovie:wro "Wrocławski Rynek - salon czy jarmark?" (prowadzenie: Kuba Żary; udział wezmą m.in.: prof. Rafał Eysymontt [historyk sztuki], prof. Michael Fleischer [teoretyk kultury i komunikacji])

13.10 | poniedziałek

18:00 | "Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj", reż. Martin McDonagh, 107' (USA/Wielka Brytania) [FAB] + dyskusja na temat "Miasta w filmie" (prowadzenie: Lech Moliński; udział wezmą: Piotr Czerkawski [krytyk filmowy], Robert Stępowski [MarketingMiejsca.com.pl])

MIASTO TO SYMBOLE

14.10 | wtorek

18:00 | "V jak vendetta", reż. James McTeigue, 134' (2005, USA) [FAB]

20:30 | "16 akrów", reż. Richard Hankin, 95' (2012, USA) [DOK]

Opisy filmów

16 akrów (16 acres)
film dokumentalny

reż. Richard Hankin | USA 2012 | 93 min.

Miejsce, gdzie stały wieże World Trade Center dla jednych jest świętą ziemią, na której zginęli ich bliscy, dla innych to nic więcej, niż cenne działki budowlane w doskonałej lokalizacji. To także najważniejszy w historii Nowego Jorku konkurs architektoniczny, w którym każdy, ma coś do powiedzenia. Na losy strefy zero wpływa wiele czynników i jeszcze więcej ludzi. Ostatecznie jednak liczy się kilka najważniejszych osób. Mają oni do czynienia z ogromną presją. Nie tylko muszą podejmować decyzje dotyczące bardzo drogich nieruchomości, ale także krajobrazu i tożsamości Nowego Jorku. Dokument zagląda za kulisy budowy muzeum pamięci w strefie zero, które miało być otwarte w jedenastą rocznicę tragedii. Niestety, wciąż toczą się dyskusje kto pokryje koszty dokończenia budowy - ponad miliard dolarów - oraz jego utrzymania. Przeciągający się konflikt pomiędzy politykami to policzek dla rodzin, które straciły najbliższych, i dla całej Ameryki.
[źródło: http://www.wff.pl]

Wybrane festiwale i nagrody: 2013 - Rockport Film Festival - najlepszy film dokumentalny; 2013 - Las Vegas Film Festival - najlepszy film dokumentalny; 2013 - Newport Beach Film Festival - nagroda publiczności

Człowiek na linie (Man on Wire)
film dokumentalny

reż. James Marsh | USA / Wielka Brytania 2008 | 94 min.

"Człowiek na linie - Man on Wire", czyli artystyczne przestępstwo stulecia, to historia niesamowitego wyczynu jakiego dokonał 7 sierpnia 1974 roku Philippe Petit. Marzeniem tego francuskiego linoskoczka było przejście po linie rozciągniętej między zbudowanymi wówczas niedawno bliźniaczymi wieżami World Trade Center. Film Marsha odsłania kulisy przygotowań do tego wyczynu, niezwykłych związków międzyludzkich, przyjaźni oraz zbiegów okoliczności, które doprowadziły do spełnienia tego szaleńczego marzenia. Spaceru pomiędzy wieżami, których już nie ma…

[źródło: www.bestfilm.pl]

Wybrane festiwale i nagrody: 2009 - Zdobywca Oscara - Najlepszy Film Dokumentalny; 2009 - BAFTA - Najlepszy Film Brytyjski; 2008 - FF SUNDANCE - Główna Nagroda Jury i Nagroda Publiczności

My Playground. Pokonaj przestrzeń (My Playground. A Film About Movement in Urban Space)
film dokumentalny

reż. Kaspar Astrup Schröder | Dania 2010 | 51 min.

Wysoko ponad głowami przechodniów przeskakują z dachu na dach. Place budowy postrzegają jak tory przeszkód, a blokowiska - jak labirynty. Są dorośli, ale mimo to miasto to dla nich wielki plac zabaw: miejsce nieskrępowanego ruchu i kreatywności. Free runnerzy wchodzą w ciągłe interakcje z architekturą, tworząc nowe sposoby użycia budynków. Dlatego też są inspiracją dla architektów i urbanistów." "Parkour to sztuka szybkiego przemieszczania się w przestrzeni miejskiej i pokonywania przeszkód przy użyciu własnego ciała. Wywodzący się z niego free running wykorzystuje dodatkowo efektowne elementy akrobatyczne.
[źródło: www.planetedocff.pl]

Wybrane nagrody i festiwale: 2009 - Shenzhen & Hong Kong Biennale of Urbanism/Architecture; 2010 - IDFA; 2010 - Bergen IFF; 2010 - Roskilde FF

Wybrane festiwale i nagrody: 2012 - DOK Leipzig, 2012 - Festival dei Popoli Florencja

Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj (In Bruges)

film fabularny

reż. Martin McDonagh | USA / Wielka Brytania 2008 | 107 min.

