9-29.10.2014
Casual Reminder wystawa niemieckiego rzeźbiarza Jensa Gusska w BWA Wrocław
9-29 października 2014, wernisaż: czwartek, 9 października 2014 godz. 18:00, galeria Szkło i Ceramika BWA Wrocław, ul. Kościuszki 9/10, Wrocław
Czy szkło artystyczne może sięgać po polityczne i społeczne tematy? I w jaki sposób zbiorowa i osobista pamięć może przenikać przez szklane rzeźby? O tym opowie jesienna wystawa w galerii Szkło i Ceramika BWA Wrocław niemieckiego twórcy Jensa Gusska.
Staram się uchwycić chwilę w przeszłości, które mogłyby równie dobrze być tu i teraz - tak o swoich pracach mówi Jens Gussek, rzeźbiarz, dla którego szkło stanowi główny materiał do działań. Urodzony w 1964 roku we wschodnich Niemczech profesor i kierownik Instytutu Szkła i Ceramiki na Uniwersytecie Nauk Stosowanych w Koblencji (Hochschule Koblenz) sięga po różnorodne środki artystyczne i metody, poruszając się w tematach związanych z pamięcią. Chociaż często sięga po kontrowersyjne tematy związane z historią, to polityczny aspekt nie jest tutaj najważniejszy. Dla rzeźbiarza najbardziej liczy się to, jak całość przenika do świadomości i wyobraźni widza, który rozwija tematy w swojej osobistej interpretacji.
Obiekty szklane Jensa Gusska są pełne ducha, tajemnicze i poetyckie. Łączy różne media, sięgając nawet po słowa, by stworzyć nietypowe i ekscytujące powiązania. Szkło jest jego ulubionym materiałem - mówi krytyczka sztuki Anja Jackes - Ten materiał zawsze powraca w jego dziełach, Jens przepracowuje i analizuje różne sposoby i innowacyjne możliwości tej materii.
Na wystawie Casual Reminder w galerii Szkło i Ceramika BWA Wrocław Jens Gussek zaprezentuje starsze i najnowsze prace, w których konceptualnie łączy historyczne odniesienia i osobiste wspomnienia.
Jens Gussek - urodzony w 1964 roku w Glauchau, we wschodnich Niemczech. Studiował malarstwo i szkło w Halle w Burg Giebichenstein University of Art and Design, uzyskując w 1992 roku dyplom. Od 2013 roku jest kierownikiem Instytutu Szkła i Ceramiki w Hochschule Koblenz. Jego prace pokazywane były na całym świecie, również podczas wydarzeń w ramach Europejskiego Festiwalu Szkła Play with Glass we Wrocławiu. Szklane rzeźby Gusska znajdują się w kolekcji wielu międzynarodowych instytucji, a także w rękach prywatnych kolekcjonerów.
opublikowano: 2014-10-01