Podrzędni zabójcy po spartaczonej robocie uciekają na przymusowe wakacje do Brugii. Podczas gdy Ken (Brendan Gleeson) korzysta z okazji i rozkoszuje się pięknymi plenerami, porywczy i nieroztropny Ray (Colin Farrell) wyrusza na poszukiwanie przygód. Wdaje się w spór z przejeżdżającymi turystami, rozpoczyna romans z miejscową pięknością (Clemence Poesy) jednocześnie walcząc z jej byłym chłopakiem - skinheadem, imprezuje z opryskliwym, kręcącym surrealistyczny film, karłem z Ameryki. Wyprawa obydwu mężczyzn staje się jeszcze dziwniejsza, gdy Ray orientuje się że Harry chce się go pozbyć, a o wykonanie tego zadania poprosił…. Kena.

[źródło: www.bestfilm.pl]

Wybrane festiwale i nagrody: 2009 - nominacja do Oscara - najlepszy scenariusz oryginalny; 2009 - BAFTA - najlepszy scenariusz oryginalny; 2009 - Złoty Glob - najlepszy aktor w komedii - Colin Farrell

Syndrom wenecki (The Venice Syndrome, original: Das Venedig Prinzip)
film dokumentalny

reż. Andreas Pichler | Niemcy 2012 | 82 min.

Wenecja to nie tylko symbol europejskiej kultury, lecz również perła europejskiej turystyki. To jedno z najwspanialszych miast w Europie wpada dziś jednak w sidła własnej pułapki. Co roku "wodne miasto" odwiedza aż 20 milionów ludzi, czyli codziennie jest tu prawie 60 000 turystów - dla porównania, rdzennych mieszkańców żyje dziś w Wenecji zaledwie 48 000, czyli tyle samo, ile mieszkało tu po "Wielkiej Pladze", jaka miała miejsce w 1438 roku.

Tradycyjna tkanka miejska Wenecji praktycznie zaciera się bezpowrotnie. Zanikają usługi miejskie, zamykane są szpitale, poczta i inne urzędy. Ostatni mieszkańcy opuszczają miasto, bo nie stać ich na utrzymanie. Film jest obrazem rozpadu i dekadencji Wenecji, która zatraca się dziś nie tylko na skutek działania czasu i wody, lecz przede wszystkim bezmyślnej polityki władz miasta. To właśnie ich działanie doprowadziło do poważnych urbanistycznych problemów, z jakimi boryka się dziś Wenecja. Traktując ją przedmiotowo, jako doskonałe źródło dochodów, stawiając biznes ponad wszystko, tym samym władze pozwalają na wchłanianie miasta przez nacierającą zewsząd masową turystykę. Czy Wenecja przetrwa ten niszczycielski proces?
[źródło: www.planetedocff.pl]

V jak Vendetta (V for Vendetta)
film fabularny

reż. James McTeigue | Niemcy / Wielka Brytania 2005 | 132 min.

Akcja filmu V for Vendetta rozgrywa się w przyszłości, w futurystycznym krajobrazie totalitarnej Wielkiej Brytanii. To historia subtelnej i wrażliwej dziewczyny o imieniu Evey (Natalie Portman), którą ratuje od śmierci tajemniczy mężczyzna w masce (Hugo Weaving), znany jako "V". Niezwykle charyzmatyczny i wyjątkowo sprawny zarówno w sztukach walki, jak i w oszustwie, V wznieca rewolucję, podrywając współobywateli do walki z tyranią i uciskiem. Dowiadując się, co tak naprawdę skrywa maska V, Evey odkrywa jednocześnie prawdę o sobie samej - i staje się nieoczekiwanie jego sprzymierzeńcem. Odgrywa kluczową rolę w kulminacyjnym momencie, stając się częścią planu mającego przywrócić wolność i sprawiedliwość społeczeństwu, w którym króluje okrucieństwo i korupcja.
[źródło: http://wwws.pl.warnerbros.com]

Wybrane festiwale i nagrody: 2007 - Saturn - najlepsza aktorka - Natalie Portman


opublikowano: 2014-10-01
Komentarze
Wybrane imprezy we Wrocławiu i okolicy
28 listopada 2024 (czwartek), godz. 20:00
Valentina Vatutina Band
29 listopada 2024 (piątek), godz. 18:30
Malowanie przy winie we Wrocławiu!
29 listopada 2024 (piątek), godz. 20:00
Ladies Duet by Paulina Gołębiowska & Ola Turoń
29 listopada 2024 (piątek), godz. 22:00
Projekt Pralnia: Gregor Tresher (Cocoon)
29 listopada 2024 (piątek), godz. 23:00
Anja Schneider | Transformator | Wrocław
29 listopada 2024 (piątek), godz. 23:30
Late Night Jazz Jam Session - darmowe wejście
30 listopada 2024 (sobota), godz. 15:00
Erykah Badu by Anna Nguyen
30 listopada 2024 (sobota), godz. 19:00
Bal Andrzejkowy z Vertigo Band
30 listopada 2024 (sobota), godz. 20:00
EABS | Wrocław
30 listopada 2024 (sobota), godz. 22:30
Saturday Night Duets - darmowy wstęp
Polityka Prywatności